Reklama

Provalilo se, o co jde v případě „sabotáže” Tesly. Maily Muskovi popisují „strašlivé věci”

Před pár dny Elon Musk vytáhl na veřejnost zprávy o rozsáhlé sabotáži Tesly ze strany jednoho z jejích zaměstnanců. Jak se nyní ukazuje, vše bylo trochu jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Provalilo se, o co jde v případě „sabotáže” Tesly. Maily Muskovi popisují „strašlivé věci”

22.6.2018 | Petr Prokopec | 18 příspěvků

Před pár dny Elon Musk vytáhl na veřejnost zprávy o rozsáhlé sabotáži Tesly ze strany jednoho z jejích zaměstnanců. Jak se nyní ukazuje, vše bylo trochu jinak.

Letošní rok bude pro Teslu kritický, o tom není pochyb. Pokud americká automobilka skutečně rozjede masovou výrobu Modelu 3, dostane se alespoň na dohled ziskových vod a vyjde ze všech vyšetřování a sporů, ve kterých se aktuálně pohybuje, čistá jako lilie, pak přežije a nejspíše se odrazí k ještě větším výšinám. Problémem však je, že momentálně Tesla tahá spíše za kratší konec provazu, ač to tak třeba na finančních trzích nevypadá.

Tesla v posledních týdnech bojuje s negativní mediální publicitou, neboť je spojována s další fatální nehodou i náhodným vzplanutím jednoho ze svých vozů. K tomu značka v květnu publikovala finanční výsledky za první letošní čtvrtletí, během kterého dosáhla ztráty ve výši 563 milionů dolarů (cca 12,5 mld. Kč). Elon Musk na to reagoval neobvyklým krokem, který by konečně po 15 letech měl značku dostat do zisku.

To všechno víme, v posledních dnech ale šéf firmy k tomu všemu rozpoutal mediální bitvu s někdejším zaměstnancem Tesly, který měl společnost sabotovat. Bylo celkem jasné, že Musk nepopisuje celou realitu, teď už ji známe velkou část. A zveřejněná mailová komunikace mezi ním a „sabotérem” přidává i něco navíc.

Oním, dnes už bývalým zaměstnancem je Marty Tripp. Ten nastoupil k automobilce loni v říjnu, nicméně dle značky měl mít celou řadu problémů se svými kolegy. Proto byl v polovině května přeložen na jiné místo. Poté však měl Musk zjistit, že Tripp hacknul firemní počítačový systém, odcizil interní dokumenty, nafotil a natočil různá místa v továrně Gigafactory a některé z těchto věcí dostal mimo firmu.

Následovalo nevyhnutelné, tedy okamžitá výpověď. Kromě toho byla na Trippa podána žaloba. Právě tento krok měl oba kohouty vyprovokovat k mailové přestřelce, jež vlastně do značné míry věrně dokumentuje, oč tu běží. Tripp v reakci na žalobu Muskovi napsal, že „to, co přichází, si Musk zaslouží za veškeré lži, jež napovídal veřejnosti a investorům“.

„Vyhrožování věci jen zhorší,“ reagoval na email Musk. Podle Trippa však nejde o výhrůžku, jen o konstatování faktu, že to, co se stane, si šéf Tesly plně zaslouží. Někdejší zaměstnanec přitom mluví o bezpečnostních problémech, které automobilka záměrně přehlíží. Jedním z nich měl být i špatně naprogramovaný robot, který při kompletaci paketů baterií proděravěl ochranný obal.

Podle Trippa měla automobilka veškeré špatné pakety sešrotovat, nic z toho se však nestalo. Místo toho bylo zhruba tisíc exemplářů opraveno lepidlem a v takovém stavu pakety zamířily do aut. Tesla samozřejmě uvádí, že nic z tohoto tvrzení se nezakládá na pravdě. Příběh s robotem má být zcela vymyšlený, kromě toho značka prý sešrotovala zmetky za 150 mil. USD (3,3 mld. Kč).

Právě zmínka o zmetcích by přitom mohla lehce nahrávat pravdivosti Trippova tvrzení. Někdejší zaměstnanec totiž ve svých emailech zmiňuje i nadměrné plýtvání financemi investorů. Kromě toho se lze podivit nad skutečností, proč Tripp nebyl po mnoha měsících problémů se svými kolegy vyhozen, ale pouze přeložen. Navíc se prý mělo mluvit o jeho povýšení, k tomu ale nedošlo.

Ovšem i tvrzení Trippa má své trhliny. Bývalý zaměstnanec kupříkladu uvádí, že se dlouho snažil kontaktovat média, s jedním z nich dlouze i hovořil, ovšem odezva v tisku byla nakonec nulová. A právě proto se rozhodl vynést na světlo světa interní dokumenty. Tím se podle svých slov cítí být tak trochu jako spasitel, který hodlá lidem ukázat, že „viděl opravdu strašné věci“.

Zatím se tedy zdá, že Tesla má stále problémy s výrobou, které řeší, jak se dá. Trippovi to z nějakého důvodu nebylo jedno (o motivaci nechceme spekulovat)a odcizil nějaké dokumenty. Právě to je ovšem důvod, proč by se Tesla neměla pouštět do soudní pře. Pokud by totiž cokoliv negativního bylo vyneseno na světlo světa, byla by v ohrožení existence firmy ještě více než dnes. Chápeme ovšem, že Muskovi se jakožto uraženému kohoutovi se do mimosoudního jednání a případného placení nechce.

Uvidíme tedy, jak se celá záležitost vyvrbí. Zatím to ale vypadá, že šéf Tesly má o budoucnost firmy opravdu obavy. Výše zmíněná série negativních zpráv by mohla zneklidnit investory, a to zrovna v době, kdy je firma nejvíce potřebuje. Musk by totiž velmi rád expandoval do Číny, kromě toho se mluví také o stavbě Gigafactory v Evropě, stejně jako se během pouhých dvou let máme dočkat hned tří novinek (Model Y, Semi, Roadster). To vše jsou nákladné záležitosti, na které Musk investory potřebuje. A samozřejmě potřebuje, aby se neobávali ničeho zlého. Proto sám na začátku června koupil 33 000 a v půlce června dalších 72 000 akcií.

Bude to tedy nyní hlavně boj o to, kdo bude v této záležitosti vnímán jako „dobro” a kdo jako „zlo”. Proto také Musk tak agresivně vytáhl na veřejnost zprávy o „sabotáži“, které se očividně nezakládaly na pravdě - Tripp může být oportunista, domnělý spasitel, druhý uražený kohout či cokoli podobného, firmu ale záměrně nepoškozoval. Teď se Muskovi jeho první výpad poněkud vrací, až čas ale ukáže, kdo z této pře vyjde vítězně...

Provalilo se, o co jde v případě „sabotáže” Tesly. Maily Muskovi popisují „strašlivé věci” - 1 - Elon Musk Marty Tripp emaily 01Provalilo se, o co jde v případě „sabotáže” Tesly. Maily Muskovi popisují „strašlivé věci” - 2 - Elon Musk Marty Tripp emaily 02Provalilo se, o co jde v případě „sabotáže” Tesly. Maily Muskovi popisují „strašlivé věci” - 3 - Elon Musk Marty Tripp emaily 03Provalilo se, o co jde v případě „sabotáže” Tesly. Maily Muskovi popisují „strašlivé věci” - 4 - Elon Musk Marty Tripp emaily 04Provalilo se, o co jde v případě „sabotáže” Tesly. Maily Muskovi popisují „strašlivé věci” - 5 - Elon Musk Marty Tripp emaily 05Provalilo se, o co jde v případě „sabotáže” Tesly. Maily Muskovi popisují „strašlivé věci” - 6 - Elon Musk Marty Tripp emaily 06
Přepis e-mailů mezi Marty Trippem a Elonem Muskem jen naznačuje, že tady evidentně došlo na střet dvou kohoutů

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama