Reklama

Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne

Malé zvíře podobné kočce dokáže řádně znepříjemnit život člověka. Pokud si vyhlédne vaše auto, umí jej zcela paralyzovat. Existuje několik tipů, jak se mu bránit, ne všechny ale fungují.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne

28.8.2018 | Mirek Mazal

Malé zvíře podobné kočce dokáže řádně znepříjemnit život člověka. Pokud si vyhlédne vaše auto, umí jej zcela paralyzovat. Existuje několik tipů, jak se mu bránit, ne všechny ale fungují.

Šelma z čeledi lasicovitých je v České republice poměrně hojná, zvláště mimo města. Dokud se drží v lese, obvykle je neškodná, pro člověka ale není vítaným návštěvníkem. Lidské přístřeší dokáže zdevastovat nesnesitelným zápachem a hlasitými pazvuky, její návštěvy kurníků končí genocidou a snadno nadělá nepříjemnosti i v garáži, když narazí na automobil. Malá hnědá stvoření obsazují poslední místa v popularitě majiteli aut, protože často hledají úkryt ve vyhřátých motorech zaparkovaných vozů, kde se nechovají úplně spořádaně.

Pokud se kuna nastěhuje do motorového prostoru, většinou to má okamžité následky. Druhý den ráno člověk nenastartuje nebo ho přivítají svítící kontrolky. Hladové zvíře v novém příbytku rozkouše vše pro něj voňavé, do zubů vezme kabely elektroinstalace, protihlukové výplně, manžety, gumová těsnění, hadičky i kabelové svazky. Materiály nahrazující přirozenou potravu ohrožují bezpečnost provozu, rozkousaná hadice brzdového systému nikdy nebude odpustitelnou daní za soužití s přírodou. Oprava poškozené řídící jednotky také nepotěší, proto se vymýšlejí různé postupy, jak kunu držet dál od bezbranných dopravních prostředků.

Kdysi výhradně lesní šelmy se ve městech objevují stále častěji, hubené tělo s tlustým ocasem je možné potkat i mezi paneláky. Rozmnožení překousaných částí motoru se přizpůsobily také pojišťovny, které nabízí pomoc v případě podobného problému. Je to jistě lepší než nic, nejlepší je ale se s následky řádění kun vůbec nepotýkat. Proto lidé vymýšlejí různé vynálezy, které nedělají kunám dobře, tím pádem se nepřiblíží ani na krok.

Někteří by možná rádi sáhli po radikálnější řešení, kuna skalní je ale chráněné zvíře a jeho chytání a zabíjení je zákonem zakázáno. Kladení pastí nebo použití jedu je tak mimo hru, proto musí nastoupit jemnější prostředky. Tady je několik tipů, jak kuny udržet od dále auta.

1. Domácí kreativita

Proti kunám svůj boj mnoho majitelů automobilů zpočátku začíná pomocí jednoduchých řešení. Zvláště známé je umožnění pohybu psa nebo kočky v blízkosti vozu, popř. použití psích nebo kočičích chlupů zavěšených na více místech. Kromě toho existují různé spreje nebo smradlavé pasty. Také toaletní potřeby jsou často uváděny jako ochrana proti útoku malého lovce. Účinnost ale není stoprocentní, na některé kuny to zabrat může, na jiné nemusí.

2. Ultrazvuk

Zvuk, jehož frekvence leží nad hranicí slyšitelnosti lidského ucha, je pro zvířata, tedy i kuny nepříjemné. Citlivý sluch dokáže dravce včas varovat před nebezpečím, ale zároveň ho udržuje daleko od lidí. V této fázi zoufalého zbrojení se ultrazvukové krabičky montují k motoru a napájí se přídavnými bateriemi nebo rovnou akumulátorem automobilu. Přizpůsobivé kusy ovšem zanedlouho ignorují jakýkoliv zvuk a klidně vyrazí na další hostinu.

3. Elektřina

Trvalým řešením je vyrobit něco jako elektrický plot pro dobytek. Stačí napojit elektřinu do motoru pomocí elektrod na více místech a drzý parazit dostane ránu při jakémkoliv přiblížení. Instalace není složitá a jeví se jako jedna z nejúčinnějších. Nezapomeňte, že musí být jen varovná, nikoli smrtící, např. elektrický ohradník pro drůbež. A také dejte pozor na zkraty, následný požár by mohl bolet více než návštěva kuny.

4. Ochrana citlivých částí

Šetrná, ale pracná metoda je zabalit ohrožené části do obalu. Prodávají se speciální trubice na kabely a hadice, které zvířecí zuby ani drápy nepřekonají. Jedná se o velmi pracné opatření, ale vedle elektrického ohradníku pod proudem je to další velmi spolehlivý nápad.

A co z toho opravdu funguje?

Sami jsme s kunami v minulosti svedli pár menších bitev, a tak víme, co na ně zabralo a co ne. Neberte to jako stoprocentní návod na to, co dělat a co ne, protože každá kuna může být jiná. Dá se ale předpokládat, že co se osvědčilo při delším boji s odolnějšími jedinci, bude fungovat obecně lépe než jiná řešení.

Jak jsme již naznačil, ultrazvukový plašič odradil kuny pouze krátkodobě, stejně tak kočičí a psí chlupy. Obojí zafungovalo, chytří škůdci ale rychle poznali, že nebezpečí není skutečné a invaze do auta se nakonec nezalekli. Zcela neúčinnými se ukázaly být všemožné „smrady”, které měly kuny odradit - ať už ty pro takový účel přímo stvořené, nebo ty podomácku vyrobené.

Zaručeným řešením se zdá být pes nebo kočka, kuny se jich bojí a raději vyrazí řádit do míst, která nikdo nehlídá. Elektrický ohradník je další věcí, kterou kuny nepřekonají a fyzická ochrana klíčových součástí se též osvědčila, a to nejen krátkodobě. Pokud kuna zjistí, že v motoru „není co sežrat”, znovu se raději vydá škodit jinam - je chytřejší, než možná vypadá.

Pochopitelně, mimořádně účinná bude kombinace více opatření. Troufneme si tvrdit, že fyzicky chráněné kabely v kombinaci se psem nebo kočkou v blízkosti jsou prakticky neprůstřelné řešení, o které se navíc není třeba nějak zvlášť starat - líčit pasti po příjezdu domů a pak je zase odstraňovat před každou cestou je přece jen trochu nešikovné...

Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 1 - Ochrany proti kunam 01Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 2 - Ochrany proti kunam 02Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 3 - Ochrany proti kunam 03Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 4 - Ochrany proti kunam 04Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 5 - Ochrany proti kunam 05Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 6 - Ochrany proti kunam 06Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 7 - Ochrany proti kunam 07Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 8 - Ochrany proti kunam 08Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 9 - Ochrany proti kunam 09Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 10 - Ochrany proti kunam 10Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 11 - Ochrany proti kunam 11Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 12 - Ochrany proti kunam 12Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 13 - Ochrany proti kunam 13Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 14 - Ochrany proti kunam 14Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 15 - Ochrany proti kunam 15Jak na kuny v motoru? Podívejte se, co na ně skutečně funguje. A co ne - 16 - Ochrany proti kunam 16
Triků pro odpuzení kun je více, ale ne všechny fungují

Inspirace: Auto Bild

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše