Reklama

Francie mění pravidla pro používání telefonů v autech. Toleruje jediný případ

Jistá omezení pro používání mobilních telefonů v autech má dnes prakticky každá civilizovaná země, nepřekvapivě Francie se ale rozhodla posunout je na novou úroveň.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Francie mění pravidla pro používání telefonů v autech. Toleruje jediný případ

6.2.2018 | Mirek Mazal | 11 příspěvků

Jistá omezení pro používání mobilních telefonů v autech má dnes prakticky každá civilizovaná země, nepřekvapivě Francie se ale rozhodla posunout je na novou úroveň.

Francie není zrovna příklad benevolentní země vůči řidičům. Tamní zákonodárci se dopravě věnují s velkým zapálením a podle některých nařízení se zdá, že by auta nejraději úplně vymazali ze světa. V létě 2016 nejdřív zakázali vjíždět starším vozidlům do Paříže, o rok později ministr životního prostředí Nicolas Hulot oznámil stopku všem konvenčním vozidlům. Zvýšená pozornost se věnuje i samotným řidičům, Francie zvýšila počet radarů a od léta k tomu sníží i rychlost na okreskách. Vskutku ideální kombinace.

Po rychlosti i tamní úřady berou na paškál používání mobilních telefonů, proti čemuž nelze v obecné rovině protestovat. Jak je ale ve Francii obvyklé, neváhá s tímto zlozvykem zatočit stylem sobě vlastním, a tak se rozhodly zakázat jakékoliv používání telefonu v autě. A když říkáme jakékoli, myslíme opravdu veškeré - používat telefon nebude možné ani v případě, že řidič zastaví na kraji silnice.

Dříve platil klasický zákaz používání mobilu za jízdy, což se zdá být plně dostačující a beztak někdy složitě vymahatelné. Francouzi ale bůhvíproč začali mít pocit, že i tohle pravidlo je třeba přitvrdit, a tak přichází s vylepšenou verzí. Teď už nestačí ani zajet vedle cesty, vypnout motor a hovor vyřídit, i telefonování v autě zastaveném kdekoli je trestné a může být pokutováno až 135 eury (3 400 Kč). Výjimku toleruje Francie jedinou - když musíte zastavit kvůli autonehodě nebo poruše, dovolí vám zavolat si pomoc.

Úřady si slibují snížení počtu dopravních nehod a méně mrtvých na silnicích, což opravdu nevíme, jakou může mít souvislost - řidič telefonující ve stojícím autě nám opravdu nepřijde nebezpečný. Na nově zavedeném omezení to ale nic nezmění, takže pokud budete mít namířeno do Francie, pamatujte na něj - prakticky jakékoli sáhnutí na mobil v autě je od teď tabu...

Francie mění pravidla pro používání telefonů v autech. Toleruje jediný případ - 1 - Francie zakazala mobily v aute 01Francie mění pravidla pro používání telefonů v autech. Toleruje jediný případ - 2 - Francie zakazala mobily v aute 02Francie mění pravidla pro používání telefonů v autech. Toleruje jediný případ - 3 - Francie zakazala mobily v aute 03Francie mění pravidla pro používání telefonů v autech. Toleruje jediný případ - 4 - Francie zakazala mobily v aute 04Francie mění pravidla pro používání telefonů v autech. Toleruje jediný případ - 5 - Francie zakazala mobily v aute 05Francie mění pravidla pro používání telefonů v autech. Toleruje jediný případ - 6 - Francie zakazala mobily v aute 06
Během jízdy je lepší se plně věnovat řízení, ale aby člověk nemohl zastavit na krajnici a vyřešit si povinnosti je přes čáru

Zdroj: Le Figaro

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše