Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy

Teslu nemusíte milovat, nelze ji ale upřít snahu o inovativnost a rychlá řešení u jiných automobilek zdánlivě neřešitelných problémů všedního života. Na boji proti následkům ponechání dětí či zvířat v autech je to vidět.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy

23.10.2018 | Petr Prokopec

Teslu nemusíte milovat, nelze ji ale upřít snahu o inovativnost a rychlá řešení u jiných automobilek zdánlivě neřešitelných problémů všedního života. Na boji proti následkům ponechání dětí či zvířat v autech je to vidět.

Léto je zřejmě definitivně u konce, ačkoliv pohled z okna to možná úplně nepotvrzuje. Nicméně teploty již klesají, pročež lze očekávat také konec smutných případů, kdy je v rozpáleném automobilu ponecháno dítě či němá tvář. Některým řidičům totiž ani po stovkách medializovaných případů nedochází, že během slunečných dnů může teplota v kabině během několika málo minut vystoupat o desítky stupňů Celsia. A pokud v takovém prostředí ponecháte dítě, které je navíc upoutané do sedačky, opravdu si zahráváte s jeho životem.

S efektivním řešením tohoto problému zatím vyrukovala pouze Tesla, která od roku 2016 nabízí technologii Cabin Overheat Protection. Tento systém slouží k tomu, aby teplota v interiéru nepřekročila „nebezpečnou“ úroveň. Momentálně jí je myšleno 40 stupňů Celsia, přičemž jakmile dojde k jejímu dosažení, vůz automaticky zapne klimatizaci. Spotřeba je přitom mizivá, každou hodinu by totiž systém měl zredukovat dojezd pouze o jeden kilometr.

Fungování tohoto systému již před několika málo měsíci potvrdil Bjørn Nyland, norský nadšenec a majitel Tesly Model X. Ten sám na sobě učinil pokus, kdy se na několik hodin zavřel do kabiny. Z té následně vystoupil živý, neboť vůz skutečně při dosažení 40 stupňů Celsia spustil ventilaci, která se deaktivovala až poté, co teplota uvnitř klesla o pět stupňů. A když poté následně stoupla, opětovně došlo k ochlazení interiéru.

I když systém není dokonalý a v interiéru udrží leda snesitelné klima, na ohrožení života s ním nedojde. Jenže to není celý problém - i když majitel nechá třeba psa v autě na chvíli s vědomím, že mu nic nemůže stát, riziko pro samotné auto to neřeší. O existenci takového systému skoro nikdo neví, pročež lze od kolemjdoucích či policie očekávat tytéž snahy o záchranu, jaké vyvíjejí zcela standardně. Snadno tedy může dojít třeba k rozbití okénka či jinému poškození sice s dobrým úmyslem, ale v momentě, kdy to vůbec nebylo nutné, o posádku bylo postaráno.

Tesla proto chystá novou verzi systému, která již dá lidem v okolí vozu více najevo, že takový stav nastal. Elon Musk nyní na Twitteru pozitivně zareagoval na dotaz Joshe Atchleyho, zda může být tzv. Psí mód instalován i do Modelu 3. Tento mód by ovšem nově měl kupříkladu ponechat v činnosti audio systém, přičemž zároveň by kolemjdoucí na displeji upozornil, že vše je v pořádku a ukázal i teplotu v interiéru.

Je to další dobrý nápad, je ale otázka, zda něco takového pomůže. Během slunných dnů lidé často užívají sluneční brýle, skrze které v podstatě nevidíte na palubním displeji vůbec nic, a to ani za předpokladu, že se jedná o rozměrný tablet, jakým je osazena Tesla. Navíc ve chvílích, kdy slyšíte naříkajícího tvora v autě za vysoké denní teploty, rozum stejně půjde stranou.

Tesla tedy nejspíše bude muset zapracovat na lepší informovanosti, s čímž ji touto cestou chceme předem pomoci. Nás jako nadšence nejvíce bolí, když bude nějaké auto poškozováno za situace, kdy je vše pod kontrolou. Třebaže zrovna malé děti bychom nenechali v autě samotné za žádných okolností...


Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy - 1 - Zvirata ponechana v lete v aute 01Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy - 2 - Zvirata ponechana v lete v aute 02Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy - 3 - Zvirata ponechana v lete v aute 03Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy - 4 - Zvirata ponechana v lete v aute 04
Nechat děti nebo zvířata v rozpálených autech uprostřed léta je opravdu extrémně hloupá chyba, na fotkách je jeden případ z Velké Británie

Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy - 5 - Tesla Overheat Cabin Protection 01Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy - 6 - Tesla Overheat Cabin Protection 02Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy - 7 - Tesla Overheat Cabin Protection 03Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy - 8 - Tesla Overheat Cabin Protection 04Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy - 9 - Tesla Overheat Cabin Protection 05Tesla vyřešila nejhloupější chybu řidičů při opouštění auta. Teď musí chránit samotné vozy - 10 - Tesla Overheat Cabin Protection 06
Systém Overheat Cabin Protection od Tesly tuto hloupou chybu řeší. Bohužel však nedává najevo okolí, že o zvířata či děti uvnitř je postaráno, teď to Tesla zkusí napravit

Zdroj: Elon Musk@Twitter

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama