Reklama

Takto chtějí Američané zrychlit dopravu. Využijí dálnice k jízdě až přes 240 km/h

Opravdu rychlý přesun dnes umožňují jen dálnice v Německu, jednou by to mohly dovolit i ty v USA. Nečekejte ale, že na nich vysokou rychlostí budete moci řídit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Takto chtějí Američané zrychlit dopravu. Využijí dálnice k jízdě až přes 240 km/h

22.4.2018 | Mirek Mazal | 10 příspěvků

Opravdu rychlý přesun dnes umožňují jen dálnice v Německu, jednou by to mohly dovolit i ty v USA. Nečekejte ale, že na nich vysokou rychlostí budete moci řídit.

Společnost Overland Automated Transport Systems se domnívá, že umí vyřešit problém přeplněných, pomalých a leckdy i nebezpečných silnic. Její řešení vzniklo v reakci na hustotu dopravy v USA, kde 90 procent obyvatel žije ve 250 městských oblastech. Během posledních několika let počet automobilů na silnicích vzrostl až do takové míry, že postupně přestávají rozumně stačit obsloužit všechny.

Možné východisko Overland ATS si říká Skyway a už jeho jméno (Nebeská cesta, řekněme) leccos naznačuje. Základní princip spočívá ve vybudování nadzemní dráhy nad resp. podél současných dálnic, po které by se přepravovaly osobní automobily. Podél asfaltových komunikací by vznikly nájezdy na vyvýšenou trať, kde by se přepravovala jednotlivá auta rychlostí až 241 km/h. Jak to, že tak rychle? Zrovna s rychlostními limity posedlých USA?

Inu, řidič by dále neřídil. Jakmile by najel na Skyway, kontrolní středisko by převzalo kontrolu na vozem a automatizovaný systém by dodržoval konstantní tempo. Jednou z možností by byla řada těsně jedoucích vozidel za sebou ve vláčku pod kontrolou počítače s operátorem. Kolejnice s bimodálními koly by měla zajistit rychlý, ale bezpečný přesun.

Úplně nerozumíme tomu, co by auta uvádělo v pohyb - Overland říká, že jízda tímto způsobem by nespotřebovávala žádné palivo, což by znamenalo buď pohon cizí silou a nebo využití systému pouze pro elektrická auta, která na Skyway mohou čerpat energii. To ale zase nejde úplně dohromady s tím, že výstavba prvních takových cest může začít klidně hned a být k dispozici prakticky každému.

Bez ohledu na tuto nejasnost ale máme pocit, že podobná vize je poněkud utopická - cokoli vyžadující velké investice do infrastruktury nelze označit za jednoduché řešení. Představitelé firmy přesto směle věří, že se jim v USA podaří výstavbu Skyway výstavbu zahájit a pak by s nápadem mohli expandovat i do zahraničí. Uvidíme, co z toho bude. Naši sázku na „nic” jste mezi řádky jistě vyčetli, ale třeba se mýlíme...

Takto chtějí Američané zrychlit dopravu. Využijí dálnice k jízdě až přes 240 km/h - 1 - Nadzemni draha pro auta USA 01Takto chtějí Američané zrychlit dopravu. Využijí dálnice k jízdě až přes 240 km/h - 2 - Nadzemni draha pro auta USA 02Takto chtějí Američané zrychlit dopravu. Využijí dálnice k jízdě až přes 240 km/h - 3 - Nadzemni draha pro auta USA 03Takto chtějí Američané zrychlit dopravu. Využijí dálnice k jízdě až přes 240 km/h - 4 - Nadzemni draha pro auta USA 04Takto chtějí Američané zrychlit dopravu. Využijí dálnice k jízdě až přes 240 km/h - 5 - Nadzemni draha pro auta USA 05Takto chtějí Američané zrychlit dopravu. Využijí dálnice k jízdě až přes 240 km/h - 6 - Nadzemni draha pro auta USA 06Takto chtějí Američané zrychlit dopravu. Využijí dálnice k jízdě až přes 240 km/h - 7 - Nadzemni draha pro auta USA 07Takto chtějí Američané zrychlit dopravu. Využijí dálnice k jízdě až přes 240 km/h - 8 - Nadzemni draha pro auta USA 08
Systém firmy Overland Automated Transport Systems by měl ulevit přeplněným silnicím. Zároveň chce snížit počet dopravních nehod. Celý nápad ovšem považujeme za obtížně uskutečnitelný

Zdroj: Overland ATS

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 10 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše