Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic

Mohl si říkat král Midas, neboť na co sáhl, to se mu v posledních dekádách dařilo. Nedávno se stal i šéfem Mitsubishi a zdálo se, že je na vrcholu. Teď je ze zničehonic na dně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic

19.11.2018 | Petr Prokopec

Mohl si říkat král Midas, neboť na co sáhl, to se mu v posledních dekádách dařilo. Nedávno se stal i šéfem Mitsubishi a zdálo se, že je na vrcholu. Teď je ze zničehonic na dně.

Dosud se zdálo, že alianci Renault-Nissan nestojí nic v cestě na automobilový Olymp. Vyhýbaly se ji skandály, naopak vždy úspěšně těžila z problémů jiných. Díky nim mohla nedávno převzít Mitsubishi, které se do potíží dostalo kvůli škraloupu s pochybným měřením spotřeby a brzy se hlásit o pozici největší automobilky světa.

Za těmito úspěchy stál především Carlos Ghosn, který v roce 1996 nastoupil k Renaultu. Na úvod se předvedl neskutečnou čistkou v řadách zaměstnanců i v produktové nabídce, což mu vysloužilo přezdívku Le Cost Killer. Nicméně v tomto případě vše vedlo k úspěchu, již pouhý rok po jeho nástupu tak automobilka byla opětovně v zisku. A Ghosn začal po společenském žebříčku rychle stoupat. Stál pak i za odkupem většinového podílu v Nissanu, což byl krok, při kterém si řada lidí ťukala na čelo.

Důvod tkvěl opět ve velmi špatném stavu japonské automobilky. V roce 1999 totiž pouze 3 ze 46 modelů prodávaných v její domovině generovaly zisk. Návrat do černých čísel se tak zdál být nerealizovatelný, zvláště když firma byla po uši v dluzích. Ghosn však dokázal nemožné, již tři roky poté byl totiž Nissan jednou z nejvýdělečnějších automobilek v branži, neboť její zisková marže narostla na 9 procent. Většina mainstreamových značek přitom v té době měla na kontě sotva polovinu tohoto podílu.

Ghosn svou úspěšnou kariéru u Nissanu ukončil v loňském roce, kdy odstoupil z pozice výkonného ředitele a roli šéfa automobilky přepustil Hiroto Saikawovi. Stále ovšem zůstal nejvyšším šéfem celé aliance, navíc převzal i vedení Mitsubishi. Nás dnes ovšem nejvíce zajímá fakt, že jeho působení v čele Nissanu pro něj bylo velmi lukrativní - nikoli ze závisti, ale kvůli aktuálnímu dění.

Ghosnovi byla jen za poslední rok v šéfovském křesle přidělena odměna ve výši 7,4 milionů Eur (cca 192,52 mil. Kč). A dalších 9,2 milionu Eur (239,35 mil. Kč) byl bonus. Za dobu jeho působení v obou firmách šlo o miliardy, aktuálně se ovšem zdá, že Ghosnovi to všechno bylo málo. Japonský deník Asahi totiž přišel se zprávou, že šéf Renaultu a Nissanu měl úřadům přiznávat menší příjem, než jaký ve skutečnosti dostával. Kromě toho prý k soukromým účelům zneužíval i firemní prostředky. Jeho záda pak měl krýt Greg Kelly, který ve společnosti sloužil jako šéf personálního oddělení. Zda do skandálu byl zapleten ještě někdo další, japonská média prozatím nezmiňují, list Yomiuri ovšem uvedl, že japonští vyšetřovatelé již Ghosna zatkli a předvedli k výslechu.

Zprvu to celé působilo příliš divoce na to, aby šlo o skutečnost, jenže realita jiná nebude. Ke Ghosnovi už se zády obrátilo vedení celého Nissanu a oficiálně potvrdilo, že firma sama prováděla v této záležitosti šetření a objevila závažná pochybení. Jestli se něco podobného dělo i v Renaultu, nemáme zprávy.

Saikawa již měl doporučit představenstvu Nissanu, aby Ghosna ještě na dnešním mimořádném jednání propustila. Stejný osud pak má čekat i Kellyho. Podle japonských médií totiž tato dvojice okrádala japonskou automobilu po několik let, přičemž si tak měla přijít minimálně na několik milionů Eur. Jestli je to tak, pak je naprosto jisté, že Ghosn v čele aliance skončil a kvůli daňovým únikům může skončit i ve vezení.

Byl by to opravdu zajímavý vývoj, takový, o jakém se nikomu nezdálo ani v nejdivočejších snech. Ghosn měl pověst dokonalého manažera, kterého mohou Nissanu s Renaultem ostatní jen závidět, nakonec i proto mu byl letos bez otálení prodloužen kontrakt do roku 2022. Že ale bude na výplatní pásce tak dlouho, je nyní velmi nepravděpodobné. Zvláště když Nissan kvůli němu ztrácí pevnou půdu pod nohama - akcie totiž po zveřejnění obvinění klesly o 7 % a Renault je na tom ještě o 3 procentní body hůře.


Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic - 1 - Carlos Ghosn 01Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic - 2 - Carlos Ghosn 01Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic - 3 - Carlos Ghosn 02Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic - 4 - Carlos Ghosn 02Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic - 5 - Carlos Ghosn 03Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic - 6 - Carlos Ghosn 04Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic - 7 - Carlos Ghosn 05Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic - 8 - Carlos Ghosn 06Šéf Renaultu a Nissanu byl zatčen. Ještě dnes má být odvolán ze svých pozic - 9 - Carlos Ghosn 07
Šéf aliance Renault-Nissan Carlos Ghosn byl obviněn z krácení daní a zneužívání firemních prostředků. Jeho dosud neposkvrěná kariéra plná úspěchů je tak zřejmě razem u konce

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše