Reklama

Lidé při opouštění auta v létě pořád dělají tu nejhloupější z hloupých chyb

Nevyžaduje zase tak moc bystrosti, aby na to člověk přišel sám. A i kdyby se to nepovedlo, dá se poučit z chyb jiných. Některým se ale nedaří ani jedno.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Lidé při opouštění auta v létě pořád dělají tu nejhloupější z hloupých chyb

3.7.2018 | Petr Prokopec | 36 příspěvků

Nevyžaduje zase tak moc bystrosti, aby na to člověk přišel sám. A i kdyby se to nepovedlo, dá se poučit z chyb jiných. Některým se ale nedaří ani jedno.

Během středy a čtvrtka budou tento týden kulminovat teploty. Je to ideální příležitost po dojetí do cíle vypnout motor, zavřít okna a zkusit zůstat chvíli v autě. Naším cílem samozřejmě není hromadná likvidace řidičů, rádi bychom takto všem připomněli, jak nepříjemné je vydržet za takových podmínek v autě byť jen jednu jedinou minutu, natož pak déle. Kdo to pozná na vlastní kůži, dozajista uvnitř nenechá nikoho jiného.

Jakkoli se nám zdálo být zbytečné to znovu připomínat, množící se případy od nás i ze světa ukazují, že někteří rodiče a majitelé zvířat jsou nadále schopni ponechávat během léta v autě zavřené své ratolesti či domácí mazlíčky. Mnozí mají pocit, že když si odskočí na pár minut do obchodu, nic se nestane. Nicméně nedávný smutný případ ze Slovenska, jenž měl za následek smrt dvouapůlleté holčičky, je jasným důkazem pravého opaku. A stejně by skončila i tříletá holčička v Brně, nebýt všímavého chodce.

Je třeba si uvědomit, že dětské tělo obsahuje mnohem více vody a proto je daleko citlivější na jakoukoliv změnu teploty a tedy přehřátí. Dítě se přitom nejprve potí, což je automatická snaha těla o ochlazení, nicméně s rostoucí teplotou ve voze zakrátko již ani to nepomáhá. Dochází tedy k motání hlavy, křečím, apatii, ztrátě vědomí a v konečném důsledku bohužel také k úmrtí.

Snad nejzásadnějším problémem ovšem je, že ke všemu výše zmíněnému dochází velmi rychle, prakticky v řádu minut. Teplota ve voze totiž stoupá v průměru každých deset minut o deset stupňů. I když je tedy venku jen 20 stupňů Celsia, postačí 20 minut, a rázem jsou děti či zvířata vystavené čtyřicítkám, ovšem při zcela nehybném vzduchu.

Ještě horší situace nastává ve chvíli, kdy dítě navíc necháte připoutané v autosedačce, neboť v takové chvíli se nemůže ani protáhnout. Tragédie tak může nastat ještě rychleji, i proto, že dochází k zintenzivnění bolesti. Dítě následně přechází z pokňourávání v pláč, který jej ovšem ještě více vyčerpává. Smrt tak může přijít i do pouhých 10 minutách.

Že vám zbytečně říkáme věci zcela logické? Jsme rádi, pokud si to myslíte, ale tohle se pořád děje a nemůžeme k tomu zůstat apatičtí, někteří to prostě neví. A nejde samozřejmě jen o případy z Česka či Slovenska. Třeba policie z britského North Yorkshire musela nedávno rozbít okna u Kie zaparkované před nemocnicí, kde lidé ponechali uvnitř dva labradory. Vše sice naštěstí skončilo dobře a psy byli předáni záchranářům, nicméně i tak se jejich majitelé musí připravit na trestní stíhání.

Ještě hůře jsou na tom rodiče dvou dětí z ruského Rostova, jež jednoho tříletého a jednoho půlletého potomka ponechali po několik hodin jen v přítomnosti jejich starší 13leté sestry. Ta ovšem spala v domě, zatímco sourozenci zůstali v autě. Přivolaný lékař tak již jen mohl konstatovat smrt v důsledku hypertermie.

Znovu proto každého vyzýváme, aby si vyzkoušel byť jen minutový pobyt v rozpáleném autě bez zapnuté klimatizace. Na vlastní kůži tak okusíte, co se s lidským tělem děje. Když následně vše ještě několikanásobně umocníte, budete vědět, čím musí procházet děti či zvířata, jež jsou takto lehkovážně ponechaná neskutečnému horku. A dost možná je díky tomu uvnitř auta již nikdy nenecháte...

Lidé při opouštění auta v létě pořád dělají tu nejhloupější z hloupých chyb - 1 - Zvirata ponechana v lete v aute 01Lidé při opouštění auta v létě pořád dělají tu nejhloupější z hloupých chyb - 2 - Zvirata ponechana v lete v aute 02Lidé při opouštění auta v létě pořád dělají tu nejhloupější z hloupých chyb - 3 - Zvirata ponechana v lete v aute 03Lidé při opouštění auta v létě pořád dělají tu nejhloupější z hloupých chyb - 4 - Zvirata ponechana v lete v aute 04
Lidé nadále ponechávají děti a zvířata v rozpálených autech. Případ z Velké Británie přitom dopadl ještě dobře, na rozdíl od tragédie ze Slovenska či Ruska

Foto: North Yorkshire Police@Twitter

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 36 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama