Vládu nad Hyundai přebírá nový muž, naráz odvolal 17 špičkových manažerů

Korejské automobilce v poslední době začíná téct do bot a bez razantních kroků by se její situace mohla rychle zhoršit. Nový výkonný šéf firmy tak ve vedení provádí bezprecedentní změny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Vládu nad Hyundai přebírá nový muž, naráz odvolal 17 špičkových manažerů

13.12.2018 | Petr Prokopec

Korejské automobilce v poslední době začíná téct do bot a bez razantních kroků by se její situace mohla rychle zhoršit. Nový výkonný šéf firmy tak ve vedení provádí bezprecedentní změny.

Konglomerát Hyundai Motor Group je druhým největším korejským rodinným impériem. Jako takový velmi lpí na tradicích, což ale v dnešní době není vždy pozitivem. Rozhodování ve firmě totiž dosud měli na starosti starší a konzervativně smýšlející manažeři, kteří se novotám přizpůsobují jen velmi těžko. V některých oblastech tak páté největší automobilce světa začal ujíždět vlak, což nevzbudilo dobré nálady na finančních trzích.

Pro investory se velkou nadějí stal Euisin Chung, 48letý syn dnes osmdesátiletého prezidenta a strůjce konglomerátu Mong-Koo Chunga. Jeho synbyl v září jmenován výkonným šéfem automobilky a od té doby pozvolna upevňuje svou moc. Momentálně v tomto ohledu udělal ten nejzásadnější krok a ve vedení provedl pořádnou čistku - naráz odvolal 17 dosavadních členů nejvyššího vedení firmy.

Pochopitelně, staré tváře byly nahrazeny novými. Například bývalý šéf divize BMW M Albert Biermann teď v Hyundai slouží jako hlava veškerého vývoje a výzkumu a stal se vůbec prvním cizincem, který se objevuje tak vysoko v nejvyšším vedení značky. Biermann navíc nahradí hned dva dlouho sloužící manažery, Yang Woong-chula a Kwon Moon-sika. Jeho hlavním úkolem přitom bude implementace svěžích nápadů, jichž Korejci zkrátka nebyli schopni.

Podobným způsobem má ostatně omladit divizi autonomních a elektrifikovaných vozů Thomas Schemera, jehož Chung přetáhl v říjnu rovněž od BMW, stejně jako se někdejší designér VW Group Luc Donckerwolke má postarat o inovace v oblasti vzhledů vozů Hyundai a Kie.

Jak jsme již zmínili, Chung mladší provádí rošádu ve vedení napříč celou skupinou. Dalším z odvolaných je i viceprezident automobilky Kim Yong-hwan, jenž byl jedním z nejbližších spolupracovníků jeho otce. Koncern Hyundai ale neopouští zcela, nyní se místo výroby aut bude podílet na produkci oceli v divizi Hyundai Steel. Šéf inovací Youngcho Chi se pak pro změnu stává prezidentem skupiny, přičemž má zajistit, aby se Korejci dotáhli na konkurenci v oblasti budoucích technologií.

Na tyto změny již zareagovali investoři, k údivu některých velmi pozitivně. Jen během včerejšího dne vzrostla hodnota akcií automobilky o 9 procent výše a podobným způsobem rostly i cena akcií dalších firem skupiny. Pochopitelně, zatím jde jen o očekávaní investorů, s novými, nepochybně schopnými lidmi v nejvyšším vedení - a samotným Euisinem Chungem v čele - by se ale Hyundai mohlo v brzké budoucnosti stát ještě vážnějším soupeřem pro evropské, japonské a americké automobilky.


Vládu nad Hyundai přebírá nový muž, naráz odvolal 17 špičkových manažerů - 1 - Albert Biermann BMW Hyundai Kia 02Vládu nad Hyundai přebírá nový muž, naráz odvolal 17 špičkových manažerů - 2 - Albert Biermann BMW Hyundai Kia 01Vládu nad Hyundai přebírá nový muž, naráz odvolal 17 špičkových manažerů - 3 - Albert Biermann BMW Hyundai Kia 03
Albert Biermann dříve vedl divizi BMW M, nyní byl jako první cizinec jmenován šéfem vývoje a výzkumu automobilky Hyundai. Stal se tak součástí velké čistky ve vedení firmy, která stála místo či dosavadní pozici 17 jejích dosavadních špičkových manažerů

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše