Reklama

Úřady loni majiteli zabavily a prodaly auto. Dodnes platí pokuty za přestupky s ním

Myslíte si, že když zaparkujete auto před vlastním domem, je „v suchu”? Chyba lávky, může být odtaženo, prodáno a ani tím nemusí patálie skončit. Pokud žijete v Seattlu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Úřady loni majiteli zabavily a prodaly auto. Dodnes platí pokuty za přestupky s ním

19.1.2018 | Mirek Mazal | 12 příspěvků

Myslíte si, že když zaparkujete auto před vlastním domem, je „v suchu”? Chyba lávky, může být odtaženo, prodáno a ani tím nemusí patálie skončit. Pokud žijete v Seattlu.

Pokuty a další poplatky od motoristů se postupem času staly podstatnou příjmovou položkou, bez níž města či celé státy snad ani neumí plánovat své rozpočty. Stačí se podívat, jak dnes funguje pokutový „byznys” v New Yorku nebo si spočítat výdělky britských radarů. A ani hodně tady není dost, takže úřady dále vymýšlí způsoby, jak dostat peníze opravdu z každého.

Byrokratický aparát se předvedl také v americkém Seattlu. Pro Philipa Corsana vše začalo loni v létě, kdy byl jeho Jaguar XJ8 z roku 1998 byl odtažen na odstavné parkoviště z důvodu nedovoleného parkování na ulici. Že by stál na zákazu stání či cokoli podobného? Nikoli, stál s autem před vlastním domem, i na takovém místě je ale parkování omezeno - v Seattlu může trvat nanejvýš 72 hodin.

Pravda, Philip Corsano to měl vědět, ale nevěděl a byl pracovně daleko od domova. Pokud se ptáte, jak daleko, pak dodejme, že pracuje pro americké námořnictvo, takže není nic výjimečného, když tráví měsíce na lodi v místech tisíce kilometrů vzdálených od místa, kde bydlí. Než se tedy o odtažení dozvěděl a stačil se rozkoukat, anglického aristokrata v dražbě získal nový majitel. Protože pokud se k autu nikdo nehlásí, úřady jej bez milosti prodají, i když jeho majitele znají.

Už tak dost nepříjemná situace se zhoršila po návratu domů, protože pokuty spáchané prodaným Jaguarem stále chodily na adresu Philipa. Možná nový majitel špatně vyplnil registrační dokumenty nebo došlo k administrativní chybě, to se neví, nic to ale nemění na stavu, že bývalý majitel, kterému za zády prodali auto, musí stále nést zodpovědnost za všechny delikty. Největší pokuta znamenala 450 dolarů (9 300 Kč) za parkování na místě pro invalidy, přičemž poslední z nich dorazila před několika dny za vypršení platnosti registračních značek.

Zatím je všechny musel zaplatit, spravedlnost se ale pokouší najít soudní cestou. Zdánlivě triviální případ přesto nebere konce, třebaže v soudním spise už je zaneseno, že auto bylo odtažené a prodané. Ani Seattle tomuto stavu neodporuje, přesto stále pokutuje bezmocného Philipa Corsana, protože auto je nadále registrováno na něj. Nový vlastník tak uniká trestu za svoje prohřešky a beztrestně páchá další. „Co když autem někoho zabije? Budu i za to zodpovědný?” ptá se dotčený ex majitel, kam až situace může zajít.

Někde je chyba, ale zatím se neví kde. To se stát může, je ale bizarní, že slepá byrokratická mašinérie nadále vymáhá peníze do městské kasy, hlava nehlava. I když je vše od začátku její prací - auto zabavila, prodala a měla tedy dohlédnout i na jeho správnou registraci na nového majitele.

Snad se situaci podaří co nejdříve vyřešit, do té doby se můžeme snad jen utěšovat tím, že podobné byrokratické excesy zjevně nejsou vlastní jen zemím, jako je ta naše. I v USA se tohle děje...

Úřady loni majiteli zabavily a prodaly auto. Dodnes platí pokuty za přestupky s ním - 1 - Jaguar XJ pokuty zabaveny prodany Perex
Jedna z mála fotek Jaguaru XJ, která Philipu Corsanovi zůstala do dnešních dnů. Teď už auto nevlastní, z vůle úřadů. Přesto pořád platí pokuty za přestupky s ním spáchané, z vůle týchž úřadů

Úřady loni majiteli zabavily a prodaly auto. Dodnes platí pokuty za přestupky s ním - 2 - Jaguar XJ8 1998 neopravnene pokudy ex majiteli 01Úřady loni majiteli zabavily a prodaly auto. Dodnes platí pokuty za přestupky s ním - 3 - Jaguar XJ8 1998 neopravnene pokudy ex majiteli 02Úřady loni majiteli zabavily a prodaly auto. Dodnes platí pokuty za přestupky s ním - 4 - Jaguar XJ8 1998 neopravnene pokudy ex majiteli 03Úřady loni majiteli zabavily a prodaly auto. Dodnes platí pokuty za přestupky s ním - 5 - Jaguar XJ8 1998 neopravnene pokudy ex majiteli 04Úřady loni majiteli zabavily a prodaly auto. Dodnes platí pokuty za přestupky s ním - 6 - Jaguar XJ8 1998 neopravnene pokudy ex majiteli 05Úřady loni majiteli zabavily a prodaly auto. Dodnes platí pokuty za přestupky s ním - 7 - Jaguar XJ8 1998 neopravnene pokudy ex majiteli 06a
Podobný Jaguar XJ zvenčí i zevnitř na dobových ilustračních fotkách

Zdroj: The Seattle Times

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše