Reklama

Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem

Kauza japonské automobilky ohledně spotřeby je širší a hlubší, než se čekalo. Mitsubishi stála autonomii, za prohru ale převzetí nepovažuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem

12.5.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Kauza japonské automobilky ohledně spotřeby je širší a hlubší, než se čekalo. Mitsubishi stála autonomii, za prohru ale převzetí nepovažuje.

Mitsubishi v současné době rozhodně nemá na růžích ustláno. Manipulace s měřením spotřeby se původně měly týkat pouze čtyř vozů z kategorie kei cars, nicméně značka následně přiznala, že modelů je velmi pravděpodobně více a skandál navíc sahá až do roku 1991. Nyní tu máme další prohlášení, dle kterého byl americký normovaný cyklus počítající s vyšším procentem jízdy po dálnici použit u všech modelů prodávaných v Japonsku - v této zemi přitom metodika bere v potaz spíše městský provoz a tedy vyšší hodnoty.

Spekulace, jež hovořily dokonce o konci automobilky, bychom tedy mohly nazvat oprávněnými. K tomu nakonec nedojde, přestože značka uvedla, že neočekává pomoc od ostatních firem v rámci impéria Mitsubishi Group, ale vše vyřeší po svém. Šéf značky Osamu Masuko pak na tiskové konferenci uvedl, že vypořádání se zákazníky proběhne z vlastních rezerv. Ty navýší Nissan, který potvrdil, že odkupuje 506,6 milionů akcií Mitsubishi.

Dané množství odpovídající 34procentnímu podílu přebírá Nissan za 237 miliard yenů (cca 52,06 mld. Kč), přičemž se stává majoritním akcionářem a de facto tak bude určovat i směr, jakým se Mitsubishi v následujících měsících a letech vydá. Jelikož přitom akcie této firmy poklesly od 19. dubna o nemalých 43 procent, nabízí se pomalu otázka, zda celý skandál neproběhl v režii Nissanu, neboť právě tato automobilka nesoulad ve spotřebě zveřejnila.

V půlce dubna ovšem nejspíše nikdo netušil, že skandál Mitsubishi má tak hluboké kořeny. Kromě toho převzetí do značné míry prospěje i značce se třemi diamanty ve znaku, neboť ta strategického partnera hledá již delší dobu. Sama nemá zdroje na výraznější expanzi a nemá tak šanci stát se větším hráčem ve světě, kde se technologie aktuálně vyvíjí abnormální rychlostí. S Nissanem navíc již spolupracuje od roku 2010.

Pro tuto automobilku samozřejmě partnerství znamená zvětšení vstupní brány na trzích v jihovýchodní Asii, kde se - zatím bez většího úspěchu - snaží prorazit s nízkonákladovou značkou Datsun. Nejspíše i proto tedy šéf francouzsko-japonské aliance Renault-Nissan Carlos Ghosn celou transakci popisuje jako vítězství obou zúčastněných stran. A slibuje, že značku Mitsubishi nejen zachová, ale zároveň také pozvedne.

Dodat pak můžeme, že dle Mitsubishi došlo pouze k falšování výsledků spotřeby aut prodávaných v Japonsku, nikoliv v zámoří. Americké zastoupení značky pak dokonce promptně odpovědělo na výzvu agentury EPA s tím, že byla znovu prostudována dokumentace vozů modelových let 2013 až 2017 a naměřená spotřeba a zejména použitá metodika plně odpovídá procedurám zmiňované organizace.

Ve finále pak zmíníme, že prozatímní vyšetřování japonského ministerstva dopravy bylo neúspěšné, neboť Mitsubishi dle Takao Onody neposkytlo veškerá data a dostatečně nevysvětlilo veškeré pozadí skandálu. Značka ovšem v oficiálním prohlášení udává, že pro manažery z vedení byla podstatná pouze dobře vypadající čísla. Bohužel se však již nevyptávali techniků, jak jich bylo dosaženo.

Automobilka má tedy nyní nové ultimátum, kdy do 18. května musí osvětlit veškeré zákulisí kauzy. Do konce června má pro změnu dojít k novým testům spotřeby všech zainteresovaných vozů. Zatím však není známo, jakým způsobem a v jaké výši bude Mitsubishi pokutováno, ani jak se hodlá vypořádat s lidmi, kteří si modely s nižší udávanou spotřebou pořídili.

Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem - 1 - mitsubishi ek custom 2015 01Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem - 2 - mitsubishi ek custom 2015 02Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem - 3 - mitsubishi ek custom 2015 03Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem - 4 - mitsubishi ek custom 2015 04Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem - 5 - mitsubishi ek custom 2015 05Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem - 6 - mitsubishi ek custom 2015 06Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem - 7 - mitsubishi ek custom 2015 07Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem - 8 - mitsubishi ek custom 2015 09Nissan koupil 34 procent skomírajícího Mitsubishi, je největším akcionářem - 9 - mitsubishi ek custom 2015 10
Původně se skandál Mitsubishi týkal pouze čtyř aut. Nyní je však kauza daleko širší a zapříčinla převzetí značky Nissanem

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama

Reklama