Nově dodané Fordy skrývaly v rezervách překvapení za 100 milionů korun

Pořídit si nový Ford může být větší loterie, než se na první pohled zdá. Nemluvíme nyní o spolehlivosti, devět čerstvě dodaných aut skrývalo opět drogy, tentokrát metamfetamin za 100 milionů korun.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nově dodané Fordy skrývaly v rezervách překvapení za 100 milionů korun

3.3.2019 | Petr Prokopec

Pořídit si nový Ford může být větší loterie, než se na první pohled zdá. Nemluvíme nyní o spolehlivosti, devět čerstvě dodaných aut skrývalo opět drogy, tentokrát metamfetamin za 100 milionů korun.

V roce 1986 otevřel Ford továrnu v Hermosillu v mexické Sonoře. Zpočátku bylo v této lokalitě zaměstnáno 1 500 dělníků, nicméně zhruba před patnácti lety došlo k jejímu výraznému rozšíření. Pro modrý ovál se tedy dnes jedná o stěžejní lokalitu, jakkoliv to americký prezident Donald Trump špatně snáší a přál by si přesun výroby zpět do USA. To automobilka z pochopitelných důvodů odmítá, mexická pracovní síla je přece jen levnější. V Mexiku ale musí Ford řešit problémy, které by jej v jeho domovině asi nepotkaly.

Již předloni vyšel najevo příběh sedmaosmdesátiletého důchodce z Minnesoty, který si koupil Ford Fusion. Americká obdoba evropského Mondea se vyrábí právě v Hermosillu. Poté, co si vůz převzal, jej začal prozkoumávat, přičemž v zavazadlovém prostoru neobjevil pod koberečkem rezervní kolo, nýbrž podivný balík, který jej pouze připomínal. Následně bylo zjištěno, že je plný marihuany, přičemž policie oznámila, že nejde o první, ani o poslední případ. Mexické drogové gangy vozy Fordu využívají pro transport narkotik přes hranice častěji.

Úřady tedy o problémech ví, přesto je za uplynulé dva roky nevyřešily. K pašování drog v zavazadelnících nových Fordů dochází i nadále, jak dokazuje nové hlášení policie z kanadského Ontaria. Ve čtyřech tamních dealerstvích bylo podobnou náhodou objeveno něco podobného hned v devíti nových autech. Šlo tamní Mondea (vůz si tam říká Fusion) pocházející právě z Hermosillu a při dalším vyšetřování bylo zjištěno, že rezervní kola jsou plná metamfetaminu (obdoba českého pervitinu).

Celkově bylo v pneumatikách nových vozů nalezeno skoro 200 kilogramů zakázané substance v hodnotě 4,5 milionu dolarů (cca 101,4 milionů korun). Policista Bryan MacKillop přitom nemá pochyb o tom, kterak se drogy do zavazadelníku dostaly. „V dané oblasti Mexika je nadmíru činný mocný kartel Sinaloa. Jsme si proto takřka na sto procent jisti, že stojí za jejich ukrytím v zavazadelnících.“ A to prý i přesto, že šéf kartelu byl nedávno v New Yorku odsouzen právě za pašování drog.

Kde ovšem již policie tápe, to je místo a čas, kdy k naložení drog došlo. Ford, který s rukou zákona spolupracuje, tvrdí, že se tak rozhodně nestalo v továrně. Narkotika se tedy do aut zřejmě dostala během přepravy po železnici. Nicméně operace pašeráků jako taková zjevně ztroskotala a vozy se nakonec dostaly až do prodeje i s nečekaným nákladem.

Případ se nyní snaží rozkrýt celníci, kanadská i americká policie, stejně jako Ford. Předpokládáme však, že maximálně bude zjištěno, jakým způsobem se drogy do aut dostaly. Na úplné utnutí přívalu narkotik přes jedny či dvoje hranice touto cestou může dojít zřejmě jen ve chvíli, kdy Ford vyslyší Trumpa. A to se velmi pravděpodobně nestane.


Nově dodané Fordy skrývaly v rezervách překvapení za 100 milionů korun - 1 - Ford a pasovani drog do Kanady 02Nově dodané Fordy skrývaly v rezervách překvapení za 100 milionů korun - 2 - Ford a pasovani drog do Kanady 03Nově dodané Fordy skrývaly v rezervách překvapení za 100 milionů korun - 3 - Ford a pasovani drog do Kanady 04Nově dodané Fordy skrývaly v rezervách překvapení za 100 milionů korun - 4 - Ford a pasovani drog do Kanady 01
V Mexiku vyráběné Fordy Fusion neustále slouží jako transport drog mexickým kartelům. Tentokrát se takřka 200 kilo metamfetaminu dostalo až do Kanady

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše