10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví

Máme pro vás seznam nových vozů, které vám nejen udělají radost při jízdě, ale potěší i váš rozpočet. Jejich cena má do budoucna klesat nejméně a jednou možná poroste.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví

17.4.2018 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Máme pro vás seznam nových vozů, které vám nejen udělají radost při jízdě, ale potěší i váš rozpočet. Jejich cena má do budoucna klesat nejméně a jednou možná poroste.

Letošní rok se zatím nese v duchu likvidace mnoha přitažlivých vozů. Příchod nové měřicí procedury WLTP ve spojení s přísnějšími emisními normami pro všechny vozy v prodeji znamená, že po 1. září zmizí z nabídky spousta modelů. S WLTP je spojen hlavně nárůst spotřeby a emisí CO2, neboť nový cyklus reflektuje skutečný svět daleko více než předchozí NEDC, nehledě na náklady spojené s absolvováním měření, a tak se řada výrobců rozhodla, že zejména některé sportovní či luxusní modely ze své nabídky vypustí - ať již dočasně či definitivně.

Tímto způsobem tedy přijdeme třeba o Subaru WRX STI, BMW M3 nebo Audi SQ7. Zatímco M3 se má vrátit v nové generaci a SQ7 snad zažije návrat už v příštím roce, u WRX STI není jisté vůbec nic. Koneckonců se bavíme o modelu značky, která loni v Evropě prodala 35 297 aut - tedy v podstatě stejné množství, jaké má na kontě Volkswagen Golf za jediný měsíc. Jakékoliv náklady se tedy Subaru musí vrátit, jinak je značka jen ztěžka může ospravedlnit.

Co z toho všeho vyplývá? V prvé řadě tolik, že po 1. září nebudou již nadšenci do aut mít takový výběr jako dosud. Dobrou zprávou ale pro řadu lidí může být fakt, že právě WRX STI a jemu podobné vozy se velmi pravděpodobně do budoucna stanou cennějšími. Naznačuje to i výhled společnosti Hagerty, která žebříček takových aut sestavuje každoročně. To je sice americká firma, nicméně skoro všechny letos vybrané vozy lze pořídit také u nás a těch pár zbylých si můžete nechat dovézt.

Právě v Evropě si navíc dle Hagerty mají tyto vozy držet cenu ještě lépe než ve Spojených státech - ať už proto, že tady zmíněným způsobem vypadnou z nabídky nebo jsou tu o poznání výjimečnější. Toliko ale pro úvod, nyní již vzhůru k doporučované desítce, kterou si probereme v abecedním pořadí.

1. Audi RS3 Sedan

Nejmenší ostrý sedan čtyř kruhů není nově příchozími měřicími procedurami nikterak ohrožen, nicméně i tak společnost Hagerty usuzuje, že jednoho dne se tento model stane ceněnou klasikou. Je to úzkoprofilový extrém mezi extrémy, a to hlavně zásluhou unikátního motoru. Jde o 2,5litrový pětiválec jež za pomoci turba produkuje 400 koní. Pravda, je třeba zaplatit poměrně vysokou cenu, nicméně ta logicky redukuje počet současných majitelů a jen navyšuje šance na nesmrtelnost.

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 1 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 0110 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 2 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 0210 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 3 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 03

2. Dodge Challenger SRT Demon

Že tento vůz bude jednou ceněným sběratelským artiklem, bylo jasné již ve chvíli, kdy Dodge poprvé vyrukoval s malůvkou usměvavého ďábla. Poté přišla prezentace a celému světu spadla čelist až pod zem - díky až 852 koním je Challenger SRT Demon nejrychleji akcelerujícím vozem na světě, neboť padesátku zvládne za rovnou sekundu a stovku za 2,3 sekundy. Automobilka navíc vše ještě okořenila skutečností, že vyrobí jen 3 300 exemplářů, z čehož tři tisíce připadají na USA a zbytek na Kanadu. Odkud si jej tedy dovezete?

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 4 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 0410 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 5 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 0510 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 6 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 06

3. Honda Civic Type-R

Každá generace legendárního CTR je fanoušky vynášena až do nebes, přičemž u těch posledních na tom nic nezměnil ani přesun od atmosférických motorů k turbům. Ostatně jen proto mohl výkon výrazně narůst nad 300 koní, což pro změnu vedlo k rekordu mezi předokolkami na Nordschleife. A jelikož v zámoří byla předchozí generace prvním modelem Type-R v prodeji po dvaceti letech, jsou ceny již nyní nad těmi původními prodejními. A je prakticky jisté, že ještě rychlejší aktuální provedení bude v tomto trendu pokračovat.

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 7 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 0710 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 8 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 0810 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 9 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 09

4. Chevrolet Camaro ZL1 1LE

Zaplatit zhruba dva miliony korun za Camaro může někomu připadat šílenství, základní verze se totiž pohybuje na polovině této sumy. Jenže ZL1 1LE není základ, nýbrž naprostý vrchol, který se může pochlubit stavitelnými tlumiči, 19palcovými kovanými koly či aerodynamickou karoserií. Snad nejpodstatnější je ovšem fakt, že vpředu najdete přeplňovaný 6,2litrový osmiválec se 659 koňmi, vzadu pak hnanou nápravu. A mezi tím se nachází šestistupňová manuální převodovka. Je vlastně třeba ještě něco dodávat?

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 10 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 1010 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 11 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 1110 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 12 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 12

5. Jeep Grand Cherokee Trackhawk

Jakkoliv se aktuálně zdá, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa straní objemným motorům, do budoucna se také v Americe dočkáme downsizingu. Ostatně jeho velkým propagátorem je Ford, stejně jako Honda. A takové GM nezůstává pozadu. Je tedy více než jisté, že za takových 20 nebo 30 let budeme moci na Jeep Grand Cherokee Trackhawk osazený 6,2litrovým osmiválcem Hemi Hellcat jen vzpomínat se slzou v oku. A závidět těm, kteří si jej pořídili a mohou v něm zažívat maximálku blížící se 300 km/h.

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 13 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 1310 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 14 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 1410 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 15 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 15

6. Jeep Wrangler

Pokud na tomto seznamu existuje vůz, jehož šance na budoucí nesmrtelnost lze zpochybnit, je to právě Wrangler. Pravda, na jedné straně tu máme legendární status, který tomuto modelu přinesl záplavu fanoušků. Nicméně na druhé straně to znamená, že prodejci tato auta vydávají jak na běžícím pásu. A čím více kusů bude v oběhu, tím více je pravděpodobné, že cena do budoucna zamíří spíše dolů než nahoru. Výjimku nejspíše budou tvořit exempláře s nízkým nájezdem, nicméně kdo si asi nyní koupí Wrangler a zavře jej do skladiště?

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 16 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 1610 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 17 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 1710 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 18 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 18

7. Kia Stinger GT

Ano, je nám jasné, co si právě teď myslíte - Kia, a rarita? Toho bohdá nikdy nebude. Za normálních okolností byste měli pravdu, jenže Stinger je případ sám pro sebe. I rok po jeho příchodu se stále ptáme, kde vzali Korejci tu odvahu, že do světa se stále menšími motory a přepřaháním na pohon předních kol vyrukovali se zadokolkou, jež se navíc pyšní 3,3litrovým přeplňovaným šestiválcem se 370 koňmi. Odpověď na to nejspíše nedostaneme, nicméně za pár let bude jasné, zda si Stinger své místo na výsluní zaslouží.

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 19 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 1910 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 20 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 2010 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 21 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 21

8. Lexus LC 500

Po lehčích pochybách se můžeme opětovně navrátit k absolutní jistotě. Lexus LC 500 je velmi pravděpodobně posledním vozem japonské značky, který pohání atmosférický pětilitrový osmiválec. Tedy pohonná jednotka, jež dle mnohých patří už jen maximálně do muzea. Se zadními koly je pak spřažena desetistupňovým automatem, což sice může odradit puristy, ovšem technokraté budou skákat až do nebes. K tomu přihoďte působivý design a rázem je jasné, že tohle jednou bude ozdoba mnoha sbírek.

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 22 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 2210 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 23 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 2310 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 24 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 24

9. Porsche 718 Boxster/Cayman GTS

Přechod na přeplňované čtyřválce u malých sporťáků ze Zuffenhausenu bývá povětšinou kritizován. Nicméně varianty GTS alespoň disponují 2,5litrovou jednotkou, nikoliv dvoulitrem jako základ. Navíc jeho výkon byl navýšen na 370 koní, a aby to nebylo málo, na zadní kola jej standardně přenáší šestistupňový manuál. Tedy převodovka, v jejímž případě se zdálo, že má u Porsche utrum. Přihoďte k tomu navíc přitažlivé tvary a ceny nižší než u modelu 911, a rázem spatříte nemalý potenciál.

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 25 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 2510 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 26 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 2610 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 27 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 27

10. Subaru WRX STI Type RA

Jsme ve finále, a tedy u vozu, o kterém jsme mluvili již v úvodu. WRX STI je asi nejznámější obětí nových měřicích procedur, což již nyní rozdmýchává zájem. Je přitom jedno, zda jde o standard či labutí píseň v podobě omezené série Final Edition. Ve Státech navíc vše ještě umocnilo provedení Type RA, které se dočkalo odlehčení i podvozku ovlivněného rallye speciály. K mání navíc bylo jen 500 kusů, všechny ale zmizely jak pára nad hrncem. A to přitom Američané nepočítají s vyřazením tohoto auta z nabídky.

10 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 28 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 2810 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 29 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 2910 nových aut, jejichž koupí časem možná i vyděláte. A rozhodně vás pobaví - 30 - 10 budoucich klasik Hagerty 2018 30

Zdroj: Hagerty

Petr Prokopec

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše