Reklama

Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí

Co nabízí Ferrari těm nejbohatším ze svých bohatých zákazníků? LaFerrari? Co vás nemá, takový vůz je drahý, je to ale dobrá investice. Tato kniha je rozmar.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí

2.12.2017 | Mirek Mazal | 3 příspěvky

Co nabízí Ferrari těm nejbohatším ze svých bohatých zákazníků? LaFerrari? Co vás nemá, takový vůz je drahý, je to ale dobrá investice. Tato kniha je rozmar.

Pokud bychom náhodou měli po kapsách 4 miliony Kč a chtěli si za ně koupit něco se vzpínajícím se koníkem ve znaku, bylo by to auto. Na ojetý exemplář běžnějšího typu by takové peníze stačily a radost by jistě udělal. Ferrari nicméně nevydělává jen na autech, ale v podstatě čemkoli, na co se dá nalepit jeho logo. A pro své nejbohatší zákazníky nabízí i za takové peníze věci, které mají k autům opravdu daleko.

Kniha o historii značky přímo od automobilky působí na první pohled jako pěkný dárek pro někoho, kdo si auto od Ferrari nemůže dovolit. Jenže když se ponoříme do detailů, zjistíme, že je to přesně naopak - slouží těm, kteří mohou i nad částkou vydanou za nejdražší model značky mávnout rukou. Jde o jeden z nejbizarnějších artefaktů, které kdy automobilka oficiálně pustila do prodeje, o jehož existenci možná ani nevíte - v extrémně limitovaném počtu si jej mohli pořídit jen vyvolení mezi vyvolenými.

Jde o produkt britského vydavatelství Kraken Opus, které vydává omezené edice knih pro bohaté. V roce 2011 takto vznikl „Ferrari Opus” s 852 stranami. Kniha pak byla nabízena samotným Ferrari v několika verzích, od klasické edice za „pouhých“ 4 100 USD (90 000 Kč), přes edici Enzo za 37 500 USD (823 000 Kč), až po luxusní diamantové vydání, které vidíte na fotkách. A právě to se teď nabízí k prodeji.

Nejvyšší edice má bytelnou vazbu z červené kůže, jež je ozdobena diamantovým logem značky a chrání ji černé pouzdro z karbonových vláken. Kniha je ručně podepsaná řidiči Scuderie Ferrari F. Alonsem, F. Massou a tehdejším šéfem automobilky Lucou di Montezemolem. Uvnitř pouzdra jsou také bílé rukavice určené pro prohlížení, to abyste si Opus příliš neohmatali. A jde vážně o vzácnou věc - varianta Enzo byla vytištěna ve 400 kopiích, edice Diamante byla omezena pouze na jednu knihu pro každou ze zemí světa. Výsledkem je necelých 200 kusů s původní cenou - podržte se - 275 000 USD (přes 6 milionů Kč).

Docela pochybujeme, že automobilka skutečně dodala jedno vydání do jedné země, třeba v subsaharské Africe mají asi jiné potíže než číst knihu za 6 milionů. Ale to je celkem jedno - příští měsíc bude v New Yorku dražena právě diamantová edice určená pro Belgii. Nabízena je bez rezervní ceny, přesto se očekává prodej za až 175 000 USD (3,8 milionu Kč).

To je oproti původní ceně vlastně sleva, nesvědčí ale ani tak o tom, že tohle teď bude výhodná koupě - pořád je to neskutečně, nepochopitelně drahá kniha. Pro nás je ovšem zajímavá z jiného pohledu - až budete chtít rozeznat ty nejbohatší mezi bohatými zákazníky Ferrari, nepoznáte je podle toho, že mají v garáži LaFerrari. Mají v ní Ferrari Opus v edici Diamante. Ani si nedovedeme představit, kolik člověk musí mít peněz, aby si z plezíru koupil knížku za 6 milionů a za pár jejích přečtení (a to se říká kdo ví jestli...) s klidem dal 2,2 milionu Kč. Tedy pokud se za pár dnů najde někdo, kdo za ní teď opravdu dá oněch 3,8 milionu korun...

Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 1 - Ferrari Opus Diamante Edition 01Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 2 - Ferrari Opus Diamante Edition 02Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 3 - Ferrari Opus Diamante Edition 03Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 4 - Ferrari Opus Diamante Edition 04Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 5 - Ferrari Opus Diamante Edition 05Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 6 - Ferrari Opus Diamante Edition 06Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 7 - Ferrari Opus Diamante Edition 07Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 8 - Ferrari Opus Diamante Edition 08Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 9 - Ferrari Opus Diamante Edition 09Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 10 - Ferrari Opus Diamante Edition 10Pokud si můžete dovolit koupit od Ferrari toto, musíte být opravdu, opravdu bohatí - 11 - Ferrari Opus Diamante Edition 11
Tohle je mezi zákazníky Ferrari znak skutečného bohatství - kniha dříve za 6, nyní za skoro 4 miliony Kč...

Zdroj: RM Sotheby's

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše


Reklama