- -

Zakázané značky na přání? Budete se divit, co všechno neprojde ve Velké Británii

Že si na registrační značku není možné dát jakýkoli nápis, pochopí snad každý rozumný člověk. Ve Velké Británii ale omezují i dosti nekonfliktní či nejasné výrazy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zakázané značky na přání? Budete se divit, co všechno neprojde ve Velké Británii

3.3.2018 | Mirek Mazal | 2 příspěvky

Že si na registrační značku není možné dát jakýkoli nápis, pochopí snad každý rozumný člověk. Ve Velké Británii ale omezují i dosti nekonfliktní či nejasné výrazy.

Od ledna 2016 mohou čeští motoristé žádat příslušné úřady o registrační značky na přání. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích umožňuje opatřit automobil tabulkou s vyraženým nápisem téměř dle vlastního uvážení. Za poplatek 10 000 Kč si pak, po úředním schválení návrhu, může majitel na auto pověsit třeba značku s nápisem „DIC TAT0R”.

Byť se jedná o značku na přání, navíc docela draze zaplacenou, kreativita nesmí přesahovat stanovená pravidla. Značka musí mít osm znaků, musí obsahovat alespoň jednu číslici a nelze použít snadno zaměnitelná písmena G, CH, O, Q a W. Všechna písmena pak musí být velká a bez diakritiky. Mezi nedovolená patří slova hanlivá, rasistická, xenofobní, podněcující k nenávisti, zkratky veřejných orgánů apod. Podrobně jsme se těmto případům svého času věnovali a přidali i kompletní seznam zapovězených výrazů v České republice.

Tehdy jsme zmiňovali, že protřelý žadatel nějaké to nevhodné slovo na českou značku na přání stejně dostane, už kvůli omezenému množství zkušeností místních úřadů. Více jich s přidělováním takových značek mají ve Velké Británii, kde platí podobný zákon podstatně déle. Zájemci o svůj nápis se musí také vypořádat s předpisy, které omezují fantazii. Volba hesla na vlastní značce totiž musí brát ohled na jeho možnou urážlivost. Britové si navenek stále potrpí na gentlemanský přístup a jejich korektnost v tomto případě nezná mezí.

Obecná pravidla jsou podobná jako u nás, žadatelé se je ale nezřídka pokouší různými kombinacemi písmen a čísel obejít. V minulosti jsme psali o případech, kdy úřadům stejně něco uniklo, v těchto ale byli lidé tak trochu přistiženi při činu. A jejich žádosti o značky na přání jednoduše neprošly, i když si někdy člověk říká, proč vlastně.

Britové v minulosti nedovolili použití značek jako JE55 US (Jesus, Ježíš), 15 LAM (islám), OS55 AMA (Ossama, Usáma) nebo dokonce AD13 CTS (addicts, závislí). I když Ossama je jméno, Ježíš snad také není nic špatného a závislí jsme všichni na něčem. Naproti tomu prošla třeba značka FLI CKR, což lze jistě interpretovat jako jméno služby pro sdílení fotek, ale také docela jinak, stejně jako mnohé z výše i níže zmíněného.

Že neprošly věci jako VA61 ANA (vagína) nebo CR16 PLE (cripple, kripl) se člověk nediví, značky hlásající politické přesvědčení jsou ale mimo jiné také ze hry. Už dříve tedy nebylo možné použít například EU16 OUT nebo EU16 GON, Nejnověji neprošlo osmnáct nových výrazů, které zmiňujeme dále. I ty nám někdy přijdou dost nekonfliktní a někdy jsou tak nejednoznačné, že by jim možná rozuměl jen sám majitel.

Pokusili jsme se jim přiřadit význam a přijít tak na to, proč jsou zakázány. U některých je to zřejmé na první pohled, v případě jiných ne a zde nám můžete pomoci vy.

Nově zakázané registrační značky na přání ve Velké Británii

BO18 CKS/BO18 LOX - bollocks, koule
KN18 YOU, KN18 FEU - kneel you, klekni si
SS18 WAR - odkaz na jednotky SS a iniciály Adolfa Hitlera
BL18 JOB - blow job, musíte vědět sami
BU18 SHT - bullshit, nesmysl
PU18 BES - pubes, ochlupení
TA18BAN/TA18BNN/TA18BNN - taliban
CO18 BAT - ???
RO18 BED, RO18 BER/RO18 BER - robber, lupič
UK18 WAR - válka v UK
RO18 YOU - roll you (??)
VA18 NAS - ??

Představitelé vládní agentury se scházejí pravidelně dvakrát ročně, aby aktualizovali soupisku navěky omezených kombinací o ty aktuálně zamítnuté. Má to zamezit rasistickým, hanlivým, hrubým či potupným značkám. Nesmí se prezentovat nábožensky urážlivé nebo politicky zabarvené sdělení, jak jsme zmínili výše. Všechno se slovem SEX, BUM nebo WNK je automaticky vyřazeno. Ostatní výplody volnomyšlenkářů zachytí byrokratická síť během schvalovacího procesu konkrétního návrhu. DVLA má možnost donutit majitele vrátit na úřad nekorektní tabulky na přání, které nezachytili úředníci během administrativního procesu.

Svobodomyslní lidé z toho asi nebudou nadšeni, protože DVLA utahuje šrouby stále více. Do jejích zákazů se snadno vejde mnoho výrazů, které inteligentní člověk přejde s klidem. Mluvčí organizace přesto uvádí, že: „Drtivá většina registračních značek je k dispozici, ale agentura zakazuje všechny kombinace, které mohou porušit zákon, způsobit rozpaky nebo představují špatný vkus.“ Hodnotit vkus žadatele je ovšem samo o sobě diskutabilní...

Zakázané značky na přání? Budete se divit, co všechno neprojde ve Velké Británii - 1 - Nove zakazane registracni znacky UK 01Zakázané značky na přání? Budete se divit, co všechno neprojde ve Velké Británii - 2 - Nove zakazane registracni znacky UK 02
V Anglii opět rozšířili zakázané kombinace pro registrační značky na přání. K vybraným výrazům z minulosti přibylo 18 nových kousků. Některá nepřípustná hesla si říkají o zákaz, ale řidičům neprojde ani mnoho nekonfliktních výrazů

Zakázané značky na přání? Budete se divit, co všechno neprojde ve Velké Británii - 3 - Nove zakazane registracni znacky v Anglii 03Zakázané značky na přání? Budete se divit, co všechno neprojde ve Velké Británii - 4 - Nove zakazane registracni znacky v Anglii 04Zakázané značky na přání? Budete se divit, co všechno neprojde ve Velké Británii - 5 - Nove zakazane registracni znacky v Anglii 05Zakázané značky na přání? Budete se divit, co všechno neprojde ve Velké Británii - 6 - Nove zakazane registracni znacky v Anglii 06Zakázané značky na přání? Budete se divit, co všechno neprojde ve Velké Británii - 7 - Nove zakazane registracni znacky v Anglii 07Zakázané značky na přání? Budete se divit, co všechno neprojde ve Velké Británii - 8 - Nove zakazane registracni znacky v Anglii 08
Britské registrační značky na přání mají dlouhou tradici. A jak můžete sami vidět, i problematické výrazy v minulosti prošly

Zdroj: Auto Express

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše