Reklama

Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát

Neoznačené policejní auto se v pátek na hlavním tahu z Písku do Českých Budějovic střetlo s motorkářem. Jaké a za jakých okolností, uhádnete hned.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát

2.7.2017 | Petr Miler | 64 příspěvků

Neoznačené policejní auto se v pátek na hlavním tahu z Písku do Českých Budějovic střetlo s motorkářem. Jaké a za jakých okolností, uhádnete hned.

Vzpomínáte si na tragickou dopravní nehodu z roku 2013, při které řidič neoznačeného policejního vozu nedaleko Dobříše nedal přednost mladému motorkáři a usmrtil jej? Stalo se tak při nerozvážném otáčení za změřeným řidičem osobního auta, tedy při praxi, kterou jsme už dříve opakovaně kritizovali. I po této nehodě jsme přistihli policii dělat totéž znovu a znovu a přes nejen naši trvající kritiku s tím zjevně nepřestala.

Něco velmi podobného jako skoro přesně před 5 léty v Dobříši se totiž stalo tento pátek odpoledne nedaleko jihočeského Sedlece. Naštěstí s tím rozdílem, že tentokrát snad už nejde o život a 26letý motocyklista byl po kolizi s policejním vozem „jen” se zraněními převezen do českobudějovické nemocnice. Policistům se při nehodě nic vážnějšího nestalo.

Citujme chvíli z páteční zprávy Policie ČR k této události: „K dopravní nehodě, při níž se střetlo policejní vozidlo v civilním provedení značky Škoda a řidič motocyklu (1990) došlo dnes, krátce před půl pátou hodinou odpoledne na hlavním silničním tahu z Českých Budějovic směrem na Vodňany, konkrétně v katastru obce Sedlec. Dle prvotních informací z místa nehody měl řidič, policista, vozidla značky Škoda, zapnuté světelné výstražné a zvukové zařízení (maják) a dával znamení o změně směru jízdy, za ním jedoucí řidiči zareagovali přibrzděním vozidel, když se v ten okamžik měl mladý motorkář, jedoucí ve stejném směru jízdy, rozhodnout o předjíždění před ním jedoucích vozidel a došlo ke střetu. Motocyklista byl s blíže nespecifikovaným zraněním převezen k dalšímu ošetření do nemocnice,” praví k věci tisková mluvčí jihočeské policie (zvýraznění je naše).

To zní, jako by policejní vůz vlastně nic nedělal, jen „vyhodil” blinkr, maják a jakýsi tajuplný předjíždějící motocyklista se zjevil v jeho blízkosti a naboural do něj. Policie ale v tomto případě - podobně jako kdysi po nehodě v Dobříši - od začátku podává neúplné a nepřesné informace, protože se jí to prostě „nehodí do krámu”.

Podle očitého svědka této nehody, který nás kontaktoval, se vše stalo takto. Neoznačená modrá policejní Octavie registrační značky 7C4 7184 se pohybovala po silnici E49 před další ostatními jedoucími auty s jediným cílem - měřit rychlost vozidel jedoucích v protisměru. Poblíž Sedlece se ji podařilo některému z řidičů změřit „dostatečně vysokou” rychlost, aby se za ním v neoznačeném autě ihned vydala. Provedla to ale stejně nešťastně jako mnohokrát dříve.

Na videu níže můžete vidět jedno takové otočení policejního auta z dřívějška, někdy se policie při tomtéž ani neobtěžuje s majáky. V tomto případě měl policista podle svědka jednat úplně stejně zbrkle - prakticky bez váhání pustil majáky a jal se otáčet v místě, kde je silnice rozšířena kvůli přilehlé autobusové zastávce. Řidiči aut za ním si jej všimli a stihli zareagovat, o kousek dále jedoucí motocyklista jej ale už neviděl.

„Motorkář asi policajty neviděl a možná se jen vyhýbal autům, co zničeho nic zpomalila,” říká svědek. „Vůbec nechápu, proč tak chvátal. Kdyby zastavil u kraje, nechal všechny přejet a otočil se pak, nestalo by se,” dodává. Krom zřejmě zbrklého jednání policisty je tu ale ještě jeden faktor, který v podobné situaci přinejmenším nepomohl - provedení samotných policejních Octavií, na kterých není jediný standardně umístěný maják bezpečně viditelný ze všech myslitelných stran.

I toto jsme v minulosti kritizovali, jednak pro zjevnou nezákonnost a jednak pro faktickou vadnost. Policie znovu nedbala a nyní sklízí ovoce - auto, které je tak skryté, že se na něm před ostatními řidiči snadno skryjí i majáky, je prostě problém. Kdyby aspoň policisté jednali podle toho a nespoléhali na to, že je všichni musí bezpečně zdálky vidět... Jenže to nedělají a náhlé otočení za plného provozu s použitím takto nedostatečně viditelných světelných výstražných znamení vedlo k další vážné nehodě.

Neznáme všechny okolnosti a nechceme předjímat výsledky vyšetřování, už s ohledem na dřívější jednání policie a charakter této nehody je ale nepochybné, že ji policie mohla zabránit, kdyby se ke svému okolí chovala ohleduplněji.

V podobných případech bourají vždy dva a nikdy to není tak, že by jeden byl zcela bez viny. Pokud se ale policie chce v provozu pohybovat nestandardním a pro ostatní řidiče obtížně vyzpytatelným způsobem, měla by to dělat tak a takovými prostředky, aby pro ostatní řidiče znamenala co nejmenší riziko. Už byly dobře zdokumentovány případy dosvědčující, že nedělá ani jedno. A tento je nejspíše dalším z nich...

Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 1 - Policie CR nehoda Sedlec JC motorkar 01
Neoznačená policejní Octavie se připletla do další vážné nehody při otáčení za změřeným řidičem v plném provozu

Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 2 - Policie CR nehoda Sedlec JC motorkar 02Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 3 - Policie CR nehoda Sedlec JC motorkar 03
Snímky vozu z dřívějších zásahů na jihočeských silnicích

Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 4 - Policie CR nehoda Sedlec JC motorkar 06Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 5 - Policie CR nehoda Sedlec JC motorkar 07Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 6 - Policie CR nehoda Sedlec JC motorkar 08Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 7 - Policie CR nehoda Sedlec JC motorkar 09Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 8 - Policie CR nehoda Sedlec JC motorkar 10
Místo nehody na mapě a pohledem Google Street View. Aktuální úprava provozu je na tomto místě kvůli nedalekým probíhajícím opravám odlišná

Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 9 - Veseli nad Luznici otaceni policie 02Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 10 - Veseli nad Luznici otaceni policie 03Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 11 - Veseli nad Luznici otaceni policie 04Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 12 - Veseli nad Luznici otaceni policie 06Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 13 - Veseli nad Luznici otaceni policie 07Policie má prsty v další vážné nehodě při nahánění civilním autem, hned dvakrát - 14 - Veseli nad Luznici otaceni policie 08
Takto jsme před pěti léty zaznamenali otáčení jiného policejního vozu nedaleko Veselí nad Lužnicí (video níže). U Sedlece se mělo stát prakticky to samé, akorát v o poznání hůře viditelném příhodném autě a před několika vozy následovanými motocyklem

Foto následků nehody: Dominik Svoboda

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 64 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše