I tady jde jistě o bezpečnost. Výdělky „nejlepších” britských radarů berou dech

Jeden jediný radar v Británii dokázal za rok zaznamenat přestupky v hodnotě více než 19 mil. Kč. Jen první desítka se dostává do devíticiferných hodnot.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

I tady jde jistě o bezpečnost. Výdělky „nejlepších” britských radarů berou dech

11.5.2017 | Marek Bednář | 7 příspěvků

Jeden jediný radar v Británii dokázal za rok zaznamenat přestupky v hodnotě více než 19 mil. Kč. Jen první desítka se dostává do devíticiferných hodnot.

Snad už od chvíle, kdy radnicím došlo, že za přestupky řidičů mohou vybírat peníze a že si tak mohou přijít na hezkou sumičku, je z pokut za cokoli výnosný byznys. Ukazují to „tržby” New Yorku za nesprávné parkování a velmi podobný výsledek máme také u stacionárních radarů ve Velké Británii.

Známe žebříček deseti „nejefektivnějších”, tedy samozřejmě ne těch, které přispěly k největšímu snížení počtu nehod, ale těch, které zaznamenaly přestupky za nejvíc peněz. A čísla jsou skutečně ohromující - jen tahle desítka dohromady vybrala více než 100 milionů korun.

„Vyhrál” radar na silnici A1 u Great Pontonu severním směrem, který za rok zaznamenal přestupky za 606 400 liber, tj. 19,24 milionu korun. Dopustilo se jich více než 6 tisíc řidičů. Na druhém místě byl radar na M180 s částkou 583 500 liber (18,51 milionu korun) a 5 835 zaznamenanými přestupky. Ten hlídal dodržování rychlosti 50 mph (80 km/h) a průměrně jeli přestupci rychlostí 62 mph (99,8 km/h).

Tři z deseti „nejúspěšnějších” radarů stojí na dálnici M25, která tvoří velký obchvat Londýna a je dlouhá 188 km. Celkem zaznamenaly přestupky za 1 167 200 liber, tedy asi 37 milionů korun. A jistě to nejsou jediné radary na M25; vidíme tu výsledky jen deseti, na britských silnicích je ale přes 3 300 radarů a podle odhadů na každých 108 km britských silnic tehdy připadal jeden stacionární nebo mobilní radar.

10 nejvýnosnějších radarů ve Velké Británii

I tady jde jistě o bezpečnost. Výdělky „nejlepších” britských radarů berou dech - 1 - 10 nejvydelecnejsich radaru UK tabulka 01

Pravda, britské pokuty za rychlost nejsou nízké - minimum je 100 liber (3 172 Kč) a tři trestné body, maximální pokuta je 1 000 liber (31 720 Kč), příp. 2 500 liber (79 300 Kč), pokud překročíte rychlost na dálnici, a zákaz řízení na dobu jednoho až osmi týdnů nebo až šest trestných bodů. Průměrná výše pokuty v roce 2015 byla 188 liber (5 964 Kč) a trestáno bylo 166 695 řidičů.

Britská policie a experti na bezpečnost provozu tvrdí, že radary mají příznivý vliv na počet nehod a počet mrtvých v jejich důsledku. Existují ovšem studie, které říkají přesný opak, a také zkušenosti, že rychlostní limity nejsou potřeba.

Ono tu totiž o bezpečnost vůbec nejde, jak si nemusíme myslet jen sami, totéž můžeme mezi řádky vyčíst z vyjádření Marka Lucase, seržanta londýnské Metropolitní policie a specialisty na dopravu: „Kamery umí chytit mnohem více motoristů překračujících rychlost než dopravní policista s ručním radarem, a navíc s nižšími náklady.” Statistika, jak konkrétně jsou radary účinné v předcházení nehodám, nicméně zveřejněna nebyla, tohle se prostě nezkoumá, nehodí se do „krámu”. Vlastně tady i snad doslova...

I tady jde jistě o bezpečnost. Výdělky „nejlepších” britských radarů berou dech - 2 - Speed camera Velka Britanie 01I tady jde jistě o bezpečnost. Výdělky „nejlepších” britských radarů berou dech - 3 - Speed camera Velka Britanie 02I tady jde jistě o bezpečnost. Výdělky „nejlepších” britských radarů berou dech - 4 - Speed camera Velka Britanie 03I tady jde jistě o bezpečnost. Výdělky „nejlepších” britských radarů berou dech - 5 - Speed camera Velka Britanie 04I tady jde jistě o bezpečnost. Výdělky „nejlepších” britských radarů berou dech - 6 - Speed camera Velka Britanie 05
„Nejúspěšnější” pevný radar ve Velké Británii zaznamenal přestupky za 19,24 milionu, první desítka přes 100 milionů. Kolik peněz asi dalo dohromady všech více jak 3 000 exemplářů?

Zdroj: Auto Express

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše