Reklama

Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila

Není to poprvé, co Model 3 prochází podobnou „pitvou”, tentokrát si ale Němci vzali na paškál i výrobní náklady. A zjistili zajímavé věci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila

4.6.2018 | Petr Prokopec | 19 příspěvků

Není to poprvé, co Model 3 prochází podobnou „pitvou”, tentokrát si ale Němci vzali na paškál i výrobní náklady. A zjistili zajímavé věci.

Lze vůbec objektivně zhodnotit Teslu Model 3? Pokud se zeptáte fanoušků této značky a modelu, rozhodně nepočítejte s nějakou výraznější kritikou. Spíše nebudou negativa zmiňována vůbec, místo toho dorazí taková porce pozitiv, až by mnohý mohl dojít k názoru, že dokonalejší automobil na světě existuje. Stačí však, abyste zamířili do zcela opačného tábora, a dostane se vám přesně opačné reakce. Pravda se nepochybně skrývá někde mezi, ale kde přesně?

Pokud si dáme dohromady veškeré výstupy, ať již ty nadmíru pozitivní, tak i ty negativní, k rozumnému hodnocení se dostaneme. Model 3 lze tedy hodnotit kladně v oblasti jízdní dynamiky a přímo na světový vrchol jej vynáší baterie. To ostatně nejnověji potvrzuje nejmenovaná německá firma, která se zaměřuje na kompletní rozborku nových aut. Na základě zjištěných výsledků pak informuje o technice a dalších oblastech.

Němci přitom u kalifornského elektromobilu zjistili, že vůz používá v případě akumulátorů složených z 2 170 článků pouze 2,8 procenta kobaltu. To je výrazně nižší číslo, než jak tomu v průměru je (8 %). „Pro Teslu by to mohla být výrazná výhoda. Kobalt je totiž aktuálně velmi těžké na světovém trhu sehnat,“ dodává k tomuto zjištění Sven Bauer, šéf společnosti BMZ, jenž se specializuje právě na výrobu baterií.

Tesla navíc velmi malou mírou použitého kobaltu dokázala, že se od roku 2009 neskutečně zlepšila. Na Roadster a první verzi Modelu S automobilka užívala u každého exempláře 11 kilogramů vzácného kovu, toto množství ale po faceliftu sedanu a u Modelu X srazila na sedm kilo. Model 3 však oproti tomu užívá jen 4,5 kg kobaltu, v poměru k niklu a manganu je tak automobilka nejdále na celém světě.

Co ovšem lze na jedné straně brát jako pozitivum, je viděno druhým pohledem také výrazné negativum. Dá se předpokládat, že ač baterie Modelu 3 užívají méně kobaltu, díky své technologické propracovanosti rozhodně nebudou levné. Z dosavadní praxe vyplývá, že právě akumulátory tvoří až polovinu ceny elektromobilu. A jelikož zde Tesla zjevně nešetřila, musela opasky utáhnout jinde.

Tím se dostáváme k dalšímu bádání výše zmiňované německé firmy, která potvrdila nejen to, že Tesla je v mnoha ohledech technologicky na výši, ale i skutečnost, že značka v řadě dalších oblastí zásadně selhává. Patrné to je hlavně v oblasti kvality interiéru, což je pro změnu výrazné negativum Modelu 3, na které kritika prší ze všech stran.

Evidentně za tím stojí lacinější materiály. Němci na základě oné rozborky zjistili, že náklady na komponenty a logistika vychází na 18 tisíc dolarů (cca 396 tisíc korun) na jeden vyrobený vůz. Právě to je udivilo - je to překvapivě nízká suma. Může se vám zdát vysoká, zvláště když náklady na pracovní sílu ve výši 10 000 USD (220 000 Kč) jsou vyčísleny separátně, jenže do oněch necelých 400 tisíc korun spadají i náklady na akumulátory. Pokud by ty vyšly dejme tomu na 40 procent nákladů, pak na zbytek vozu Tesle zbylo jen 238 tisíc korun. Například BMW má svou pro Teslu konkurenční řadu 3 vyrábět podstatně dráž. A ani ta v posledních letech není - připusťme - zrovna etalonem kvality.

Pro zákazníka to není dobrá zpráva, pro Teslu ale ano. V případě proklamovaného navýšení produkce na 10 tisíc aut týdně. V takové chvíli by podle expertů mohl Model 3 začít firmě generovat i zisk. K tomuto kroku má ale dojít až někdy v příštím roce, pro letošek je cílem překonání poloviční laťky. Navyšování kvality pak zřejmě bude až hudbou vzdálenější budoucnosti.

S čím lze naopak počítat velmi brzy, to je navyšování schopností. Nový Model 3 si převzala i kanadská tuningová firma Mountain Pass, jež pro vůz chystá hlavně podvozkové komponenty. Momentálně však elektromobil poslala na dynometr, kde odhalila 340 koní na kolech. Zda ale chystá posun i v této oblasti, je zatím otázkou.

Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 1 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 01Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 2 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 02Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 3 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 03Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 4 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 05Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 5 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 06Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 6 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 07Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 7 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 08Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 8 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 09Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 9 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 10Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 10 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 11Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 11 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 12Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 12 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 13Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 13 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 14Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 14 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 16Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 15 - Tesla Model 3 kvalita problemy Munro 17Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 16 - Tesla Model 3 rozebrana na soucastky hodnoceni 01Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 17 - Tesla Model 3 rozebrana na soucastky hodnoceni 02Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 18 - Tesla Model 3 rozebrana na soucastky hodnoceni 03Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 19 - Tesla Model 3 rozebrana na soucastky hodnoceni 04Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 20 - Tesla Model 3 rozebrana na soucastky hodnoceni 05Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 21 - Tesla Model 3 rozebrana na soucastky hodnoceni 06Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 22 - Tesla Model 3 rozebrana na soucastky hodnoceni 07Němci rozebrali Teslu Model 3 na součástky. A jedna věc je hodně udivila - 23 - Tesla Model 3 rozebrana na soucastky hodnoceni 08
Teslu Model 3 před pár týdny rozebrali Američané, a s kvalitou samotného vozu nebyli zrovna spokojení. To samé nyní tvrdí Němci, kteří ale taktéž skládají hold technice, hlavně bateriím a podivují se nízkým nákladům na použité komponenty

Zdroj: Wirtschafts Woche

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 19 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše