Reklama

Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává

Kdosi musel hodně propadnout kouzlu původní Volhy, když obětoval podstatně modernější techniku, aby v ní mohl jezdit i jinam než jen na přehlídky veteránů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává

26.3.2018 | Mirek Mazal | 7 příspěvků

Kdosi musel hodně propadnout kouzlu původní Volhy, když obětoval podstatně modernější techniku, aby v ní mohl jezdit i jinam než jen na přehlídky veteránů.

Sovětská automobilka GAZ (Gorkovsky Automobiljni Zavod) v Nižném Novgorodu vyrobila pod komunistickým dohledem v letech 1956-1970 více než 600 tisíc původních Volh, jinak GAZů-21 alias Careven. Na poměry komunistických časů bohatá nabídka tohoto modelu zahrnovala čtyřdveřový sedan, pětidveřový kombík a dvoudveřový kabriolet. Drtivá většina sloužila ve službách aparátu, jen výjimečně se dostaly do rukou běžného lidu, navzdory ne úplně malé produkci.

Přesto nebo možná právě proto se z tohoto vozu stala legenda, ke které leckdo dodnes vzhlíží. Projevuje se to nejen opečováváním originálních exemplářů, ale vznikem kříženců, kteří do hávu těchto sovětských strojů balí modernější techniku. Nedávno jsme kroutili hlavou nad jednou stavbou kombinující Carevnu s Mercedesem S 600, nyní nás asi bude bolet za krkem z mixu GAZu-21 kabriolet s Mercedesem SLK první generace z roku 1999. Netušíme, kdo a proč zkusil sloučit dva odlišné světy, výsledek ale úplně nádherný není.

Zakulacený exteriér se podobá GAZu-21, přední partie s kulatými světlomety a chromovou mřížkou nic jiného nepřipomíná. Vypouklé leštěné poklice kol mluví samy za sebe, zadní náprava dostala krytí podběhů přesně podle originálu. Nárazník vzadu by přítomnost Mercedesu s klidem zapřel, pochyby vyvolají čtyři koncovky výfuku. Hlavním poznávacím znakem z venkovního pohledu je ale nestandardní pevná skládací střecha místo látkové.

Kabina je pravým opakem, na místě pro cestující nezůstalo nic sovětského, tady žezlo převzali Němci. Vnitřek původem z Mercedesu SLK dostal nové kožené čalounění hnědo-černé barevné kombinace, zřejmě po vzoru černého laku karoserie. Motor i veškerá další technika také pochází z německého roadsteru.

Automobil z východu se zápaďáckými vnitřnostmi je kompletně dokončený, i když se to z některých pohledů nezdá. Je na prodej, ale nikoli v napůl rodném Rusku, ale v Litvě za cenu 42 400 Eur, tedy asi 1 077 000 Kč. To není zrovna skromná cena, ale kdo touží po novodobé Carevně pro každý den, mnoho lepších alternativ mít nebude. Této její tvůrce dokázal získat i oficiální dokumenty k provozu na pozemních komunikacích, takže pravidelnému využití opravdu nic nebrání. Tedy snad krom toho, že se na tento vůz budete muset den co den dívat i s některými jeho nelogičnostmi...

Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 1 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 01Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 2 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 02Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 3 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 03Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 4 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 04Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 5 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 05Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 6 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 06Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 7 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 07Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 8 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 08Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 9 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 09Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 10 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 10Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 11 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 11Někdo chtěl jezdit Volhou, ale netrápit se její technikou. Stvořil tohle, teď to prodává - 12 - GAZ 21 alias Mercedes SLK 1999 12
Retro styl v podání "GAZ-21 SLK". Projekt dotažený do konce stojí milion korun

Zdroj: Avtogurman

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše