Reklama

Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně

Moderní motory s turby mají jistě své výhody, absenci jakkoli výraznějšího zvukového projevu mezi ně ale zařadit nelze. Co se s tím dá udělat?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně

5.4.2018 | Mirek Mazal | 40 příspěvků

Moderní motory s turby mají jistě své výhody, absenci jakkoli výraznějšího zvukového projevu mezi ně ale zařadit nelze. Co se s tím dá udělat?

Falešné zvuky aut s malými přeplňovanými motory jsme bez váhání zařadili mezi největší nesmysly moderních aut. Moderní motory s turby ztratily líbezné zvuky svých předchůdců, proto výrobci instalují náhradní systémy, které pro posádku vyrábí umělou náhradu zvukového zážitku z jízdy. Potěmkinovský mechanismus někdy dokáže divy, ale většinou je lepší ho odstranit.

Se zvukem svého automobilu měl problém také jeden Američan, který se rozhodl vyzkoušet, co s ním provede mechanický zásah do konstrukce vozidla. Na videu nejdříve představí svůj čtyřválcový Ford Mondeo (za oceánem mu říkají Fusion), který pohání dvoulitrový EcoBoost se 179 kW (243 koní) výkonu a 366 Nm točivého momentu. Dost vysoké hodnoty na to, aby skoro žádný zvuk nešel ani z výfuku - přesně takový projev ale Mondeo 2,0 EcoBoost v sériovém provedení má, jako skoro každé normální auto s turbem.

Tuto skutečnost se majitel rozhodl vyřešit za asistence kamaráda Briana, který provozuje autoservis. Oba se zaměřili na výfukové vedení od motoru po koncovku a zbavili jej všeho, co může zvuk motoru tlumit. Na zvedáku je vidět dvojice tlumičů, hlavně ten koncový je obrovský. Oba zamířily pryč i s veškerými dalšími „zbytečnostmi”.

Výsledek můžete sami slyšet níže, je to docela jiná píseň. Zvukový projev se změnil až drasticky, přidušené nenápadné auto se rázem proměnilo ve stroj hřmící více než takový Focus RS. Jestli to jde Mondeu k pleti, nebo nejde, posuďte sami, sám majitel vozu ale - byť smějíc se nad až extrémním projevem svého stroje - jej označil za „ohavný”.

Odstranění tlumičů totiž vyvolalo krom hezčího zvuku také nepěkné vibrace, které už nebyly tak příjemné jako rachot, který můžeme slyšet. Tato úprava tedy dokáže dát i modernímu turbomotoru zvuk odpovídající 243 koním pod kapotou, není to ale úplně zadarmo - při delším cestování by to jistě nebylo příjemné v žádném ohledu...

Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně - 1 - Zvuk motoru po odstraneni vyfuku turbomotoru 01Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně - 2 - Zvuk motoru po odstraneni vyfuku turbomotoru 02Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně - 3 - Zvuk motoru po odstraneni vyfuku turbomotoru 03Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně - 4 - Zvuk motoru po odstraneni vyfuku turbomotoru 04Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně - 5 - Zvuk motoru po odstraneni vyfuku turbomotoru 05Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně - 6 - Zvuk motoru po odstraneni vyfuku turbomotoru 06Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně - 7 - Zvuk motoru po odstraneni vyfuku turbomotoru 07Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně - 8 - Zvuk motoru po odstraneni vyfuku turbomotoru 08Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně - 9 - Zvuk motoru po odstraneni vyfuku turbomotoru 09Majitel auta s moderním turbem zbavil výfuky tlumičů. A nestačil se divit té změně - 10 - Zvuk motoru po odstraneni vyfuku turbomotoru 10
Majitel Fordu s kamarádem zbavili výfukové potrubí tlumičů a vydali se na projížďku. Zvuk auta se změnil k nepoznání, úplně šťastný ale majitel ze změny nebyl...

Zdroj: AutoVlog@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 40 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše