Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě

Takzvané diamantové křížení na první pohled vypadá jako místo, kde o život přijdete snáze než kde jinde, realitou je ale pravý opak. Nehodovost zásadně snižuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě

10.8.2018 | Mirek Mazal

Takzvané diamantové křížení na první pohled vypadá jako místo, kde o život přijdete snáze než kde jinde, realitou je ale pravý opak. Nehodovost zásadně snižuje.

V Česku se že složitějších křižovatek obvykle stávají kruhové objezdy někdy až absurdních rozměrů. Aktivní stavební úřady jsou schopné povolit stavbu klidně několika „kruháčů” za sebou a člověk si na takovém místě snadno připadá jako na horské dráze. Provoz se obvykle stane bezpečnějším, ne však nutně plynulejším, zejména když jsou takto do sebe „svedeny” dvě silnice se zcela odlišnou intenzitou provozu. Lidé navíc pádem zapomínají, kdo kdy a kde má dávat přednost v ostatních případech a podle toho to někdy na klasických křižovatkách vypadá - odbočení vlevo se stává pro některé neřešitelným úkolem.

Ani Američané nezvládají aplikaci základních dopravních předpisů, proto už dříve přišli s novým konceptem křížení silnic. Řešení zvané The Diverging Diamond Interchange (DDI) je napojení komunikací, na kterém klasické odbočování vlevo jednoduše neprobíhá. Odbočování vlevo na křižovatce je totiž pro řidiče obvykle největším problémem, neboť jen při něm jste nějak konfrontováni s protijedoucími auty. Diamantové křížení celou operaci zásadně zjednodušuje, což ve výsledku vede ke snížení počtu nehod.

Speciální uspořádání jízdních pruhů je podle Američanů nejúčinnější nástroj neutralizace nejnebezpečnějšího prvku křižovatky. Vědci provedli hloubkové šetření a dokázali pozitivní přínos podivného silničního propojení na už více než 100 místech v USA, kde byla nová křižovatka použita. Množství nehod kleslo v průměru o 33 procent, v případě těch smrtelných má jít až o 60 procent. Škody na majetku by měly klesnout o polovinu.

Koncept vypadá složitě, ale funguje celkem jednoduše. Nejlépe vám jej předvede názorná ukázka na videu níže, řešení ale ve stručnosti řečeno eliminuje problém s odbočováním vlevo tím, že „do sebe” nikdy nepošle auta z dvou opačných směrů. Silnice se na určitém místě překříží, tj. auta jako by změnila stranu silnice, po které jedou. Křížení pohlídá systém semaforů a když je z jednoho směru zastaven, ten z druhého se přesouvá na opačnou stranu silnice. Tam řidiči mohou opustit hlavní „zleva doleva”, tedy bez nutnosti dávat komukoli přednost. Odbočování vpravo pak logicky probíhá ještě před oním překřížením, takže i zde je kontakt s jiným protisměrným provozem vyloučen.

Na videu vidíme vše na mimoúrovňovém křížení, kde vás nejspíše napadne, že by vše bylo možné řešit snáze jen mimoúrovňovým napojením, které dobře známe z našich dálnic. To je pravda, diamantové křížení ale má výhodu v menší prostorové náročnosti, takže jej lze použít i na místech, kam se kompletně mimoúrovňové řešení nevejde.

I na takových místech tedy vytvoří řešení bez přímo křížícího se provozu při odbočování vlevo, které je na křižovatkách nejčastější příčinou těžkých nehod. Možná k němu budete skeptičtí a popravdě řečeno přijde divné i nám, statistiky ale jasně říkají, že funguje. Krom více jak sta aplikací v USA je k vidění třeba i na několika místech ve Francii, Austrálii nebo Spojených arabských emirátech. O tom, že by o jeho nasazení někdo uvažoval i u nás, zatím nemáme zprávy.


Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 1 - Nove krizeni silnic USA 01Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 2 - Nove krizeni silnic USA 02Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 3 - Nove krizeni silnic USA 03Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 4 - Nove krizeni silnic USA 04Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 5 - Nove krizeni silnic USA 05Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 6 - Nove krizeni silnic USA 06Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 7 - Nove krizeni silnic USA 07Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 8 - Nove krizeni silnic USA 08Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 9 - Nove krizeni silnic USA 09Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 10 - Nove krizeni silnic USA 10
Složitě vypadající soubor křižovatek je stále relativně nový nápad, jak zvýšit bezpečnost na silnicích. V zahraničí a zejména pak v USA se velmi osvědčuje

Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 11 - Diamantove krizeni silnic aplikace 01Toto řešení křižovatky lehce řeší největší problém řidičů, i když vypadá velmi složitě - 12 - Diamantove krizeni silnic aplikace 02
Dva případy nasazení ve Francii a USA ukazují zejména výhodu v podobě menší prostorové náročnosti. Zrovna v USA po něm ale sahají i v místech, kde by nutně nemuseli

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama