Reklama

V Americe teď odpouští pokuty za parkování, stačí splnit jedinou podmínku

Zatímco u nás mají všichni ústa plná prevence a ve skutečnosti jen kasírují, v americkém Austinu se raději připraví o peníze výměnou za méně opilých řidičů na silnicích.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V Americe teď odpouští pokuty za parkování, stačí splnit jedinou podmínku

29.11.2017 | Mirek Mazal | 4 příspěvky

Zatímco u nás mají všichni ústa plná prevence a ve skutečnosti jen kasírují, v americkém Austinu se raději připraví o peníze výměnou za méně opilých řidičů na silnicích.

Blíží se svátky, s nimi spousta večírků a je jisté, že se najde nejeden nezodpovědný řidič, který po propitém večeru sedne v noci za volant. Pochopitelně, zdravý rozum by mu neměl něco takového dovolit, zrovna ten ale se spoustou alkoholu v krvi nebývá fit. A motivací k jízdě „pod vlivem” se tak snadno může třeba i to, že auto stojí na placeném parkovišti a nechat ho tam další hodiny bude stát hodně na parkovném nebo ještě více za pokutu, pokud parkovné zaplaceno nebude.

Pro česká města jsou tato parkoviště tradičně štědrým zdrojem příjmů, a tak si ani nedovedeme představit, že by existovala okolnost, která by dovolila parkovné či pokutu odpustit. V americkém Austinu, hlavním městě státu Texas ji ale našli. A jednání města je pozoruhodným důkazem, že i v těchto kruzích funguje něco jako zdravý rozum.

Princip je jednoduchý - pokud po bujarém večírku budete opilí a s vlastním autem neodjedete z placeného parkovišti, parkování budete mít zdarma nebo vám bude odpuštěna případná pouta. Zkrátka si stačí zavolat manželku, kamaráda, rodiče, taxík, vzít sednout na autobus - cokoli, co rozumní lidé dělají, když ví, že za volantem by byli nebezpeční sobě i okolí.

Pokud pak dostanete pokutu, stačí jakékoli potvrzení o tom, že jste použili k cestě domů alternativní možnost a za volant nesedli opilí. Tedy cokoli od prohlášení manželky přes lístek na autobus nebo doklad za taxík. Pouze je nutné předložit takový důkaz do 24 hodin od zaparkování vozidla a je po problému.

„Chceme přinutit lidi k zodpovědnosti, nechceme, aby cítili tlak, že musí odjet“, říká Jacob Culberson, který v Austinu odpovídá za provoz parkovacího systému. To je skutečně ten preventivní boj na úkor příjmů, o kterém se pořád mluví, málokdo po něm ale v praxi skutečně sahá. Vedení města nyní plánuje rozšíření této možnosti do dalších míst, neboť zatím platí pouze v centru.

My tomu tleskáme, nezkusí některé z českých měst totéž? Třeba Praha, která jen na pokutách za parkování vybírá tolik, že by snad i lidem mohla zaplatit onen taxík? Snad to někdo vezme jako inspiraci...

V Americe teď odpouští pokuty za parkování, stačí splnit jedinou podmínku - 1 - Parkovaci automat placene parkovani 01V Americe teď odpouští pokuty za parkování, stačí splnit jedinou podmínku - 2 - Parkovaci automat placene parkovani 02V Americe teď odpouští pokuty za parkování, stačí splnit jedinou podmínku - 3 - Parkovaci automat placene parkovani 03
Placená parkoviště jsou u nás v centrech měst normou. Pokud na nich necháte přes noc vůz po bujarém večírku a druhý den najdete za stěračem pokutu, nikdo s vámi nebude mít slitování. V USA ano

Zdroj: KXAN

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše