- -

Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit

Že lze příplatkovou výbavou základní cenu auta podstatně zvýšit, ví snad každý. Ale na dvojnásobek? Ano, i to je možné, dokonce více než to.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit

15.5.2017 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Že lze příplatkovou výbavou základní cenu auta podstatně zvýšit, ví snad každý. Ale na dvojnásobek? Ano, i to je možné, dokonce více než to.

Američané mají v souvislosti s příplatkovou výbavou krásný termín „sticker shock”. Vyjadřuje nepříjemné překvapení, které se vám naskytne, když se u dealera podíváte na cenu vystaveného auta. Ta totiž bývá velmi často o desítky procent výše, než cena základní, v reklamách obvykle zakletá pod označením „již od”.

Málokteré auto se prodává za onu cenu „již od”, to totiž bývají naprostá „holátka” a ani u levnějších aut si je zákazníci obvykle nevybírají. Jednoho by napadlo, že čím dražší auto, tím méně možností příplatků bude, protože základní výbava je logicky širší, ale opak je pravdou - zejména u prémiových aut můžete cenu příplatky pořádně navýšit. Jak moc? Klidně dvojnásobně, dokonce i více než to.

Nevěříte? Vybrali jsme pro vás pět příkladů, kdy to je možné a někdy je to dokonce i docela snadné. Přes 100 % základní ceny se příplatky dostaly u dvou aut, u zbylých třech jsme ale stovce relativně blízko. U třech aut níže jsme ceny získali z českých ceníků, u zbylých dvou jsme museli vzít zavděk cenami zahraničními a ty přepočítat. Zrovna u nich to ale čeští prodejci beztak jinak nedělají. Tady je ona pětka.

1. Porsche Cayenne S

Základní cena: 2 390 000 Kč
Cena příplatků: 2 464 850 Kč (102 % základní ceny)
Celková cena: 4 854 850 Kč

Cayenne je pro Porsche dojnou krávou nejen proto, že je drahé samo o sobě, automobilka k němu podobně jako k 911 nabízí i skoro nekonečné množství příplatkových prvků s velmi neskromnými cenami. Možná patříte mezi ty, kterým by základní výbava Cayenne S stačila, jenže většina zákazníků ráda sáhne po věcech navíc, kterými mohou být třeba i spony bezpečnostních pásů potažené kůží nebo žebra výdechů ventilace v barevném provedení. I bez těchto marnotratných drobností jsme se s příplatky dostali celkem na 202 % základní ceny, absolutní maximum je ještě dále.

Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 1 - porsche cayenne s 5pripla 01Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 2 - porsche cayenne s 5pripla 01aPříplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 3 - porsche cayenne s 5pripla 02Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 4 - porsche cayenne s 5pripla 03Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 5 - porsche cayenne s 5pripla 04Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 6 - porsche cayenne s 5pripla 05
Tohle auto má příplatky za téměř dva a půl milionu korun

2. Bentley Bentayga

Základní cena: 5 598 000 Kč (přepočet)
Cena příplatků: 6 498 000 Kč (115 % základní ceny)
Celková cena: 12 096 000 Kč

Člověk by ve skupině aut s šíleně drahými příplatky Bentley tak nějak čekal, když třeba na Mulsanne můžete mít jen lak za 830 tisíc korun. Ani u Bentaygy tomu není jinak, také tady létají vzduchem statisíce a s příplatky se snadno dostanete na 215 % základní ceny vozu. A to jsme pořád jen u prvků „běžné příplatkové výbavy”, sáhnout můžete také po spoustě mimořádností jako třeba hodinkách Breitling Mulliner Tourbillon za 3,9 milionu korun. Nebo piknikové sadě za cenu Octavie RS. Trojnásobek základní ceny tady nemusí být nedosažitelný.

Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 7 - Bentley Bentayga ceny 01Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 8 - Bentley Bentayga ceny 02Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 9 - Bentley Bentayga ceny 03Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 10 - Bentley Bentayga ceny 04Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 11 - Bentley Bentayga ceny 05Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 12 - Bentley Bentayga ceny 06Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 13 - Bentley Bentayga ceny 07
Hrátky s konfigurátorem Bentley snadno pošlou cenu Bentaygy do extrémních výšin

3. Mini Cooper

Základní cena: 553 800 Kč
Cena příplatků: 482 950 Kč (87 % základní ceny)
Celková cena: 1 036 750 Kč

Že základní Cooper je s cenou něco přes půl milionu docela levný a do této společnosti vám příliš nepasuje? Chápeme, ale v základu toho s ním dostanete pramálo a nabídka mimořádné výbavy je ohromující. Začnete u sotva zbytné loketní opěrky mezi předními sedadly za čtyři tisíce navíc a během chvíle jste na milionu. S příplatky tu maximálně vybavený vůz stojí 187 % základní ceny třídveřového Cooperu.

Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 14 - mini cooper 5pripla 02Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 15 - mini cooper 5pripla 03Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 16 - mini cooper 5pripla 04
Takhle nakonfigurovaný Cooper stojí přes milion, ale pořád má jen 136 koní

4. Ferrari 488 GTB

Základní cena: 5 996 000 Kč (přepočet)
Cena příplatků: 5 367 000 Kč (89 % základní ceny)
Celková cena: 11 363 000 Kč

Do Ferrari si nemůžete koupit hodiny v ceně slušného domu, ale můžete skoro všechno nechat odít do karbonu. A protože karbon je drahý a ve světě příplatků Ferrari je drahý obzvlášť, snadno za něj necháte u Ferrari přes milion. A protože drahé je tady vlastně úplně všechno, stačí strávit u konfigurátoru pár desítek minut a rázem se díváme na auto s cenovkou odpovídající 189 % ceny základu.

Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 17 - Ferrari 488 GTB ceny priplatku 01Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 18 - Ferrari 488 GTB ceny priplatku 13Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 19 - Ferrari 488 GTB ceny priplatku 21
V základní ceně 488 GTB není vlastně skoro nic

5. Mercedes-Benz C 300

Základní cena: 1 102 310 Kč
Cena příplatků: 889 373 Kč (81 % základní ceny)
Celková cena: 1 991 683 Kč

Že si prémiové německé značky dokážou za příplatky i do relativně levného modelu říci o spoustu peněz, víme dlouho, Mercedes to ale v posledních letech dotáhl opravdu daleko. Třídu C si můžete pořídit do milionu korun, ale to bude mít slabý motor a z výbavy toho také moc nedostanete. Anebo ji můžete vybavit nejsilnějším čtyřválcem a před procházením katalogu příplatků odhodit veškeré zábrany. Snadno vyberete příplatky za tolik, že se dostanete na 181 % základní ceny vozu, pořád s čtyřválcem pod kapotou. Za to už půjde koupit osmiválcové AMG...

Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 20 - mercedes c 400 w205 amg line 5pripla 01Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 21 - mercedes c 400 w205 amg line 5pripla 02Příplatky utržené ze řetězu: ceny těchto aut lze výbavou navíc i zdvojnásobit - 22 - mercedes c 400 w205 amg line 5pripla 03
Ilustrační foto

Inspirace: Wikilender

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše