Reklama

Austrálie znovu zavádí rychlostní limity, i když bez nich roky nikdo nezemřel

Aktuální dění v Austrálii je nejlepším důkazem toho, že rychlostní omezení jsou zaváděna kvůli lecčemu, jen ne kvůli avizované bezpečnosti provozu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Austrálie znovu zavádí rychlostní limity, i když bez nich roky nikdo nezemřel

30.8.2016 | Marek Bednář | 2 příspěvky

Aktuální dění v Austrálii je nejlepším důkazem toho, že rychlostní omezení jsou zaváděna kvůli lecčemu, jen ne kvůli avizované bezpečnosti provozu.

Že paušální omezování maximální rychlosti jízdy po veřejných silnicích není otázkou bezpečnosti, jak se nám jeho zastánci snaží tvrdit, jsme probírali mnohokrát. A nejnověji to ukazuje i případ australské Stuartovy dálnice.

Tomuto kousku silnice v Severním teritoriu jsme se věnovali dost často na to, jak daleko to je. A a to z jednoho prostého důvodu - vláda tam postupně rušila rychlostní limity. Začala s tím v roce 2013 poté, co zavedení limitů nic dobrého nepřineslo. Pochopitelně, odpůrci tohoto kroku varovali před tím, že takový krok přinese krvavá jatka. Jenže nepřinesl. A nepřinesl, od zavedení rychlosti do dnešního dne - za více než 2,5 roku - tady dokonce nezahynul jediný člověk.

Když bylo začátkem července zrušeno omezení na dalších 60 km, komentář vlády liberálů zněl velmi rozumně: „Otevřené rychlostní limity jsou zavedeny na částech unikátní silniční sítě Severního teritoria s dlouhými vzdálenostmi mezi městy a s nízkou hustotou dopravy. Vláda očekává, že lidé budou jezdit přiměřenou rychlostí, bezpečně a tak, jak zvládnou. Není to povolení k bezohledné jízdě, je to podpora jednotlivců, aby sami rozhodovali o své zodpovědné jízdě.”

Rychle ale bylo dodáváno, že s blížícími se volbami a pravděpodobnou výhrou labouristů doba svobody na Stuartově dálnici skončí. „Nenechte se zmást, opozice zruší otevřené rychlostí limity,” uvedl tehdy premiér Adam Gilles. A vskutku - volby v Severním teritoriu vyhráli labouristé a jednou z prvních věcí, které oznamují, je zrušení neomezené rychlosti.

„Na zóny, které jsou nyní otevřené, bude navrácen limit 130 km/h,” uvedl mluvčí premiéra Michaela Gunnera. „Byla to zásada labouristů po čtyři uplynulá volební období. Kdysi jsme zavedli limit 130 km/h a nyní to uděláme znovu,” pokračoval. Odkazoval na limit, který byl zaveden v roce 2006, kdy byli labouristé naposledy u moci. Změna tehdy ale nebyla ku prospěchu věci, alespoň ne v počtu úmrtí na silnicích. V šesti letech před zavedením limitu na silnicích Severního teritoria zemřelo 292 lidí, v šesti letech po něm však 307.

Důvody, proč labouristé chtějí rychlostní limity znovu zavést, jsou velmi jednoduché - přejí si to některé zájmové skupiny. Mluvčí odmítl výzkum, který ukazoval, že absence limitu pomáhá bezpečnosti na silnicích snižováním únavy řidičů. „Policejní spolky, policie, zdravotnické organizace apod. po zavedení limitu volaly,” více než naznačil mluvčí, odkud vítr vane.

Nepochybujeme, že policie nyní Stuartovu dálnici obestoupí s radary a „vydělá” pár dolarů navíc. Doufejme, že to bude jediná změna, na dálnici by totiž - jako už v nejednom případě nejen z Austrálie - mohlo omezení vrátit i mrtvé...

Austrálie znovu zavádí rychlostní limity, i když bez nich roky nikdo nezemřel - 1 - dalsi kus stuart hwy bez limitu 00 znackaAustrálie znovu zavádí rychlostní limity, i když bez nich roky nikdo nezemřel - 2 - australie neomezena rychlostAustrálie znovu zavádí rychlostní limity, i když bez nich roky nikdo nezemřel - 3 - Dalnice Australie neomezena rychlost 01Austrálie znovu zavádí rychlostní limity, i když bez nich roky nikdo nezemřel - 4 - Dalnice Australie neomezena rychlost 02Austrálie znovu zavádí rychlostní limity, i když bez nich roky nikdo nezemřel - 5 - dalsi kus stuart hwy bez limitu 01Austrálie znovu zavádí rychlostní limity, i když bez nich roky nikdo nezemřel - 6 - dalsi kus stuart hwy bez limitu 02Austrálie znovu zavádí rychlostní limity, i když bez nich roky nikdo nezemřel - 7 - dalsi kus stuart hwy bez limitu 04Austrálie znovu zavádí rychlostní limity, i když bez nich roky nikdo nezemřel - 8 - dalsi kus stuart hwy bez limitu 03
Neomezená rychlost na Stuartově dálnici bohužel končí, minimálně na jedno volební období. Politika a lobbing vyhrály před zdravým rozumem a svobodou

Zdroj: Motoring

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše