Reklama

Jak nejlépe prodat ojeté auto? Vyhněte se těmto chybám, připraví vás o peníze i čas

Snad každý chce prodat své auto co nejrychleji a za co nejvyšší cenu. Přesto mnozí dělají chyby, které mají za následek pravý opak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak nejlépe prodat ojeté auto? Vyhněte se těmto chybám, připraví vás o peníze i čas

21.6.2018 | Petr Miler

Snad každý chce prodat své auto co nejrychleji a za co nejvyšší cenu. Přesto mnozí dělají chyby, které mají za následek pravý opak.

Když chcete prodat své auto, chcete za něj dostat co nejvíce peněz. Naopak ti, kteří chtějí ojeté auto koupit, za něj chtějí dát co nejméně. Tento rozdíl může být zdrojem frustrace na obou stranách - kupující nemusí najít vysněný vůz za dostatečně nízkou cenu a prodávající zase nemusí dostat za svůj vůz tolik, kolik by chtěli.

Zdá se, že řešení této situace nelze přispět, že se prostě ve správný čas musí sejít ty správné strany obchodu. Ale to není tak úplně pravda. Jako prodávající můžete udělat hodně proto, aby si vaší nabídky vůbec někdo všiml, aby se jí dále zaobíral a aby se po vaší první odezvě neotočil na podpatku.

Pochopitelně vždy záleží na tom, jaké auto prodáváte - Škoda Octavia vzbudí přes skoro nekonečnou nabídku jistě větší zájem než Lancia Ypsilon. Ať už ale nabízíte cokoli, lze s nabídkou pracovat tak, aby si toho správného kupce našla co nejlépe. Největší agregátor bazarových nabídek v Evropě, německý Auto Uncle, přišel s ohledem na své zkušenosti s přehledem chyb, kterých se prodávající při prodeji auta dopouštějí nejčastěji. My vám je i s ohledem na naše zkušenosti nabízíme v trochu rozšířené podobě v pěti srozumitelných bodech. Tady jsou.

1. Nikdy nevolte nepřiměřenou cenu

Prodáváte-li své auto, jedna z nejzásadnějších otázek je, kolik peněz za něj můžete chtít. „Nejčastější chybou při prodávání ojetého auta je nastavení přemrštěné ceny. Největší pozornost se vozu dostává, když je na trhu nový, proto je důležité nastavit realistickou, konkurenceschopnou cenu hned od prvního dne, kdy vůz inzerujete,” říká Stella Hudy z Auto Uncle.

A má pravdu. Cena je pro řadu lidí alfou a omegou při nákupu auta, takže je jedním z hlavních kritérií při počáteční volbě vyhledávaných vozů. Chcete-li se tedy dostat do hledáčku co největšího množství kupujících a tím nejspíše prodat, není přístup „přestřelím a slevím” dobrý nápad, spousta zájemců si vaší nabídky vůbec nevšimne. A později může slevu považovat za projev nezájmu daného nekvalitou. Nevhodná je tedy i příliš nízká cena, neboť vyvolává podezření - ideální je být co nejníže v běžném rozsahu nabídky, tedy alespoň z hlediska rychlosti prodeje - prodáte rychle, ale také možná za méně, než by to bylo možné v pozdějším termínu.

Za příklad vezměme Volkswagen Polo s motorem 1,2 o 70 koních a s manuální převodovkou. Byl vyroben v roce 2010, má najeto zhruba 100 tisíc km a jeho odhadovaná tržní hodnota dle Auto Uncle je cca 8 tisíc Eur (asi 208 tisíc Kč). Hodnocení ceny je jednou z devíz Auto Uncle.de, už jsme se mu věnovali v minulosti.

Cena zmíněného Pola bude označena jako skvělá, bude-li do 6 200 Eur (161 tisíc Kč). V takovém případě se vůz prodá v průměrně za 6 dní od zveřejnění inzerátu. Naopak bude-li cena vyšší než 9 400 Eur (245 tisíc Kč), prodej vozu bude trvat v průměru 51 a více dní, jak ukáže tabulka.

Jak nejlépe prodat ojeté auto? Vyhněte se těmto chybám, připraví vás o peníze i čas - 1 - Vztah cen ojetych aut k dobe prodeje tab 01
Vliv ceny na rychlost prodeje je zejména u velmi rozšířených vozů enormní

Cena má u Pola ohromný vliv na dobu, za kterou se auto prodá, protože to je levný vůz a nabídka je velmi široká V případě Audi A3, většího a dražšího modelu, je aut v nabídce méně, také u A3 tabulka ukáže, že cena nemá na dobu, za kterou se auto prodá, tak obrovský vliv.

S obecně rostoucí cenou vliv tohoto aspektu klesá, nikdy ale nepomine. Vidíme to na srovnání Volkswagenu Passat a BMW 520d Touring. Rozdíl v odhadu tržní hodnoty je zhruba 250 tisíc korun. Podle toho, jak prodávající nastaví cenu, může Passat prodat za 5 nebo i za více než 17 dní, kdežto u BMW je rozpětí 11 - více než 27 dní.

Jak nejlépe prodat ojeté auto? Vyhněte se těmto chybám, připraví vás o peníze i čas - 2 - Vztah cen ojetych aut k dobe prodeje tab 02
U těch méně rozšířených už tak podstatný není, ale pořád je znát

2. Nenechte inzerát dlouho ležet bez aktualizace

Jak stojí i výše, největší pozornost se vozu dostává, když je na trhu nový. Protože ale všichni zájemci nepřijdou najednou a přitom si velká část lidí nechává vylistovat pouze nabídky za posledních několik dnů či týdnů, je vhodné inzerát pravidelně aktualizovat. A i když někdo podobné omezení nezvolí, nabídka stará půl roku pro něj bude podezřelá.

Často ani nemusíte do inzerátu nic přidávat, stačí jej znovu uložit. Na některých webech k tomu je třeba poslat nějakou placenou SMS či podobně za obnovení zaplatit, jinde stačí inzerátu nějak pozměnit text nebo jej prostě smazat a zadat znovu.

Jak nejlépe prodat ojeté auto? Vyhněte se těmto chybám, připraví vás o peníze i čas - 3 - 5 tipu prodej auta aktualizovat
Starý inzerát nevzbuzuje důvěru, lidé pak mají pocit, že auto nikdo nechce. A nebo si myslí, že je vůz stejně dávno prodaný

3. Nešetřete s fotografiemi ani informacemi. A nebojte se být upřímní

Jistě jste si všimli inzerátu, kde prodávající chtěl za nějaké auto hromadu peněz, ale ani ho pořádně nenafotil, aby si ho potenciální zájemce mohl pořádně prohlédnout. Nestačí čtyři fotky z mobilu za šera v garáži - pokud je auto pojízdné, vytáhněte ho ven, pečlivě ho vyčistěte a pořiďte několik desítek kvalitních fotografií.

Při fotografování nezapomínejte na detaily. Má auto zdravé spodní lemy dveří, i když tento model chronicky trápí koroze? Vyfoťte lemy dveří. Jsou na autě obuty zánovní pneumatiky? Vyfoťte pneumatiky. Je k vozu pečlivě vyplňovaná servisní knížka a manuál, třeba v originální taštičce? Vyfoťte tyto dokumenty. Stejně tak originální rádio, dobrý stav sedačky řidiče, čistý a neponičený koberec zavazadelníku apod.

A důležitá je i upřímnost, tedy neskrývání nedostatků. Pokud zájemce upozorníte i na nedokonalosti auta - drobné oděrky, začínající korozi, opotřebování některých ovládacích prvků, unavené vzpěry víka zavazadelníku nebo potrhanou izolaci na spodní straně kapoty - bude mít pocit, že nic neskrýváte a vaší nabídce bude více důvěřovat i v jiných bodech. Když naopak napíšete, že je auto v „top stavu” a už zdálky bude vidět nějaký nedostatek, způsobí to pravý opak.

Bonusem samozřejmě je, pokud auto nedávno prošlo servisem; je vhodné to v popisu auta zmínit včetně toho, co všechno se měnilo. Třeba rok či dva stará baterie je lákavá informace, podobně pneumatiky nebo brzdy - to můžou být dražší položky. Také působí důvěryhodněji, když udáte důvod, proč vůz prodáváte.

Jak nejlépe prodat ojeté auto? Vyhněte se těmto chybám, připraví vás o peníze i čas - 4 - 5 tipu prodej auta foto 01Jak nejlépe prodat ojeté auto? Vyhněte se těmto chybám, připraví vás o peníze i čas - 5 - 5 tipu prodej auta foto 02
Který inzerát na vás působí lépe?

4. Neinzerujte auto na příliš mnoho místech

Nabídnout auto „všude možně” nebývá ta nejlepší varianta. Chcete-li vůz prodat rychle a na ceně vám až tolik nezáleží, samozřejmě je vhodné, když inzerát uvidí co nejširší publikum na webech, kde je aut nejvíc a kam tedy teoreticky bude chodit nejvíce lidí. Jenže v takovém případě je třeba počítat s tím, že budete muset jít s cenou níže, než jste možná původně zamýšleli - nabídka vozu bude vystavena větší, přímo viditelné konkurenci.

Pokud chcete dostat více, může být dobrým nápadem se omezit pouze na specializované weby, v inzertních sekcích klubů nebo auto nabízet pouze u prodejce orientovaného na tu či onu značku. Na zájemce budete pravděpodobně čekat déle, ale pokud máte auto rádi a chcete, aby se dostalo do dobrých rukou někomu, kdo ocení (i finančně) jeho kvality, je tohle lepší cesta.

Jak nejlépe prodat ojeté auto? Vyhněte se těmto chybám, připraví vás o peníze i čas - 6 - 5 tipu prodej auta kde inzerovat 01Jak nejlépe prodat ojeté auto? Vyhněte se těmto chybám, připraví vás o peníze i čas - 7 - 5 tipu prodej auta kde inzerovat
Budete nabízet auto jen někomu, nebo chcete co nejširší publikum?

5. Nereagujte zbrkle na zájem o vůz

Pokud je první větou potenciálního zájemce otázka na slevu či nabídka částky o poznání nižší, než stojí v inzerátu, je radno zpozornět. Jsou lidé, kteří takto testují, jak moc jste ochotni s cenou hýbat - klidně i proto, aby auto koupili a vzápětí nabídli za cenu nejméně takovou, jakou jste původně chtěli vy. Debaty o ceně samozřejmě jsou namístě, ale až poté, co se kupující důkladně seznámí se stavem auta.

Podobně je vhodné si dát pozor na chvíle, kdy si s vámi chce kupující domluvit setkání na odlehlém místě - v nejhorším případě může mít kriminální úmysly, jako třeba vám auto ukrást i s klíči a dokumenty. Pokud už někam takhle jedete, je vhodné s sebou mít ještě někoho. Navíc pečlivý kupující, který má o auto opravdu zájem, bude spíš chtít auto vidět studené, což není možné, když se setkáte někde jinde než před vaším domem.

Není také vhodné s sebou na testovací jízdu brát všechny doklady od vozidla, a to právě z důvodu, kdyby vás kupující chtěl o auto a o doklady okrást. Je také nesmysl poslat kupujícího na testovací jízdu samotného, protože by mohl s autem snáze zmizet, i takové případy už se staly...

Jak nejlépe prodat ojeté auto? Vyhněte se těmto chybám, připraví vás o peníze i čas - 8 - 5 tipu prodej auta ostrazitost
Při zájmu o prohlídku auta na odlehlém místě buďte ostražití

Zdroj: Auto Uncle

Petr Miler

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama