Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Tohle zbylo z Marussie: tak končí sny o výrobě superaut
21.6.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Mělo to být ruské Ferrari, po úpadku firmy v loňském roce je ale dnes z jejích bývalých výrobních prostor jen ruina.
V posledních letech více než kdy jindy slýcháme o zcela neznámých firmách, které se s z ničeho nic chtějí zapojit mezi výrobce nejlepších sportovních aut světa. Některé i uspějí, však je tu Pagani, které postavilo rychlejší auto než LaFerrari a i s pár stovkami prodaných vozů na kontě se nyní může stěhovat do nové továrny. Je to ale spíše výjimka potvrzující docela jiné pravidlo - podobné neznámé značky obvykle zazáří velkými plány, občas i postaví skutečný skvost, pak ale zamíří do propadliště dějin.
Tento scénář se bohužel otiskl i do osudu ruské firmy Marussia. Postavila nemalé množství sportovních aut, účastnila se i závodů Formule 1, plány ale měla ještě větší. Chystala auto pro prezidenta i vlastní BMW X5, dnes už ale víme, jak to celé dopadlo - firma loni skončila, zaměstnanci se rozprchli a zbytky jejího formulového týmu byly rozprodány v aukci. A je smutnou ironií osudu, že podobně to o něco později dopadlo i s jezdcem jejího týmu F1, Julesem Bianchim.
Vypadalo to přitom nadějně. Marussia byla v roce 2007 založena závodním pilotem Nikolajem Foměnkovem. Ten s pomocí investora Andreje Čeglakova vyvinul dva prototypy sportovních vozů B1 a B2. Oba byly postaveny na stejných šasí s totožnými motory a další technikou, ale odlišným designem. Byly to první ruské supersporty v pravém slova smyslu a říkat si tak mohly právem - při rozměrech 4 635 x 2 680 x 1 100 mm, hmotnosti pouze 1 100 kg a motorech buď 3,5 V6 domácí výroby s výkonem až 268 kW (360 koní) nebo 2,6 V6 turbo od Cosworthu s až 313 kW (450 koní) dokázaly akcelerovat na stovku již za 3,8 sekundy a dosáhnout rychlosti „přes 250 km/h”. Poháněná kola byla pochopitelně zadní, motor uprostřed, převodovka automatická.
Že se ve firmě skrývalo nějaké technické know-how dosvědčuje i její účast ve Formuli 1, třebaže ne nějak zvlášť úspěšná. Do seriálu vstoupila v roce 2010 koupí bývalého týmu Virgin Racing a opustila jej až po svém úpadku v loňském roce, kdy zjevně ztrátovou firmu přestal podporovat hlavní akcionář Andrej Čeglakov. Na trhu vysloveně neúspěšná nebyla, i když se nám oficiální informace o počtu prodaných aut zdají být přehnané - modelu B1 se mělo prodat téměř 3 000 kusů, B2 okolo 500 exemplářů, to vše při ceně kolem 5 milionů Kč v případě každého z nich.
Z fotografií na každý pád vidíme, že firma opravdu fungovala a aut nevyráběla málo a ať už byly prodeje takové nebo jiné, firmě to bohužel na přežití nestačilo. A zbylo z ní to, co vidíte na přiložených fotkách. Nemusíme milovat Rusko a nemusíme milovat Marussii, přesto je pohled na podobné konce automobilek pro nadšence do všeho na čtyřech kolech vždy smutnou podívanou. Tohle je automobilový bankrot v praxi, bohužel...















Takhle dopadl sen Marussie o ruském Ferrari. Vidíme už jen rozestavěné zbytky modelů B1 a B2 ponechané na pospas osudu v rozebrané továrně firmy




















Takhle to v továrně Marussie vypadalo krátce po jejím úpadku



Část nedokončených aut byla zachráněna, přežívají ale ve vskutku podivných podmínkách






Nemusí se to zdát, ale továrna Marussie auta vyráběla. A opravdu jich nebylo málo

























Marussie B1 a B2 měly být velká věc...




...stejně jako účast týmu ve Formuli 1.







































































































I z toho ale zbylo jen torzo, které se rozprodalo v aukci. Pojhled Pohled na jeho zbytky je veselejší jen o málo...
Zdroj: Warnet
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
včera
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nejnovější články
Otec Lewise Hamiltona rozprodává svou sbírku aut, zkrátka se v životě opravdu nedržel
před 2 hodinami
Škoda zkusila vysvětlit, proč její nejnovější model dostal vertikální displej. Jako by zapomněla, že je otočný
před 3 hodinami
USA zakázaly prodej nových Polestarů v zemi, dokonce i těch, které se tam vyrábí. Firma se ani nebrání a dobře ví proč
před 5 hodinami
Automobilka se rozhodla znovu vynalézt způsob, jakým „sedíme” za volantem auta. A myslí to smrtelně vážně
před 6 hodinami
Někdo zajel s novým Ferrari do Mansory? Ne, tohle Italové udělali svému autu sami, zjevně chtějí peníze kýčovitých tunerů
před 8 hodinami
Živá témata na fóru
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.26. 13:54 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.26. 13:53 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.26. 11:35 - Brus
- Fiat a vše kolem nich 06.26. 10:56 - pavproch
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 12:12 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.24. 21:19 - řidičBOB
- Volvo 06.24. 16:54 - řidičBOB
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
