- -

VW dál šetří, jak to jen jde. V Německu propustí přes čtvrtinu zaměstnanců

Německá automobilka dosáhla překvapivého kompromisu s odbory. Značku tak opustí 30 tisíc lidí, jiných devět tisíc ale VW pro změnu nabere.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW dál šetří, jak to jen jde. V Německu propustí přes čtvrtinu zaměstnanců

18.11.2016 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Německá automobilka dosáhla překvapivého kompromisu s odbory. Značku tak opustí 30 tisíc lidí, jiných devět tisíc ale VW pro změnu nabere.

Německý koncern pokračuje v opravdu razantním utahování opasků. Po odchodu Audi z Le Mans a Volkswagenu z WRC tu máme další krok, jenž možná až překvapivě souvisí s pracovní silou. Odbory VW totiž souhlasily s propuštěním 30 000 zaměstnanců, což představuje více než čtvrtinu ze 114 000 lidí pracujících pro Volkswagen v Německu. Kromě toho dojde k redukcím pracovních sil v Severní Americe, Brazílii a Argentině, v těchto ohledech ale podrobnosti prozatím chybí.

V případě Německa ovšem můžeme o celé záležitosti poinformovat mnohem obšírněji. Odbory totiž souhlasily s aktuálním propouštěním hned z několika důvodů, kdy ten první se týká navyšování zisku Volkswagenu. Po odchodu lidí, které by jinak automobilka musela držet zcela zbytečně, má totiž být ročně ušetřeno 3,7 miliardy Eur (cca 100,02 miliardy korun). Provozní zisk by tak do roku 2020 měl být navýšen ze stávajících 2 na 4 procenta.

Ve srovnání s Renaultem či Peugeotem a Citroënem, jenž cílí na šestiprocentní ziskovou marži, které chtějí dosáhnout v roce 2021, stále nejde o nic světoborného. Volkswagen ovšem již dříve uvedl, že 4 % jsou pouze začátkem. V příští dekádě bychom se tedy měli dočkat dalšího růstu, jenž bude souviset i s elektromobily. Ty jsou přitom dalším důvodem, proč odbory s aktuálním propouštěním souhlasily.

Volkswagen totiž souhlasil, že pro změnu vytvoří 9 000 nových pracovních míst v rámci výroby elektrických vozů. Vzniknout přitom mají převážně v Německu, neboť značka má tyto modely vyrábět v továrnách ve Zwickau a ve Wolfsburgu. Elektromotory budou pro změnu montovány v Kasselu, stejně jako v Braunschweigu. Továrna v Salzgitteru je pak určena pro výrobu a vývoj baterií.

Na tyto změny již zareagovaly akciové trhy, které poslaly hodnotu koncernu o dvě procenta nahoru. Chválu na Volkswagen pěje dokonce hedgeový fond TCI, který byl k managementu automobilky v poslední době nadmíru kritický. „Jsou to čisté úspory - tedy úspory, které nejsou vyváženy navýšením nákladů v jiné části organizace,“ říká Ben Walker z TCI. Dodává však, že „nyní je třeba vše vykonat. Mluvit je totiž snadné.“

Dle šéfa odborářů Bernda Osterloha je pak nejdůležitější, že „zachovány jsou především místa dělníků. Souhlasili jsme proto s tím, že do roku 2025 nebude nucený přebytek pracovních míst. Když vidím, co se děje v ostatních společnostech, považuji to v těchto těžkých časech za velký úspěch.“ My pak jen dodáme, že 23 tisíc zaměstnanců se dočká odstupného nebo předčasné penze. Kromě toho řada z nich pracuje jen na částečný úvazek.

VW dál šetří, jak to jen jde. V Německu propustí přes čtvrtinu zaměstnanců - 1 - VW Golf Wolfsburg vyroba 02VW dál šetří, jak to jen jde. V Německu propustí přes čtvrtinu zaměstnanců - 2 - VW Golf Wolfsburg vyroba 01VW dál šetří, jak to jen jde. V Německu propustí přes čtvrtinu zaměstnanců - 3 - VW Golf Wolfsburg vyroba 03VW dál šetří, jak to jen jde. V Německu propustí přes čtvrtinu zaměstnanců - 4 - VW Golf Wolfsburg vyroba 04VW dál šetří, jak to jen jde. V Německu propustí přes čtvrtinu zaměstnanců - 5 - VW Golf Wolfsburg vyroba 05VW dál šetří, jak to jen jde. V Německu propustí přes čtvrtinu zaměstnanců - 6 - VW Golf Wolfsburg vyroba 06
Volkswagen může po dohodě s odbory propustit 30 tisíc lidí

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše