Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Rusko začíná být zemí svobody, jedna z oblastí zakázala mobilní měření rychlosti
10.1.2020 | Mirek Mazal
Rusko rozhodně není svobodná země, političtí oponenti Vladimira Putina by o tom mohli vyprávět. Řidiči to tak ale vnímat nemusí, policie na ně poslední dobou dohlíží stále méně a nyní došlo k dalšímu průlomu.
O ruském politickém režimu nelze uvažovat v demokratických rovinách, autoritářský Kreml pojmy jako svoboda jedince nebo vláda lidu snad ani nezná. Lidsky se tvářící diktatura s Vladimirem Putinem v roli neomezeného vládce země neváhá zatočit s každým, kdo se ji znelíbí, proto vstřícný přístup k řidičům působí až zázračně.
Bez ohledu na jiné kroky stejného muže je třeba pozitivně vnímat jeho příkaz skoncovat se skrytým měřením rychlosti aut určený všem složkám. Rozumný přístup Putin podložil logickými argumenty, které by mohly inspirovat ostatní země. Hlava státu veřejně přiznala, že měření rychlosti „zpoza buku“ nevede ke zlepšení silniční bezpečnosti, neboť jen nachytává řidiče na švestkách a nemění jejich chování. To zůstává stejné i po obdržení pokuty, a tak skryté měření slouží jen jako nástroj na plnění státní kasy.
Jeho slova začínají rezonovat v nižších úrovních státní správy a nejnověji se guvernér Čeljabinské oblasti zasadil o skoro revoluční krok. Od příštího roku v oblasti zakázal používat mobilní radary instalované nahodile okolo silnic. Je to sice dobrý zdroj peněz, v Čeljabinsku jej ale chtějí vyměnit za nesporné uklidnění dopravy v nebezpečných místech. Prostředky krajského rozpočtu dříve určené na provoz mobilních komplexů tak budou směřovány do vybudování stacionárních systémů záznamu ve 20 vytipovaných úsecích, které budou viditelně označeny a budou více nutit řidiče ubrat tam, kde na rychlosti opravdu záleží.
Od ledna do září 2019 motoristé obdrželi 104,2 milionu pokut, ve stejném období loni to bylo 94,3 milionu. Růst byl přičítán zvýšenému počtu radarů i měření, za poslední dva roky množství sledovací techniky vzrostlo z 12 na 14 tisíc kusů, což přineslo do státního rozpočtu nejméně 2,5 miliardy rublů (924 milionů Kč). Reakce občanů se projevila nedávno, možná i proto je Putin tak vstřícný, zalíbit se lidem vždy uměl.






V Rusku začne ubývat trojnožek s radary u silnic, v Čeljabinské oblasti budou zakázané zcela
Zdroj: Управление ГИБДД по Челябинской области@Vk
Bleskovky
Žádná AI: Nové Bugatti nafotili pohřbené ve sněhu, je to 100 milionů korun zasypaných špinavou břečkou
včera
Návrat Mercedesu k motorům V8 po fiasku hybridních čtyřválců je skutečný, výsledek ale nezní jako poctivé AMG
29.12.2025
To pravé nadělení? Tři moderní auta s motory V12 si to rozdala ve sprintu, jejich symfonie nejlíp zní bez turba
28.12.2025
Nové na MotoForum.cz
- Proč má Andorra nejvyšší hustotu jezdců MotoGP a Superbike 29.12.2025
- Honda V3R 900 E-Compressor: prototyp nového motoru V3 29.12.2025
- Irské mistrovství v silničních závodech signalizuje náznak zlepšení 26.12.2025
- Brabus 1400 R Signature Edition: vévoda z karbonu 26.12.2025
- Krádež dílů Ducati MotoGP a WorldSBK: zatčen bývalý zaměstnanec 25.12.2025
Nejnovější články
Korejci aspoň někde nabízí konečně velmi smysluplně fungující tempomat, někteří ho ale „nedávají”
před 11 hodinami
Sank... co? Rusové letos kupují víc luxusních aut od Audi, BMW, Mercedesu a spol. než před válkou, prodeje raketově rostou
včera
Renault chtěl rozptýlit obavy z elektromobilů rekordním dojezdem své novinky, ukázal tím ale jen jejich marnost
včera
Lidé dostávají zaplaceno 500 Kč jen za to, aby robotickým taxíkům zavírali dveře, tomu se říká nemoc doby
včera
„Levný” elektrický VW bude při uvedení na trh dražší, než firma slibovala při odhalení, a to o hodně
včera
Živá témata na fóru
- Přituhuje 12.30. 21:51 - řidičBOB
- BMW Divize 12.30. 18:17 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 12.30. 16:19 - řidičBOB
- Policejní kontroly a měření 12.30. 16:18 - řidičBOB
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 12.30. 15:14 - pavproch
- Porsche - vse o sportovnich modelech 12.29. 09:16 - pavproch
- MG Cyberster 12.28. 16:41 - lukasak12
- Rychlodotazy 12.28. 14:11 - Stepan
