Reklama

Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý

Automobilky investují miliony, možná i miliardy dolarů do systémů, které mají auta řídit sama. Zatím při tom vyžadují prokazatelnou součinnost řidiče, toto zařízení dokáže senzory obelhat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý

16.5.2018 | Mirek Mazal | 19 příspěvků

Automobilky investují miliony, možná i miliardy dolarů do systémů, které mají auta řídit sama. Zatím při tom vyžadují prokazatelnou součinnost řidiče, toto zařízení dokáže senzory obelhat.

Eurokomisařka Violeta Bulc odhalila, co chce Evropská unie provést s auty do budoucna. Nepronesla nic příznivého a jako součást zvrhlého plánu uvedla podporu vývoje autonomního řízení. Prvky umělé inteligence nahrazující pokyny řidiče můžeme vidět u nových aut již dnes, systémy ale stále vyžadují alespoň pravidelnou přítomnost rukou na volantu. Americký vynález tuto nutnost vyřešil jednou provždy.

Pomůcka nazvaná Autopilot Buddy má za úkol obelhat senzory lidského doteku na volantu u Tesel. Pokud se člověk nepodílí na řízení, autonomní technologie začne akusticky upozorňovat a později auto samo úplně zastaví. Tohle opatření umožní obejít anatomicky tvarovaná imitace lidské dlaně, která se magneticky připne na volant a ošálí senzory. Řidič přitom může pít kávu a ovládání vozu nechat na autopilotu libovolně dlouho. Tragické následky takového počínání jsme viděli už několikrát.

Buddy je určen primárně pro vozy Tesla Model S, Model X a usilovně se pracuje na zhotovení pro Model 3. Webové stránky produktu lákají na samé výhody ošizení systému, ale zároveň se výrobce předem zprošťuje viny za jakékoliv následky autonehody. Firma se zříká odpovědnosti, nesmí chybět formulace, že užití se doporučuje na uzavřených tratích, nikoliv v provozu.

Povinné upozornění nic nezmění na tom, že dvoudílná plastová náhrada lidské ruky uchycena magnety podvádí techniku za miliony dolarů, preventivně nastavenou na nutnou spoluúčast člověka. Počítače zatím nejsou dostatečně chytré na to, aby mohly vést auto celé hodiny. Tesla vydrží tři minuty, než si začne akusticky vyžadovat asistenci. Majitelům se nabízí Autopilot Buddy, ale snad budou mít dostatek rozumu, aby se nebezpečné hračce za 179 dolarů (3 800 Kč) obloukem vyhýbali. Ne nadarmo řízení není svěřeno umělé inteligenci zcela.

Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý - 1 - Pomucka na obelhani autopilota 01Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý - 2 - Pomucka na obelhani autopilota 02Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý - 3 - Pomucka na obelhani autopilota 03Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý - 4 - Pomucka na obelhani autopilota 04Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý - 5 - Pomucka na obelhani autopilota 05Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý - 6 - Pomucka na obelhani autopilota 06Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý - 7 - Pomucka na obelhani autopilota 07Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý - 8 - Pomucka na obelhani autopilota 08Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý - 9 - Pomucka na obelhani autopilota 09Techniku za miliony obelstili vynálezem za 3 800 Kč. Přesto je nekonečně hloupý - 10 - Pomucka na obelhani autopilota 10
Vývojáři jsou stále daleko od chvíle, kdy by mohli předat řízení auta do „rukou” autonomních systémů, proto je jimi vyžadována součinnost člověka. V USA prodávají Autopilot Buddy, který dovoluje využít autonomní řízení libovolně dlouho bez zásahu člověka

Zdroj: Carl Reese@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 19 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše