Dálniční policisté opět „pomáhali”, nyní hasičům. Ti na to nemohou zapomenout

24.8.2016 | Marek Bednář | 22 příspěvků

(+ video) Když hasičskému autu s majáky nezvládne rozumně uhnout obyčejný řidič, dá se to ještě chápat. U policistů je to na pováženou.

Policisté sice většinu svých, kdysi slavných Fordů Mondeo ST220 dávno oddělali, některé ale ještě zůstávají ve službě. Jedním z nich je exemplář patřící jihočeské dopravní policii s registrační značkou 1C1 2844, který najdete i na našem seznamu neoznačených měřících aut Policie ČR. Už dříve odhodil uniformu a nyní v čistě bílém hávu „nenápadně” operuje zejména na dálnici D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí.

Je tu vidět vážně často, někdy jako měřící auto, jindy jako podpora kolegům s laserovým měřičem rychlosti v ruce v omezení rychlosti na některém z konců této relativně nové a nepříliš dlouhé dálnice. Na videu níže, které bylo pořízeno už loni, ale až nyní bylo zveřejněno táborskými hasiči, hraje právě tento vůz hlavní roli. A pro táborské to bylo nezapomenutelné setkání.

Video bylo natočeno z kabiny hasičského vozu, který zrovna mířil ze cvičení. V tu chvíli si jeho věčně pohotová posádka všimla požáru poblíž silnice a sama se jej rozhodla zlikvidovat. Nebylo to nic velkého, pravděpodobně tu někdo jen pálil hromadu dříví na kraji pole a odešel, moc chytré to ale nebylo - vše se odehrávalo na kraji lesa a požár se snadno mohl rozšířit dál.

Hasiči tedy zasáhli, nejdříve ale museli k místu dojet. Nevedla k němu dlouhá cesta, celkem maximálně stovky metrů přes jeden kruhový objezd, právě na něm ale narazili na nečekaný zádrhel. I když podle jejich informací pustili majáky asi 100 metrů před kruhovým objezdem, když k němu dorazili, stálo ve vjezdu na něj... policejní Mondeo ST220.

Co tu policisté dělali, netušíme, se zásahem hasičů ale prý neměli nic společného. Je to místo, kde se běžně otáčí při korzování po D3 a možná byl čas na svačinu. Konkrétně jde o toto místo. Silnice, na které policisté stáli, není příliš frekventovaná, to ovšem nic nemění na faktu, že místo parkování policejního vozu bylo krajně nevhodné. Mohli zůstat jen o pár metrů vedle mimo vozovku, kde by nepřekáželi. Nezůstali, překáželi a to v nejnevhodnější možný moment.

Není to ale jediný aspekt jejich „pomoci a ochrany” v praxi, pozoruhodné je i to, co dělali dále. Mohli zůstat stát a hasičské auto by jen pomaleji projelo. Mohli prostě odjet a projelo by ještě snáz, oni ale v podstatě udělali všechno proto, aby hasiči projeli co nejpomaleji. Zmateně najeli do středu kruhového objezdu, což ničemu nepomohlo, navíc zbrzdili i dalšího řidiče, který si hasičů též všiml pozdě a poté už ho řidič hasičského auta nechal raději projet. To se ale nejdříve musel odklidit z cesty policejní stroj, který z kruháče pořád ne a ne zmizet...

Jistě, policisté tu nepřekáželi úmyslně, poukazuje to spíše na jejich neschopnost takovou situaci zvládnout v momentě, kdy ji neočekávali. Rozčiluje nás to u „běžných” řidičů, je to ale tristnější o to více, když se takového jednání dopouští lidé, kteří musí mít zkušenosti i z „druhé strany barikády” a měli by dokonale vědět, jak se v takové situaci zachovat, aby auto s právem přednosti projelo co nejjednodušeji, nejčistěji. Mohli nám jít příkladem, ukázali nám ale spíše to, jak se v podobné situaci v žádném případě nechovat.

I z toho si lze vzít ponaučení. Pokud tedy na silnici potkáte auto s právem přednosti v jízdě, zkuste se... nechovat jako dálniční policisté, což nám ostatně neříkáme poprvé. Žádná univerzální poučka pro jednání v takových chvílích neexistuje, chce to předvídat a snažit se třeba právě hasičům udělat místo tak, aby mohli co nejsnáze projet.

Obvykle to není zastavit, to spíše situaci komplikuje, naopak obvykle to je prostě uhnout co nejvíce ke kraji a zvolit takovou rychlost, aby řidič zasahujícího auta nemusel pokud možno vůbec ubrat. Řešení ale bývají různá, někdy pomůže i přidat a rychle odjet do míst, kde hasičům uhnete snáz nebo třeba i vjet do křižovatky „za světla” a uvolnit jinak neprostupný pruh. Chce to zkrátka myslet. Určitě více nebo aspoň lépe než tato posádka policejního auta - že jde o dopravní policisty je tady je smutnou ironií...

Díky za tip, Ondro!

Dálniční policisté opět „pomáhali”, nyní hasičům. Ti na to nemohou zapomenout - 1 - Policiste blokuji hasice video 01Dálniční policisté opět „pomáhali”, nyní hasičům. Ti na to nemohou zapomenout - 2 - Policiste blokuji hasice video 02Dálniční policisté opět „pomáhali”, nyní hasičům. Ti na to nemohou zapomenout - 3 - Policiste blokuji hasice video 02aDálniční policisté opět „pomáhali”, nyní hasičům. Ti na to nemohou zapomenout - 4 - Policiste blokuji hasice video 03Dálniční policisté opět „pomáhali”, nyní hasičům. Ti na to nemohou zapomenout - 5 - Policiste blokuji hasice video 04Dálniční policisté opět „pomáhali”, nyní hasičům. Ti na to nemohou zapomenout - 6 - Policiste blokuji hasice video 05Dálniční policisté opět „pomáhali”, nyní hasičům. Ti na to nemohou zapomenout - 7 - Policiste blokuji hasice video 05aDálniční policisté opět „pomáhali”, nyní hasičům. Ti na to nemohou zapomenout - 8 - Policiste blokuji hasice video 06
Posádka policejního auta si vybrala k „přestávce” velmi nevhodné místo. A ještě méně vhodné se chovala, když nevhodnost jejího chování „praskla”. Relativně drobný požár byl posléze přesto uhašen s nadhledem

Zdroj: SDH Tábor

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 22 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše