Reklama

Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček

Do české metropole je někdy problém i dojet, o parkování ani nemluvě. Existuje ale cesta, jak nechat auto prakticky kdekoli a nemuset se o nic starat bez zaplacení jediné koruny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček

22.6.2018 | Mirek Mazal | 4 příspěvky

Do české metropole je někdy problém i dojet, o parkování ani nemluvě. Existuje ale cesta, jak nechat auto prakticky kdekoli a nemuset se o nic starat bez zaplacení jediné koruny.

Orientovat se v parkovacích zónách hlavního města České republiky je pro přespolního dost obtížná. Obsadit volné parkovací místo blízko centra bez hrozby pokuty bývá složité i pro místní, ale vedení města učinilo pokrok, který parkování usnadní, alespoň někomu.

Vstřícné gesto radních se bohužel týká jen vybrané sorty motoristů, kteří používají ata s hybridním pohonem. Právě ta mohou parkovat v placených zónách po Praze zdarma. Městská rada se usnesla, že stačí vůz zaregistrovat na úřadě a k tomu zaplatit stokorunový administrativní poplatek. Úřad i automobilky už hlásí rostoucí zájem lidí, informuje tisková zpráva.

S registrovaným hybridním vozem řidič nemusí nic platit. Opatření se týká modré a fialové zóny bez ohledu na to, zda je člověk rezidentem městské části, kde právě zůstal stát. Parkování na zelené a oranžové zóně je ale nadále zpoplatněno parkovacími automaty.

K registraci vozu je potřeba splnit čtyři základní podmínky - musí být možné pohon přepnout čistě na elektřinu, výkon spalovacího motoru nesmí být vyšší než 135 kW (184 koní), auto nesmí být starší deseti let od data první registrace, a to vše musí být potvrzeno výrobcem automobilu, jeho výhradním zástupcem v ČR nebo autorizovaným prodejcem. „Zájem o registraci hybridních vozidel je v počátku obdobný, jako tomu bylo u elektromobilů. V Praze se podle našich informací pohybuje více hybridních vozidel než elektromobilů a jsou zpravidla i cenově dostupnější, proto očekáváme ještě větší zájem o jejich registraci,“ řekl tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Nové opatření by podle odborníků i dotčených automobilek mohlo zvýšit relativně nízký zájem o hybridní vozy mezi českými řidiči. Minulý rok se v Česku prodalo téměř tři tisíce hybridů, tedy dvakrát více než v předchozím roce. Alternativní pohon zabíral v pololetí roku 2017 jen mírně přes jedno procento automobilového trhu. Letos je trend prodejů obdobný. „Zákazníci se o parkování zdarma hodně zajímají. Začíná to i ovlivňovat jejich rozhodování, jaké auto si pořídit. Zvýhodnění je zajímavé zejména pro firmy, které tak mohou ušetřit desítky tisíc korun ročně,“ říká Jitka Kořánová, mluvčí českého zastoupení automobilek Toyota a Lexus, které v ČR prodají přes 90 procent všech hybridních aut.

Například firemní vozový park o pěti vozech zaplatí ročně 151 tisíc korun za parkování v cenovém pásmu č. 1 (hlavní centrum Prahy). Oproti tomu 5 hybridních vozů bude nyní firmu stát pouze 500 Kč za rok, kvůli jednorázovému registračnímu poplatku. Za to získají svobodu parkovat kdekoli po celé Praze, ne pouze v dané městské části. Zažádat o registraci je možné pouze osobně na pražském magistrátu v Jungmannově ulici. Zájemce musí ukázat kopii velkého technického průkazu nebo originál leasingové smlouvy. Návštěva úředníků se musí každým rokem opakovat.

Parkovací zóny se v Praze objevily poprvé v roce 1996 v první městské části a následně byly rozšířeny na Prahu 2, 3 a 7. Od roku 2016 fungují také na Praze 5, 6 a 8. V letošním roce se také nově rozšířily na Prahu 4. Osvobození od poplatků za parkování pro vozidla s hybridním motorem bude pro jejich majitele jistě příjemné, celkovou situaci popsanou zkraje tohoto článku ale bohužel změní jen stěží.

Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 1 - Hybridy parkuji v Praze zdarma 01Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 2 - Hybridy parkuji v Praze zdarma 02Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 3 - Hybridy parkuji v Praze zdarma 03Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 4 - Hybridy parkuji v Praze zdarma 04Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 5 - Hybridy parkuji v Praze zdarma 05Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 6 - Hybridy parkuji v Praze zdarma 06Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 7 - Hybridy parkuji v Praze zdarma 07Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 8 - Hybridy parkuji v Praze zdarma 08
Usnesení pražských zastupitelů dovoluje parkovat hybridům na placených zónách zcela zdarma...

Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 9 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 01Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 10 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 02Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 11 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 03Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 12 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 04Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 13 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 05Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 14 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 06Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 15 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 07Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 16 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 08Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 17 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 09Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 18 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 10Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 19 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 11Existuje cesta, jak zdarma parkovat v Praze i v modrých zónách. Má to však háček - 20 - Toyota C-HR zive Zeneva 2016 12
...proto nebude problém stát například s Toyotou C-HR blízko Karlova mostu bez poplatku. Podmínky ale splní většina hybridů, které se v posledních letech objevily v prodeji

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše