Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama

Očekávání, že bohatý člověk přijde k dealerovi, zaplatí celou kupní cenu a zase odjede, je ve většině případů mylné. Je to pro něj u výjimečných aut, která dnes průběžně rostou na ceně, v podstatě zbytečný luxus.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama

9.7.2019 | Mirek Mazal

Očekávání, že bohatý člověk přijde k dealerovi, zaplatí celou kupní cenu a zase odjede, je ve většině případů mylné. Je to pro něj u výjimečných aut, která dnes průběžně rostou na ceně, v podstatě zbytečný luxus.

Britský obchodník Tom Hartley kupuje a prodává výjimečná auta už čtyřicet let. Začal ve svých dvanácti letech a během svého života se vypracoval do uznávaného znalce přes nejvýjimečnější auta na trhu. Vybraní zákazníci přijíždějí na venkovskou adresu 159 Moira Rd, Overseal, Swadlincote, kde Hartley na pozemcích velké farmy se svým synem Carlem provozuje dobře fungující rodinný byznys.

Dnes několikapatrovou prodejnu plnou ikon automobilismu navštívili dva známí youtubeři stojící za kanály SOL a Mr. JWW, kteří se s Hartleym mladším pobavili o způsobech financování těch nejdražších aut světa. Pokud byste čekali, že bohatí lidé kupující auta za desítky a více milionů korun prostě vysází peníze na stůl, protože pro ně ani taková částka mnoho neznamená, mýlili byste se. I oni sahají po alternativních způsobech financování, ovšem ne nutně proto, že by peníze potřebné na koupi neměli.

Carl Hartley na několika příkladech nastínil, jak se výjimečná auta kupují nejčastěji. Obvyklé je financování s pomocí banky či leasingové firmy, které kupující poukáže přibližně čtvrtinu ceny. Poté několik let platí jen úroky, které u zajímavějších aut obvykle pokryje či překoná růst hodnoty vozu, zbytek ceny doplatí posléze. Po celou dobu tedy má auto, které může používat dle libosti, „visí” mu v něm jen část jeho celé hodnoty a peníze, které by za něj dal, může použít na něco jiného. Úroky z půjčených asi tří čtvrtin ceny jej netrápí, protože auta si na své financování vydělají sama - pokud se poté rozhodne auto prodat, pochopitelně.

Například Ferrari LaFerrari z roku 2013 s nájezdem 9 650 kilometrů vyjde na 2,1 milionu liber (59,8 milionu Kč). Akontace vychází na 500 tisíc liber (14,2 milionu Kč) a čtyřletá splátka každý měsíc jen na úroky je 6 799 liber (193 500 Kč).

McLaren P1 starý pět let s devíti tisíci ujetých kilometrů stojí ceníkově 1,1 milionu liber (31,3 milionu Kč), první částka je tedy asi čtvrt milionu liber (7,1 milionu Kč) a tři roky měsíčně je potřeba na úroky 6 195 liber (176 300 Kč).

Do třetice názornosti ještě Porsche 918 Spyder Weissach s natočenými 9 650 kilometry za 1,2 milionu liber (34,2 milionu Kč) - platba předem minimálně čtvrt milionu liber (7,1 milionu Kč) a čtyřletý závazek na každý měsíc 5 899 liber (167 900 Kč). Na konci smluveného období je vždy zbývající část ceny uhrazena a auto přejde do plného vlastnictví nového majitele.

Carl Hartley mezi řečí přiznal, že by si na ježdění vybral McLaren P1 pro a pokračoval v exkurzi do nádherné výstavky prodávaných exemplářů. Nastínil i možnost chytřejší koupě, u níž je možné, že si auto na sebe vydělá jen tím, že si ho koupíte. Za takovou možnost označil Porsche Carrera GT, které se stále prodává relativně levně a díky rostoucí hodnotě může v horizontu několika let stát dvojnásobek své současné pořizovací ceny - pak vám na konci financování zbude auto i peníze.

Zní to pošetile, ale historie automobilismu zná i extrémnější případy. Například takový McLaren F1 se koncem 90. let prodával i za ceny okolo 350 tisíc liber, dnes se jeho ceny pohybují okolo 10 milionů liber. Jinými slovy, za 20 let dosáhl skoro 30násobného zhodnocení. Kdo by si tedy v roce 1999 vzal McLaren F1 na výše popsaný úvěr, bude dnes velmi bohatým člověkem, i když by 20 let musel platit úroky. Rozumní investoři tomuto principu rozumí a přesně takové vozy kupují s vidinou zmnožení investovaných peněz.


Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 1 - Jak se financuji nejdrazsi auta 01Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 2 - Jak se financuji nejdrazsi auta 02Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 3 - Jak se financuji nejdrazsi auta 03Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 4 - Jak se financuji nejdrazsi auta 04Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 5 - Jak se financuji nejdrazsi auta 05Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 6 - Jak se financuji nejdrazsi auta 06Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 7 - Jak se financuji nejdrazsi auta 07Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 8 - Jak se financuji nejdrazsi auta 08Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 9 - Jak se financuji nejdrazsi auta 09Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 10 - Jak se financuji nejdrazsi auta 10Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 11 - Jak se financuji nejdrazsi auta 11Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 12 - Jak se financuji nejdrazsi auta 12Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 13 - Jak se financuji nejdrazsi auta 13Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama - 14 - Jak se financuji nejdrazsi auta 14
Carl Hartley představil rodinný podnik a způsob prodeje drahých modelů. Cosi jako leasing je tu oblíbenější, než by leckdo čekal

Zdroj: SOL - Supercars of London@Youtube

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše