Reklama

U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují?

To, zda je nějaké auto optikou klienta dobré nebo ne nakonec nejlépe poví odpověď na prostou otázku: Koupili byste si vůz stejné značky znovu?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují?

23.12.2016 | Marek Bednář | 35 příspěvků

To, zda je nějaké auto optikou klienta dobré nebo ne nakonec nejlépe poví odpověď na prostou otázku: Koupili byste si vůz stejné značky znovu?

Koupi auta člověk vždycky věnuje značné úsilí po stránce hledání vhodné značky, modelu a jeho verze, a to v případě pořízení nového i ojetého vozu. Pochopitelně, pokud máte kapsy nadité tak, že si můžete koupit cokoliv, na co ukážete, a klidně to za měsíc prodat, nebude-li vám to vyhovovat, může být váš přístup trochu odlišný, ale typický postup je jiný.

Pokud ale nad tím, které auto si pořídit, skutečně hluboce přemýšlíte, jistě nechcete sáhnout vedle. Čím víc věnujete přípravě, tím menší je pravděpodobnost, že zvolíte nevhodně, ale pořád se to může stát. Sedačky pohodlné při čtvrthodinové projížďce třeba můžou po 300 kilometrech působit úplně jinak.

Určitá vodítka můžou poskytnout statistiky spokojenosti zákazníků s danými auty. Vloni zhruba touto dobou jsme tu měli seznam osmi aut, jejichž koupě majitelé litovali, a patřily k nim dva Mercedesy a nový Ford Mondeo. Pravda, byla to americká statistika, ale auta, která jsme tehdy vybrali, se prodávají i v Evropě.

Dnes tu máme statistiku ze stejného zdroje, od americké organizace Consumer Reports, ovšem říká trochu něco jiného. Je to znovu index spokojenosti a nespokojenosti, ale zabývá se značkami jako celky. Odráží se hlavně od toho, zda by si lidé s ohledem na všechny podstatné faktory auto též automobilky koupili znovu a nebo ne. A rozdíly mezi výsledky jednotlivých automobilek jsou opravdu značné - někde by zákazníci jen s malými výjimkami nakoupili znovu, jinde koupě lituje skoro polovina z nich.

Spokojenost majitelů aut dle míry ochoty u stejné značky znovu nakoupit

U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 1 - Nejlepsi a nejhorsi znacky aut dle ochoty znovu nakoupit tab 01U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 2 - Nejlepsi a nejhorsi znacky aut dle ochoty znovu nakoupit tab02

Tabulky ukazují, že s velkým náskokem nejvíc majitelů vozu značky Tesla by pro další auto šlo znovu sem. 91 % není stovka, samozřejmě, ale obliba těchto aut je očividně ohromná i navzdory nemalým problémům, které je provázejí. Silná základna fanoušků zjevně dělá své, u značek Porsche a Audi, které se umístily na zbytku medailových pozic, bude motivace trochu jiná.

Tak trochu samozřejmostí jsou japonské značky na vysokých příčkách, vidíme Subaru, Toyotu, Hondu a Mazdu na 4. - 6. pozici. Něco podobného vidíme i na žebříčku aut, která si majitelé nechávají 10 a více let, který je doslova plný japonských aut a Subaru mezi nimi nechybí. Trochu překvapením může být umístění Chrysleru a Chevroletu v první desítce, ovšem patří-li Silverado léta mezi nejprodávanější auta v USA, musí se pro něj lidé pravidelně vracet.

O něco méně se daří v Evropě velmi oblíbenému Volkswagenu, dost pravděpodobně kvůli Dieselgate; je na konci světle žluté části tabulky s 64 % zákazníků, kteří by svůj Volkswagen nahradili opět Volkswagenem. Nejhůře dopadl Fiat a v nejhorší, tmavě žluté části tabulky vidíme i Nissan včetně luxusní odnože Infiniti a značku Acura, americkou prémiovou značku Hondy.

Samozřejmě, v České republice by tahle tabulka vypadala jinak, jednak kvůli silné přítomnosti Škody, lepší image VW a také proto, že řada značek z této tabulky v Evropě nepůsobí. Drtivá většina aut, která jsou k mání jako nová v USA, se ale prodává i v Evropě a to tuhle tabulku činí relevantní. Zbývá se jen zeptat, jakou značku má vaše auto a zda u ní plánujete nakoupit znovu...

U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 3 - tesla model s p90d uk 2017 01U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 4 - tesla model s p90d uk 2017 05U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 5 - tesla model s p90d uk 2017 07
U značky Tesla by lidé z valné většiny nakoupili znovu, Model S na snímku na tom má hlavní zásluhu

U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 6 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 04U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 7 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 09U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 8 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 14
Naopak pro Volkswagen by se vrátily ani ne dvě třetiny klientů

U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 9 - Fiat 500L Geneva 2013 11U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 10 - Fiat 500L Geneva 2013 26U kterých značek by lidé koupili nové auto znovu? A u kterých koupě litují? - 11 - 8nekoup fiat 500L 03
A s návratem stejných zákazníků do showroomů nemůže příliš počítat ani Fiat, třeba i kvůli modelu 500L

Zdroj: Consumer Reports

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 35 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama