Reklama

Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je?

Že vám pojem „kryptoumělecké dílo” nic neříká? Nejste sami, možná proto ale zpozorněte. Podivné výtvory nesrozumitelného charakteru vynáší miliony.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je?

5.5.2018 | Mirek Mazal | 1 příspěvek

Že vám pojem „kryptoumělecké dílo” nic neříká? Nejste sami, možná proto ale zpozorněte. Podivné výtvory nesrozumitelného charakteru vynáší miliony.

Na úvod se hodí uvést pár slov o kryptouměleckém směru jednodušeji zvaném kryptoart. Pod tímto termínem se skrývá moderní odvětví ruční tvorby, pomocí které se do výtvarných předmětů ukládá digitální měna. Výsledná práce se dodává s předem nabitým obnosem elektronických peněz - kryptoměnou. Nejznámějším a nejrozšířenějším zástupcem počítačové měny je Bitcoin (BTC).

Jeho obliba je vysoká, zejména po loňském růstu hodnoty BTC. A obchodování s imaginárním platidlem se přeneslo do uměleckého prostředí. Výtvarnictví je obecně rozmanité díky individuálnímu pohledu na hotové dílo a vkus je vždy otázkou subjektivního vnímání jedince A každému se líbí něco jiného. Přesto občas žasneme, jaké peníze je někdo ochoten za určitá díla dát.

Magazín Business Insider uvádí, že člověk, který kdysi prodal fotografii brambory za milion dolarů (dnes 21 milionů Kč), nyní prodal kryptograficky inspirovaný nápis nazvaný „Yellow Lambo” za více, než je cena skutečného Lamborghini. Technologicky inspirovaný Kevin Abosch zcela rozvrací vnímání hodnoty peněz, neboť minulý týden během uměleckého veletrhu v San Francisku zpeněžil digitálně inspirovanou uměleckou tvorbu nazvanou v překladu Žluté Lambo za 400 000 amerických dolarů. Kupcem se stal bývalý generální řediteli společnosti Skype Michael Jackson (sic) - jeho 8,5 milionu Kč by bohatě stačilo k návštěvě autorizovaného prodejce Lamborghini a koupě skutečného auta této značky.

Zakoupený nápis sestává ze 42 písmen a číslic na řádku bez mezer vyhotovených ze žlutého neonu. Alfanumerické symboly údajně vyjadřuji databázovou adresu šifrovacího tokenu Ylambo, který Abosh také vytvořil. Autor pojmenoval umělecké dílo po hashtagu #lambo, který nadšenci kryptoměny často používají v on-line diskuzích. „Když jsem si poprvé uvědomil, že jsem použil #lambo na sociálních sítích, připadalo mi to vulgární,“ přiznal Abosch pro Business Insider. „Ale čím víc jsem o tom přemýšlel, tím jsem si uvědomoval, že to je vlastně jen vyjádření, které přiznává šílenství kolem kryptového fenoménu.“

Italský supersport je ceněnou komoditou mezi příznivci digitálního obchodování, v posledních letech se stalo symbolem snadno nabitého bohatství prostřednictvím Bitcoinů. Pochopitelně neexistuje nikdo, kdo by objektivně zhodnotil neonový soupis, někomu se ale nápad natolik zalíbil, že byl ochotný sáhnout hodně hluboko do kapsy. Přesně na to Abosch spoléhal a může si teď jít koupit... třeba žluté Lambo.

Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 1 - Kryptoart za cenu Lamborghini foto prvni 01Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 2 - Kryptoart za cenu Lamborghini foto prvni 02Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 3 - Kryptoart za cenu Lamborghini foto prvni 03
Tento nápis se prodal za 400 000 dolarů (8,5 milionů korun). Koupil ho bývalý šéf Skypu

Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 4 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 01Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 5 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 02Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 6 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 03Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 7 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 04Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 8 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 05Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 9 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 06Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 10 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 07Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 11 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 08Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 12 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 09Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 13 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 10Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 14 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 11Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 15 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 12Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 16 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 13Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 17 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 14Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 18 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 15Někdo si za cenu skutečného Lamborghini koupil kryptoumělecké dílo „Žluté Lambo”. Co to je? - 19 - Lamborghini Centenario 2017 Yellow 16
Asi bychom raději skutečné „Žluté Lambo”. Na tohle by tedy 8,5 milionu nestačilo, ale pro ukázku...

Zdroj: Business Insider, kevin abosch@Twitter

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Autobazar

zobrazit vše

Reklama