Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Zákazníci ženou VW a Fiat k soudu, kvůli nereálné udávané spotřebě aut
25.9.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
VW Golf a Fiat Panda podle skupiny Altroconsumo spotřebovávají více paliva, než udávaly katalogy. Je však spíš potřeba vinit hlavně evropské normy.
Italská skupina Altroconsumo, sdružující spotřebitele za účelem jejich ochrany, chce žalovat automobilky Fiat a Volkswagen kvůli spotřebě paliva. Podstatou žaloby je, že čísla spotřeby uvedená v marketingových a prodejních materiálech k Fiatu Panda s benzínovou dvanáctistovkou a Volkswagenu Golf s motorem 1,6 TDI nejsou pravdivá.
Skupina tyto vozy testovala a dostavily se výsledky ne nepodobným těm, které před nějakou dobou publikoval německý ADAC - naměřená spotřeba byla o 18 - 50 % větší, než ta, kterou automobilky udávaly v katalozích. Altroconsumo tedy po nich chce kompenzace pro všechny zákazníky, kteří si dotčené vozy koupili - 247 Eur (cca 6 600 korun) v případě Fiatu Panda a 509 Eur (cca 13 700 korun) v případě dieselového Golfu. Tyto částky podle odhadu odpovídají dodatečným nákladům na palivo na 15 tisících ujetých kilometrech.
„Spotřebitelé, kteří mají zájem o úsporné automobily, jsou příliš často oklamáni,” říká Monique Goyens, generální ředitelka Evropské organizace spotřebitelů, které je Altroconsumo členem. „Vedlejší efekt tohoto faktu je, že řidiči mohou zcela přestat brát ohledy na udávané hodnoty spotřeby,” dodává. Podle skupiny Altroconsumo zmíněné automobilky při testech využívaly děr v pravidlech, například měly přehušťovat pneumatiky nebo vozy upravovat pro menší odpor vzduchu.
Konkrétní praktiky automobilek nebudeme soudit, je totiž známo, že ony nejsou původcem snahy o co nejmenší papírovou spotřebu. Tím jsou úřady, tedy Evropská unie a jí podobné organizace, které zejména finančními pákami - tedy ohromnými pokutami - tlačí na co nejnižší udávané emise CO2 na kilometr. To ve výsledku znamená, že čísla, která najdeme v katalozích, nejsou určena nám, zákazníkům, nýbrž úřadům, které na jejich základě vypočítávají cenu uhlíkových odpustků.
Čísla uvedená v katalozích nejsou lživá, odpovídají normovanému způsobu měření spotřeby podle pravidel EU. Právě ve státních a nadstátních regulacích je tedy nutno hledat příčinu tohoto nepoměru mezi spotřebou deklarovanou na papíře a spotřebou reálně dosahovanou. Automobilky se jen snaží vejít do mantinelů, nastavených úřady, a třebaže některé způsoby, kterými tak činí, nám po srsti být nemusí, jen těžko je můžeme chtít za takovou snahu trestat. Kdyby nic jiného, pokuty zaplacené za nadlimitní emise CO2 se promítají do ceny automobilu pro zákazníka, takže nakonec z toho nevycházíme tak špatně ani my.
Altroconsumo nyní shání další nespokojené zákazníky, aby se přidali k žalobě. V té však budou pokračovat v každém případě, nehledě na počet účastnících se spotřebitelů. Jak to dopadne, je zatím těžko říct, ale odpovídala-li papírová spotřeba testu NEDC, v úspěch žaloby příliš nevěříme.






Fiat Panda s dvanáctistovkou měl v testu Altroconsuma vyšší papírovou spotřebu...
... stejně jako VW Golf s motorem 1,6 TDI. Značky tedy mají čelit žalobě
Zdroj: AutoExpress
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Možná bude stačit málo, aby se z designově katastrofálních nových Mercedesů stali krasavci
před 2 hodinamiLevnější verze nových Mercedesů dají ostatním lidem na palubě jasně najevo, jak moc jste na nich šetřili
9.9.2025Mercedes začal odhalovat novou třídu C, devastace jednoho modelu za den mu zjevně nestačí
8.9.2025
Nejčtenější články
Automobilka otočila o 180 stupňů. Tohle auto mělo skončit s motory V8, místo toho teď bude nabízet jen osmiválce
11.8.2025Fiat dokonal dílo a z dalšího modelu udělal levné Maserati, z některých úhlů vážně dokáže zmást
11.8.2025Když měl VW ještě rozum, dokázal elektrické nesmysly zaříznout už v zárodku, dnes jako by toho litoval
11.8.2025Prý nejlépe jezdící Subaru historie si někdo spletl s investičním autem, teď ho chce prodat za ohromné peníze
11.8.2025Zákazníci Audi začali v panice z nástupce kupovat končící RS6 nejvíc v historii, firma to vůbec nechápe
12.8.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva