Reklama

Němci nutí občany k opravám TDI, sami ale koupili Policii vozy neplnící Euro 6d

Znáte ono rčení s kovářem a kobylou? Tak za kováře jsou tu Němci a za kobyly jejich nová policejní Volva, která nesplňují poslední emisní normy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Němci nutí občany k opravám TDI, sami ale koupili Policii vozy neplnící Euro 6d

23.12.2017 | Mirek Mazal | 20 příspěvků

Znáte ono rčení s kovářem a kobylou? Tak za kováře jsou tu Němci a za kobyly jejich nová policejní Volva, která nesplňují poslední emisní normy.

V zemi, kde vznikl největší emisní skandál dějin, se moc nepoučili. Státní orgány nakoupily bezpečnostním složkám naftová auta, která nesplňují aktuální ekologické předpisy, a to za situace, kdy samy na silnicích nestrpí TDI z Dieselgate bez nového software.

Pořízení nových policejních vozů pro Mecklenbursko-Přední Pomořansko působí na první pohled bezproblémově, předmětem nákupu jsou moderní Volva V90 se vznětovým motorem o výkonu 238 koní (175 kW), automatickou převodovkou a pohonem všech kol. K výkonu služby to jistě budou dobré stroje, optikou dřívějších kroků německých úřadů jim ale chybí jedna podstatná věc - nejmodernější technologie řízení výfukových plynů. Vozy nejsou vybaveny systémem selektivní katalytické redukce (SCR), který dokáže snižovat emise oxidů dusíku o 80 až 95 %. A tak nemohou být certifikovány podle nového emisního standardu Euro 6d.

De iure to problém není, vozy byly homologovány ještě podle předchozí verze normy Euro 6, před níž obstály i bez SCR. Jenže fakticky působí poněkud podivně, když se stát na jednu stranu tváří nekompromisně ekologicky a sám strpí ve svých službách vozy s o tolik vyššími emisemi NOx, než jaké by dle nejnovějších norem mít měly. Celkem bylo objednáno 27 vozů, 5 z nich už slouží policii. Volvo postupně vybavuje vznětové motory moderním řízením emisí, takže další dodané kusy mohou normu Euro 6d plnit, zatím to ale není jisté. A ona první nakoupená auta už nikdo „neopraví”.

Kritika se ozývá ze všech stran, hlasitě na poplach pochopitelné bijí ekologové. „Policie by měla chránit lidi, ale v Meklenbursku-Předním Pomořansku je ohrožuje škodlivými vozy,“ nadává Benjamin Stephan, expert Greenpeace na mobilitu. I to může být pravda, důležitější je ale zmíněný kontext.

Německo nařídilo povinnou opravu všech 2,4 milionu dotčených vozů a další půlmilion muselo bez řečí podstoupit dodatečné úpravy motorů. A potom v roce 2017 nakoupí policistům vozidla, která neumí dodržet nejnovější ekologické předpisy? Není divu, že si Němci křičí cosi o dvojím metru...

Němci nutí občany k opravám TDI, sami ale koupili Policii vozy neplnící Euro 6d - 1 - Volvo V90 2017 Polizei neekologicky nakup 01Němci nutí občany k opravám TDI, sami ale koupili Policii vozy neplnící Euro 6d - 2 - Volvo V90 2017 Polizei neekologicky nakup 02Němci nutí občany k opravám TDI, sami ale koupili Policii vozy neplnící Euro 6d - 3 - Volvo V90 2017 Polizei neekologicky nakup 03Němci nutí občany k opravám TDI, sami ale koupili Policii vozy neplnící Euro 6d - 4 - Volvo V90 2017 Polizei neekologicky nakup 04Němci nutí občany k opravám TDI, sami ale koupili Policii vozy neplnící Euro 6d - 5 - Volvo V90 2017 Polizei neekologicky nakup 05Němci nutí občany k opravám TDI, sami ale koupili Policii vozy neplnící Euro 6d - 6 - Volvo V90 2017 Polizei neekologicky nakup 06Němci nutí občany k opravám TDI, sami ale koupili Policii vozy neplnící Euro 6d - 7 - Volvo V90 2017 Polizei neekologicky nakup 07
Volvo V90 v německých službách pohání silný diesel, který ale neodpovídá posledním emisním normám

Zdroje: Autobild a Lorenz Crafter@Facebook

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 20 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama