Ceny autorizovaných servisů se liší i o 100 procent. Jak ušetřit?

Za mechanickou práci zaplatíte i v autorizovaných servisech zásadně odlišné částky. Najít ten levnější se tak může velmi rychle vyplatit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Ceny autorizovaných servisů se liší i o 100 procent. Jak ušetřit?

1.10.2015 | Marek Bednář | 7 příspěvků

Za mechanickou práci zaplatíte i v autorizovaných servisech zásadně odlišné částky. Najít ten levnější se tak může velmi rychle vyplatit.

Nikoho asi nepřekvapí zjištění, že různé servisy chtějí za svou práci různé peníze. Jak tomu odpovídá kvalita, je někdy problematické zjistit - leckdo odvede práci levně a dobře, jiný zase draze a ne moc kvalitně, takže je nutno znovu opravovat nedávno opravené. Snad všichni jsme se s takovým výsledkem servisu setkali.

Cena, kterou člověk v servise platí, je většinou složená ze dvou položek - práce a náhradních dílů. Není výjimkou, že když si člověk přiveze díly vlastní, servis si účtuje i o třetinu více za práci, protože nemůže vydělat na tom, že prodá náhradní díly. Vlastní dovezené díly však bývají záruka toho, že v autě budete mít kvalitní součástky, pokud víte, co a jak kupovat; pokud necháte pořízení dílů na servisu, nemusí být snadné to ohlídat.

Samozřejmě jsou ceny servisů odvislé také od dalších faktorů. Vliv bude mít, zda to je značkový či neznačkový servis, zda je součástí řetězce či zda je úplně nezávislý, jak je velký, kde sídlí - a samozřejmě také, jaká auta opravuje. Práce na Mercedesu či Porsche bude zejména u nás vždycky dražší než práce na Škodě. Že bude největší vliv mít to, kolik je toho na vašem autě potřeba opravit, asi netřeba dodávat.

Dnes se ale podíváme jen na značkové autoservisy, neboť i v nich se ceny za práci značně liší. Říkají to data společnosti IBS Automotive, která se monitorováním cen servisů za mechanickou práci - nikoliv za díly - zabývá dlouhodobě. Aktuálně zveřejnila data za září 2015 a je na nich vidět, že u jednoho konkrétního modelu auta se v servisech jedné konkrétní značky může cena za práci velmi lišit. Jak ukáže tabulka, nejvyšší hodinová sazba může být i víc než dvojnásobkem té nejnižší.

Rozptyl cen mechanických prací ve značkových autoservisech

(dle IBS za září 2015)


Ceny autorizovaných servisů se liší i o 100 procent. Jak ušetřit? - 1 - Ceny praci autoservisy IBS 2015 09 tabulka

Jak vidno, platí, že u luxusnějších značek typu Mercedes, Audi nebo BMW jsou minimální hodinové sazby dost vysoko, leckdy výš než maxima u jiných aut. Zarážející může být ale to, že nejlevnější servisy BMW jsou dražší než nejdražší servisy Mercedesu. Také ale mezi nejlevnějšími a nejdražšími autorizovanými opravnami BMW není zas tak velký rozdíl. Všechny modely německého trojlístku, které v této tabulce vidíme, ovšem patří mezi ty obyčejnější; člověk by se nedivil patnácti stovkám za hodinu práce na BMW řady 7, ale u řady 3 to je pozoruhodné. Servisy však mezi jednotlivými modely určité značky nemusí dělat rozdíly, i když to obvykle dělají.

Platí také, že servisy Opelu, Fordu Kie a škodovky patří k nejlevnějším, jistě potěše zákazníků těchto značek, kteří podobný stav tak nějak očekávají. Otázkou ale je, jak tedy na servisních pracech ušetřit. Jakkoli musíme zopakovat, že cena servisu nemusí být přímo úměrná jeho kvalitě, u těch autorizovaných by si na kvalitu měla dohlédnout vždy automobilky. A pokud někam nejezdíte pro své dlouholeté dobré zkušenosti, nemusí být od věci zkusit najít servis, který obdobné služby nabízí levněji.

Dá se jistě očekávat, že vyšší sazby budou ve velkých a menších v malých městech, taková místa ale od sebe nemusí být tak vzdálená, aby se při větším servisním zásahu nevyplatilo zajet jinam. Za rok může při takových rozdílech činit celková úspora tisíce Kč při nehodě nekryté pojištěním či větším technickém problému klidně i řádově více. Asi by nebylo moudré takový místa objíždět osobně, s ohledem na stav zjištěný IBS se ale jeví být doporučeníhodným projít si internetové prezentace několika pro vás dostupných servisů té které značky - třeba zjistíte, že rozdíly v řádu desítek, možná i více než 100 procent panují ve vašem případě mezi místy, která jsou pro vás obě pohodlné dostupná...

Ceny autorizovaných servisů se liší i o 100 procent. Jak ušetřit? - 2 - Skoda predplaceny servisCeny autorizovaných servisů se liší i o 100 procent. Jak ušetřit? - 3 - autoservis ilustracni 01Ceny autorizovaných servisů se liší i o 100 procent. Jak ušetřit? - 4 - autoservis ilustracni 03
Ceny autoservisů se mohou dost lišit, i když jde jen o značkové servisy

Zdroj: IBS Automotive

Marek Bednář

Diskuze 7 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama