Jak daleko lze dojet na palivo za 1 300 Kč v různých zemích světa? Rozdíly překvapí

Za 1 300 Kč si u nás do většiny aut nekoupíte ani jednu plnou nádrž a dojezd tomu odpovídá. Na některých místech si jich ale za tutéž sumu pořídíte hned několik.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak daleko lze dojet na palivo za 1 300 Kč v různých zemích světa? Rozdíly překvapí

20.11.2018 | Mirek Mazal

Za 1 300 Kč si u nás do většiny aut nekoupíte ani jednu plnou nádrž a dojezd tomu odpovídá. Na některých místech si jich ale za tutéž sumu pořídíte hned několik.

Náklady na pohonné hmoty jsou jednou z největších položek v rozpočtu každého motoristy. A u staršího vozu netrpícího tak vysokou ztrátou hodnoty snadno mohou být i tou úplně nejvyšší. Spotřeba proto bývá zásadním parametrem při výběru automobilu, stejně jako volba typu pohonu. A spousta lidí upravuje styl své jízdy primárně podle toho, aby byla co nejlevnější. Úplně největší vliv na tuto nákladovou položku ale má to, co je z našeho pohledu zdánlivě neměnné - cena pohonných hmot.

U nás s ní skutečně mnoho nenaděláme, ve světě se ale ceny pohonných hmot mohou lišit i řádově. Studie britské pojišťovny Veygo si na tento fakt posvítila trochu neobvyklou metodou. Vzala současné průměrné ceny za litr paliva v 50 zemích světa a spočítala, jak daleko v té či oné zemi dojedete po po načerpání pohonných hmot v ceně 50 Eur (necelých 1 300 Kč).

Pojišťovna vybrala jako zkušební vůz Ford Fiesta, tradičně nejprodávanější auto ve Velké Británii a obrazně porovnala teoretický dojezd. Na přiložených materiálech můžeme vidět výsledek, a to jak v podobě tabulek se všemi klíčovými údaji, tak názorněji v grafické podobě.

Jak je patrné, vzdálenost ujetá s palivem za necelých třináct stovek je velmi rozdílná, zejména vynikají země bohaté na ropu, kde je benzín levný. Se zmíněným rozpočtem je možné cestovat v Íránu dlouhatánských 4 130 kilometrů, protože litr benzinu vyjde asi na 6 korun. Další v tabulkovém souhrnu výsledků je Nigérie (2 223 km), Egypt (2 155 km) a Saúdská Arábie s Malajsie na čtvrtém postu (1 735 km). Opačný konec obsadilo Dánsko (554 km), Itálie (549 km), Nizozemsko (538 km), Norsko (513 km) a úplně nejhorší Hongkong s pouhými 494 kilometry překonané trasy.

Zámořské Spojené státy jsou podle výpočtů těsně mimo první desítku (1 244 km), Mexiko patří na patnáctou pozici (1 021 km), Kanada se drží blízko středu (916 km). Konečně naše chlouba - Česká republika v žebříčku 50 zemí zaujímá až 33. místo (692 km). Je u nás docela draho, což víme nejlépe - lepší je nejen Polsko (758 km), ale třeba i Rakousko (698 km). Tabulky níže vám dovolí prozkoumat stav ve všech 50 zemích.

Jak daleko lze dojet na palivo za 1 300 Kč v různých zemích světa?


Jak daleko lze dojet na palivo za 1 300 Kč v různých zemích světa? Rozdíly překvapí - 1 - Dojezd na stejne mnozstvi paliva 05Jak daleko lze dojet na palivo za 1 300 Kč v různých zemích světa? Rozdíly překvapí - 2 - Dojezd na stejne mnozstvi paliva 06
Pořadí 50 zemí podle nejnižší ceny za litr benzínu ukáže tabulkou...

Jak daleko lze dojet na palivo za 1 300 Kč v různých zemích světa? Rozdíly překvapí - 3 - Dojezd na stejne mnozstvi paliva 01Jak daleko lze dojet na palivo za 1 300 Kč v různých zemích světa? Rozdíly překvapí - 4 - Dojezd na stejne mnozstvi paliva 02Jak daleko lze dojet na palivo za 1 300 Kč v různých zemích světa? Rozdíly překvapí - 5 - Dojezd na stejne mnozstvi paliva 03Jak daleko lze dojet na palivo za 1 300 Kč v různých zemích světa? Rozdíly překvapí - 6 - Dojezd na stejne mnozstvi paliva 04
...i graficky, jak daleko lze dojet po natankování za 50 Eur, tedy necelých 1 300 Kč

Zdroj: Veygo

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše