Takhle se stala první smrtelná nehoda autonomního vozu. Sami posuďte, kdo je na vině

Policie zveřejnila záběry z testovacího Volva XC90, které snímají prostor před vozem i v kabině. Neobávejte se jich, krvavé nejsou, i tak ale ukazují mnohé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Takhle se stala první smrtelná nehoda autonomního vozu. Sami posuďte, kdo je na vině

22.3.2018 | Petr Prokopec | 45 příspěvků

Policie zveřejnila záběry z testovacího Volva XC90, které snímají prostor před vozem i v kabině. Neobávejte se jich, krvavé nejsou, i tak ale ukazují mnohé.

Tento týden obletěla svět informace o nehodě testovacího vozu společnosti Uber, během které zemřela jedna žena. Na celé záležitosti byl přitom nejpodstatnější fakt, že prototyp Volva XC90 byl v režimu autonomního řízení. Nicméně i přes plejádu kamer a radarů selhal při detekci chodkyně, která se rozhodla v noci na neosvětleném místě přecházet přes silnici. Policie celou nehodu šetří, zatím ale nedošla k jednoznačnému závěru.

Právě aktivované autonomní řízení přitáhlo pozornost celého světa, který se rázem začal ptát, zda je bezpečné svěřovat naše životy umělé inteligenci. Stejně tak se nabídla i otázka, jestli je vůbec moudré povolit testování zatím stále ještě nedotažené technologie ve veřejném provozu. Jak se totiž ukázalo, nastat mohou situace, kdy může dojít nejen k ohrožení, ale rovnou i zmaření lidského života - a je nyní na policii, aby rozhodla, kdo je viníkem.

Jelikož prozatím nebylo k dispozici mnoho informací, celou záležitost jsme pouze sledovali. Nyní ale policie z arizonského města Tempe pustila do světa video, které odhaluje podrobnosti incidentu. K dispozici jsou přitom hned dva výstupy, přičemž jeden sleduje situaci před vozem a druhý pak samotného řidiče, respektive v tomto případě spíše operátora. Krvavých záběrů se ale neobávejte, snímek končí vždy těsně před nárazem.

Z videa je jasně patrné, že devětačtyřicetiletá Elaine Herzberg se z ničeho nic objevila těsně před vozem. Jeho operátor, čtyřiačtyřicetiletý Rafael Vasquez, pak dle policie uvedl, že ženy si byl vědom až ve chvíli, kdy došlo k nárazu. To ve výsledku není překvapivé, neboť záběry prokazují, že dopravní situaci příliš nemonitoroval, před samotným kontaktem s chodkyní hleděl spíše na středový displej, nikoliv na vozovku.

Právě toto chování je jedním z předmětů šetření policie, nicméně ta prozatím nedává vinu ani společnosti Uber, ani samotnému operátorovi. „Je zřejmé, že této kolizi by bylo těžké zabránit v jakémkoliv jízdním režimu (autonomním nebo s řidičem u volantu), alespoň podle toho, jak žena vystoupila ze stínu přímo na silnici,“ uvedl k incidentu šéf policejního oddělení z Tempe.

Je to pravda, žena se zjevně dívala jen před sebe, vstoupila do silnice ponořené do tmy a sama se z ní vynořila až ve chvíli, kdy se ocitla v záři světlometů. A už bylo pozdě cokoli dělat. Je ale třeba dodat, že výše zmíněná slova mají jednu zásadní trhlinu, a tou je armáda senzorů a radarů, jímž by vůz měl být vybaven. Tato technologie by totiž měla ženu odhalit i ve tmě, ostatně právě kvůli zamezení podobným incidentů je vyvíjena. Zde ale zjevně došlo na selhání techniky, pročež je správné, že Uber dočasně pozastavil veškeré testování svých aut ve veřejném provozu.

Mimo to se ukazuje, kde je zásadní slabina autopilotů - a to v absenci intuice a jisté předvídatelnosti. Incident se totiž stal na Mill Avenue, která je známa tím, že se na ní pravidelně objevuje velké množství chodců, běžců, návštěvníků koncertů a lidí, kteří pendlují mezi jezerem na její jedné straně a parkovištěm na straně druhé. Lidský řidič znalý tohoto místa by tedy právě zde sledoval situaci velmi bedlivě.

Jakkoliv pak navíc řidič jel sice pouze 40 mil v hodině (64 km/h) v místě, kde platí limit 45 mph (72 km/h), evidentně byl až příliš ukolébán skutečností, že vůz je v autonomním režimu, a on se tak nemusí o nic starat. Policie totiž zjistila, že prototyp prakticky nebrzdil. To by se ovšem nestalo, pokud by měl volant opravdu na starosti - následky nehody by pak možná nebyly tak hrozivé. Možná.

Co tedy dodat závěrem? Ačkoli se zdá, že jde o nehodu, které by beztak nikdo nezabránil, jen mávnout rukou nad ní není možné. I kdybychom se smířili s tímto závěrem, máme pocit, že v této fázi vývoje by automobilky i jakékoliv další společnosti při testování autonomního řízení zůstat v umělém městě, které se pro tyto účely staví. Zejména v případě městského provozu jsou dnes autopiloty velmi daleko od možnosti reálného nasazení zcela bez kontroly řidiče, tak proč je tu testovat a riskovat podobné události?

Tím nám dostupné informace končí, zmínit lze už jen dvě zajímavé okolnosti. Tou první je minulost sražené chodkyně, která byla několikráte zadržena a odsouzena za držení drog. Je tedy možné, že i v době nehody nebyla zcela při smyslech, to se jistě ještě ukáže. Řidič-operátor Rafael Vasquez pak měl před lety být Rafaelou Vasquez, která se se zbraní v ruce pokusila vyloupit obchod, ve kterém pracovala - a za to si odseděla čtyři roky v chládku.

Tuto skutečnost pak Uber nakonec potvrdil, přestože ještě v pondělí - tedy den po nehodě - se společnost dušovala, že pro ni žádný odsouzený řidič nejezdí. V úterý ale již firma přiznala, že Rafael i Rafaela jsou dvě různá jména pro tu samou osobu. Uber tak poslal do provozu nedotaženou technologii, kterou svěřil do rukou pochybné existence - máme pocit, že úplně čistý z tohoto případu nemůže odejít...


Takhle se stala první smrtelná nehoda autonomního vozu. Sami posuďte, kdo je na vině - 1 - Uber smrtelna nehoda 2018 videoscreen 01Takhle se stala první smrtelná nehoda autonomního vozu. Sami posuďte, kdo je na vině - 2 - Uber smrtelna nehoda 2018 videoscreen 02Takhle se stala první smrtelná nehoda autonomního vozu. Sami posuďte, kdo je na vině - 3 - Uber smrtelna nehoda 2018 videoscreen 03Takhle se stala první smrtelná nehoda autonomního vozu. Sami posuďte, kdo je na vině - 4 - Uber smrtelna nehoda 2018 videoscreen 04
Policie zveřejnila nejen záběry ze samotné nehody...

Takhle se stala první smrtelná nehoda autonomního vozu. Sami posuďte, kdo je na vině - 5 - Uber smrtelna nehoda 2018 videoscreen 05
...ale také pohled na testovací Volvo XC90 po nehodě

Petr Prokopec

Diskuze 45 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama