Německá policie se chlubí lapením dalšího pozéra. Podívejte se, s čím vyjel na silnice

Aktivita speciálních jednotek německé policie namířená proti řidičům upravených aut je někdy trochu přehnaná. V tomto případě je ale vážně těžké něco namítat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Německá policie se chlubí lapením dalšího pozéra. Podívejte se, s čím vyjel na silnice

10.9.2018 | Petr Prokopec

Aktivita speciálních jednotek německé policie namířená proti řidičům upravených aut je někdy trochu přehnaná. V tomto případě je ale vážně těžké něco namítat.

Není novinkou, že německá policie před časem vyhlásila válku automobilovým pozérům. Není naším nápadem takto říkat majitelům výrazněji upravených aut, jde o označení samotné policie. „Soko Autoposer” je dokonce oficiální název speciálních jednotek, která se na vyhledávání takových aut v provozu soustřeďuje a někdy je i za přímé účasti pracovníků stanic technické kontroly ihned odstraňuje ze silnic.

Pokud by se policie zaměřila jen na ty osoby, které nebezpečnými úpravami bez diskuze ohrožují okolí, bylo by její konání chvályhodné. Jenže tak jednoduché to není. Do hledáčku policistů se nyní dostává vše, co není zcela sériové a zbytečně jsou zastavováni i ti, kteří v touze odlišit se zvolili zcela legální úpravy. Že si pak kde kdo tuning, který může být i velmi prospěšný (určitě nikomu neublížíte například použitím kvalitnějších brzd či bodykitu vedoucímu k jejich lepšímu chlazení) rozmyslí a raději splyne s davem, je nabíledni.

Dnes tu ovšem máme případ, který do ranku problematických zásahů rozhodně nespadá. Policisté chytili v provozu řidiče, jehož Volkswagen Golf GTI klesl k zemi opravdu razantním způsobem - mezi čelním splitterem a silnicí bylo totiž naměřeno jen 1,5 centimetru. To je naprostý extrém, však pod takový vůz byste nestrčili ani palec a nemá smysl debatovat o tom, jak moc je takové nastavení podvozku bezpečné.

Hříšníka si povšimli policisté v civilu jedoucí po silnici poblíž Lüdenscheidu, přičemž snížený podvozek je ihned trknul do očí. Zvláště proto, že velmi často přicházel do kontaktu s vozovkou - zespod vozu se tak ozývaly hrozivé zvuky a velmi pravděpodobně sem tam odlétla i jiskra. Následovala tedy velmi rychlá otočka ruky zákona.

Snížený Golf GTI obratem zamířil na nejbližší stanici technické kontroly, kde bylo dále objeveno výrazné poškození podvozku a spodku vozu z dřívějších kontaktů se silnicí, které bylo zaplátováno sklolaminátem, jak můžete vidět na fotce níže. Krom toho byla rovněž objevena absence vzduchového filtru. Vůz tak byl shledán jako nezpůsobilý silničního provozu a následovalo zadržení vozu. Soudce jej následně označil jako „dílo diletanta“ a dvacetiletého mladíka odměnil pokutou 500 Eur (cca 12 900 Kč). Řidič zároveň může počítat s trestnými body na kontě, obojí je ale vlastně docela mírný postih.

Možná se přitom ptáte, co je na snížení podvozku - byť tak extrémním - vlastně nebezpečné. Důvodů je hned několik a patrné jsou už z onoho zaplátování spodku vozu. Silice pochopitelně nejsou rovné, takže světlá výška pouze 1,5 cm nutně povede ke kontaktu s některými částmi z nich. To může vést k rozhození auta za jízdy či jeho poškození, které ve výsledku znovu povede ke ztrátě kontroly. A v neposlední řadě tu máme možné poničení vozovky, které též není ospravedlnitelné.

Skoro se divíme, že je někdo s takto sníženým vozem v provozu jezdí, nemůže to být nic příjemného. Zato se tentokrát vážně nedivíme, že policie bez otálení zasáhla a dává všem na vědomí, že tohle nebude tolerovat.


Německá policie se chlubí lapením dalšího pozéra. Podívejte se, s čím vyjel na silnice - 1 - VW Golf GTI pozer versus policie 01Německá policie se chlubí lapením dalšího pozéra. Podívejte se, s čím vyjel na silnice - 2 - VW Golf GTI pozer versus policie 02
Extrémním snížením svého Volkswagenu Golf GTI překvapil dvacetiletý řidič všechny zúčastněné, světla výška 1,5 centimetru je něco naprosto nevídaného

Zdroj: Polizei Lüdenscheid

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama