Reklama

Víte, že se slavný Hummer H1 dál vyrábí? Daří se mu, vidět bude i kousek od nás

Tohle auto působí jako hříčka historie, faktem ale je, že he dál ve výrobě. Dokonce se jej produkuje nejvíce co kdy, brzy přibude dalších 11 tisíc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Víte, že se slavný Hummer H1 dál vyrábí? Daří se mu, vidět bude i kousek od nás

2.10.2017 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Tohle auto působí jako hříčka historie, faktem ale je, že he dál ve výrobě. Dokonce se jej produkuje nejvíce co kdy, brzy přibude dalších 11 tisíc.

Značka Hummer není funkční už více než sedm let, přesto můžeme říci, že se Hummery H1 prodávají jako na běžícím pásu. Jen se jim neříká Hummer H1, nýbrž HMMVW, protože to nejsou civilní verze, nýbrž armádní. A vyrábí je AM General, nikoliv General Motors, a to pro armády na celém světě.

Během posledních týdnů tato firma podepsala kontrakt na téměř 3 000 těchto automobilů v celkové hodnotě 550 milionů dolarů, tedy asi 12,1 miliardy korun. Vyrobená auta budou dodána armádám spojenců USA, mimo jiné do Afghánistánu, Iráku, Slovinska, Bahrajnu, Kolumbie, Bosny, Keni a na Ukrajinu. Tedy ve dvou případech i nedaleko od našich hranic.

Tento kontrakt tvoří zhruba čtvrtinu z objemu, který firmě AM General zadal Pentagon v rámci dodávek vojenské výstroje zahraničním armádám. Jeho celková hodnota je 2,2 miliardy dolarů (48,4 miliardy korun) a zní na 11 560 vozidel. To nevypadá jako příliš mnoho ve srovnání s tím, kolik HMMWV se vyrobilo pro americkou armádu - cca 281 tisíc -, ale je to asi dvojnásobek množství civilních H1, které prodalo GM pod značkou Hummer.

Nové kousky už nejsou označeny jako Hummer, protože to bylo obchodní jméno koncernu GM. Jsou to ale v podstatě stejná auta, která se prvně objevila v roce 1983, prvního ostrého nasazení došla při válce v zálivu na začátku 90. let a která se začala v roce 1992 prodávat jako Hummer H1. To znamená, že to pořád není obrněné vozidlo, že se pořád nepočítá s ochranou proti IED - nebo aspoň o žádných úpravách tímto směrem nemáme zprávy.

Co samozřejmě zůstává, je špičková průchodnost terénem a ohromná šířka vozu, zajišťující lepší odolnost proti převrácení. Nemáme také zprávy o tom, co budou mít rozličné exempláře pod kapotou, minimálně ve většině případů to ale jistě bude pořád 6,5l V8 turbodiesel o 200 koních a 600 Nm. Jak v továrně AM General vznikají, se můžete podívat na krátkém videu níže...

Víte, že se slavný Hummer H1 dál vyrábí? Daří se mu, vidět bude i kousek od nás - 1 - am general hmmwv 2017 01Víte, že se slavný Hummer H1 dál vyrábí? Daří se mu, vidět bude i kousek od nás - 2 - am general hmmwv 2017 02Víte, že se slavný Hummer H1 dál vyrábí? Daří se mu, vidět bude i kousek od nás - 3 - am general hmmwv 2017 03Víte, že se slavný Hummer H1 dál vyrábí? Daří se mu, vidět bude i kousek od nás - 4 - am general hmmwv 2017 04Víte, že se slavný Hummer H1 dál vyrábí? Daří se mu, vidět bude i kousek od nás - 5 - am general hmmwv 2017 05Víte, že se slavný Hummer H1 dál vyrábí? Daří se mu, vidět bude i kousek od nás - 6 - am general hmmwv 2017 06
Armádní Humvee se stále vyrábí, a to v počtech nemalých (ilustrační foto)

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše