Reklama

Tesla má problém. Nový Model 3 už víc lidí nechce než nově chce, může ji to položit

Náběh výroby Modelu 3 je stále daleko za očekáváními a zájemci si nadále nemohou ani objednat levnou verzi vozu. Stále více lidí tak Model 3 nechce a nové objednávky to nevyvažují.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla má problém. Nový Model 3 už víc lidí nechce než nově chce, může ji to položit

8.6.2018 | Petr Prokopec | 35 příspěvků

Náběh výroby Modelu 3 je stále daleko za očekáváními a zájemci si nadále nemohou ani objednat levnou verzi vozu. Stále více lidí tak Model 3 nechce a nové objednávky to nevyvažují.

Již o předloňském březnu, kdy Tesla poprvé představila koncept Modelu 3, bylo jasné, že tento vůz bude pro automobilku stěžejní. Může ji vynést jak do nebes, tak poslat do propadliště dějin. Vše záleží na tom, jakým způsobem Tesla zvládne uspokojit statisíce objednávek, které se ji na Model 3 sešly.

Dokonale to zatím rozhodně nezvládá, neboť opakovaně selhává v plnění svých slibů ohledně produkční kapacity a tedy i možných termínů dodání. Touto dobou mělo z montážních linek každým týdnem sjíždět deset tisíc aut, nicméně značka se stále nedostala ani na polovinu tohoto čísla. Nejnověji slibuje, že 5 000 kusů týdně bude vyrábět od konce tohoto měsíce, tomuto tvrzení ale lidé přestávají věřit.

Zpoždění masovější produkce ale není pro značku jediným problémem, tím dalším je cena. Velká část lidí, kteří v prvé chvíli složili rezervační poplatek ve výši jednoho tisíce dolarů (cca 22 tisíc korun), si objednávala Model 3 s očekávanou základní cenou 35 000 USD (770 000 Kč). Taková „trojka” ale není v nabídce a podle slov Elona Muska se v ní má objevit až na počátku příštího roku. Nyní tak lidé mohou vybírat jen z dražších verzí.

Provedení s jedním elektromotorem, prodlouženým dojezdem a prémiovou výbavou ovšem šplhá k 60 tisícům dolarů (1,3 mil. Kč), což je o hodně více. Sám Musk však řekl, že pokud by nyní Tesla nabídla levné provedení, během chvíle by zkrachovala. A právě proto namísto základu Tesla vyrukovala hned se dvěma variantami, z nichž každá disponuje dvojicí elektromotorů a tedy pohonem všech kol.

Jak ovšem dokazuje nové video mapující hrátky s konfigurátorem, vrcholný Model 3 Performance může se dvěma příplatky vyšplhat až na 86 000 USD (1,9 mil. Kč). Pro většinu držitelů rezervací je tak zcela mimo dosah, zvláště když do hry je třeba započíst ještě jednu částku - a sice vládní dotaci 7 500 USD (165 000 Kč). S tou mohou lidé počítat pouze u té značky, která dodá méně než 200 tisíc aut. A právě této kvótě je Tesla nyní velmi blízko.

To vše, tedy neustálé odklady masové výroby, nedostupnost základního a hrozba ztráty maximální americké dotace, vyústilo v jediné. Lidé své objednávky ruší a požadují navrácení výše zmíněné zálohy. Nejde však o několik jedinců, nýbrž o rovných 23 procent všech zájemců o Model 3. Podle společnosti Second Measure jde navíc o vyčíslené navrácené zálohy, realita tedy může být ještě horší.

Ač tedy sice na jedné straně Tesla přijímá stále nové objednávky, počet původních držitelů rezervací se snižuje daleko větším tempem. Roste pak sice počet dodaných vozů, nicméně podle údajů Second Measure jde o pouhých 8 procent objednávek. Pokud tedy produkční kapacita bude nadále růst jen velmi zvolna a automobilka dále nebude dodržovat své mnohokrát pozměněné cíle, pak jí skutečně hrozí problémy, o kterých před půl rokem hovořil Bob Lutz. Ten přes mnohé pozitivní novinky věštil firmě rok života...

Tesla má problém. Nový Model 3 už víc lidí nechce než nově chce, může ji to položit - 1 - Tesla Model 3 odliv zakazniku 01
Tesla začíná mít problém s odlivem zákazníků

Tesla má problém. Nový Model 3 už víc lidí nechce než nově chce, může ji to položit - 2 - Tesla Model 3 odliv zakazniku 02Tesla má problém. Nový Model 3 už víc lidí nechce než nově chce, může ji to položit - 3 - Tesla Model 3 odliv zakazniku 03
Důvodem je skutečnost, že většinu držitelů rezervací zlákala cena základního modelu. Ten však stále není ve výrobě, nově nabízené provedení Performance je přitom vůči němu takřka třikrát dražší

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 35 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama