Reklama

VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště

Už z loňských novinek se mohlo zdát, že patálie Volkswagenu se skladováním vykoupených TDI v USA jsou u konce. Opak je pravdou, jsou stále větší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště

30.3.2018 | Petr Prokopec | 62 příspěvků

Už z loňských novinek se mohlo zdát, že patálie Volkswagenu se skladováním vykoupených TDI v USA jsou u konce. Opak je pravdou, jsou stále větší.

Kauzou Dieselgate jsme se v poslední době zabývali především v souvislosti s Evropou. Tady Volkswagen přistoupil k rozsáhlé svolávací akci, v jejímž rámci většina aut už dostala nový software. Jak ovšem tvrdí především britští motoristé, takový krok vede tak maximálně z deště pod okap, a spíše ani to. Pohonné jednotky jsou totiž po servisním zásahu žíznivější, línější a někdy se i přepínají do nouzového režimu, kdy vám umožní jet jen několikakilometrovým tempem - což třeba zrovna na dálnici není příliš bezpečné.

Nedávný případ z Austrálie přitom naznačil, že problematická oprava nebude jen lokální záležitostí, ale spíše globálním problémem. Volkswagen se k němu staví spíše rezervovaně, neboť sice připouští možné pochybení u některých případů, těch ale má být minimum. Britové ale v tomto ohledu naznačují něco jiného, neboť proti německé automobilce stojí hromadná žaloba, jenž má v této chvíli již více než 50 tisíc účastníků. A dokladuje, že potíže se týkají mnohem většího počtu aut.

Situace v Evropě tedy není pro VW příliš růžová. Jak je tomu ale v rodišti celého skandálu, tedy ve Spojených státech? Tam bylo podvodným softwarem osazeno zhruba 482 tisíc vozů, přičemž automobilka stále pokračuje v jejich stahování z veřejných silnic. Program dle dohody s úřady potrvá až do konce příštího roku, přičemž Volkswagen musí vykoupit nebo opravit alespoň 85 procent veškerého množství inkriminovaných aut.

Podle poslední aktualizace z poloviny února měla automobilka utratit přes 7,4 miliardy dolarů (cca 152 mld. Kč) za vykoupení přibližně 350 tisíc aut. To odpovídá 73 procentům z celkového množství, VW je tedy relativně blízko k dosažení cíle daného americkými autoritami. Ty ovšem dosud definitivně nepovolily návrat těchto aut na silnice, takže i když Volkswagen má v ruce schválený způsob opravy, všechna vykoupená auta má stále na krku a nemůže s nimi dělat nic rozumného.

Během loňského roku jsme vám přinesli záběry z gigantických parkovišť, která si Volkswagen pronajal napříč Spojenými státy. Tím nejznámějším se stal dnes už padlý stadion Pontiac Silverdome v Michiganu a ukázali jsme vám i další místa, VW jich ale potřebuje pořád víc, a tak sahá i po dost bizarních útočištích. Jedním z takových se stala i kalifornská poušť poblíž města Victorville, kde má stát až pěticiferný počet aut. A také obrázky z tohoto místa můžete vidět níže.

Značka přitom neplatí jen za pronájem, ale samozřejmě také za údržbu samotných vozů, neboť stále věří v jejich následný prodej. Zda na něj dojde - ať již ve Státech či mimo Ameriku - pořád není stoprocentně jisté, Volkswagen je vydán na milost a nemilost amerických úřadů. Musíme se proto začít ptát, zda se vůbec vyplatí takové množství aut uchovávat při životě. Je totiž jasné, že případná prodejní cena nebude moci být kvůli dieselovému stigmatu příliš vysoká a s každým dnem jen klesá. A jelikož americké úřady se jistě nenechají opít rohlíkem jako ty evropské, bude nákladnější i samotná oprava.

Volkswagen ale v tomto ohledu ví jistě více než my. Úřady mu zatím nepovolí ani možnost rozmontování aut na součástky a jejich následné využití jako náhradních dílů. Nejspíše mu tedy nezbývá nic jiného než čekat a vrážet další peníze do aut, která ovšem každým dnem ztrácejí na hodnotě. A doufat, že jediným finálním východiskem nebude jejich úplné sešrotování...

VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 1 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 01VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 2 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 02VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 3 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 03VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 4 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 04VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 5 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 05VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 6 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 06VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 7 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 07VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 8 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 08VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 9 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 09VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 10 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 09VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 11 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 10VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 12 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 11VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 13 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 12VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 14 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 13VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 15 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 14VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 16 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 15VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 17 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 16VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 18 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 17VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 19 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 18
Takhle vypadá největší z oněch 37 lokalit - kalifornská poušť, kde VW skladuje desetitisíce aut

VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 20 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 01VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 21 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 02VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 22 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 03VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 23 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 04VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 24 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 05VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 25 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 06VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 26 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 07VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 27 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 08VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 28 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 09VW v Americe dál „suší” 350 tisíc vykoupených TDI. Teď jich obří kvanta navezl do pouště - 29 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 10
A takhle to loni vypadalo na stadionu Silverdome. Ten začal být v mezičase bourán, VW však má auta osazená podvodným softwarem stále na krku. A zjevně ještě chvíli bude

Zdroj: Handelsblatt

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 62 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše

Reklama