Jak si vedou celoroční pneumatiky proti zimním? Podívejte se na přímé srovnání

Celoroční pneumatiky jsou i u nás stále populárnější, jejich možnosti se za poslední roky posunuly citelně dále. Ale co když přijde opravdová zima?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak si vedou celoroční pneumatiky proti zimním? Podívejte se na přímé srovnání

20.11.2018 | Mirek Mazal

Celoroční pneumatiky jsou i u nás stále populárnější, jejich možnosti se za poslední roky posunuly citelně dále. Ale co když přijde opravdová zima?

Přezouvání na zimní pneu na podzim a na letní na jaře se v posledních letech stalo běžnou součástí života prakticky všech českých řidičů. Dáno je to mnoha okolnostmi, od zavedení jistých zákonných povinností, přes zvětšováním propasti mezi fungováním letních a zimních pneu za totožných podmínek až po obecně intenzivnější používání aut v průběhu celého roku. Jenže ne každý je z dvojnásobné roční návštěvy pneuservisu nadšený.

Pokud najezdíte desítky tisíc kilometrů za rok, nic jiného vám nezbude, pro spíše sváteční řidiče se ale zdají být vhodnou alternativou celoroční pneumatiky. Je to pochopitelně kompromis mezi oběma typy směsi, ale fungují ale v létě i v zimně, zákonným povinnostem dostojí a neustálého přezouvání vás ušetří.

Jejich volba může být v mnoha případech moudrá, moudřejší než bezmyšlenkovité přezouvání na zimní gumy, jejichž skutečný přínos je pro řadu lidí sporný. Ryzí pozitiva zimního obutí jsme několikrát zpochybnili, během českých zim si kolikrát vystačíte i s tím letním, které za pouhých nízkých teplot vážně nepřestává fungovat tak, jak se traduje. Spousta řidičů se tak přezouváním na zimní chová zdánlivě odpovědně, ve skutečnosti si ale s úsměvem na rtech „hoblují” po většinu zimy pneumatiky, které jim v tu chvíli nejenže nepřinášejí pozitiva, ale jízdní vlastnosti jejich aut dokonce zhoršují.

To se ale týká těch, kteří nemusí vyjíždět bez ohledu na počasí a nemusí zvládat velké porce kilometrů v měnících se podmínkách v létě i v zimě. Takoví mohou zimu snadno přestát bez přezouvání, ideálně s celoročními pneu, pokud ale někdo touží po bezpečné jízdě bez ohledu na podmínky, zimní pneumatiky jsou jedinou možnou volbou.

Ukazuje to srovnání amerického Tire Racku, který porovnal zimní pryže s celoročními na ledové ploše zimního stadionu. Testovací automobily se zimními pneu se na ledě chovaly podstatně lépe a těm na celoročních nepomohl ani pohon 4x4, ani sebechytřejší elektronika. Výhody jsou evidentní ve zrychlení, v brzdění i zatáčení se zkušební modely bez ohledu na cokoli dalšího vždy chovaly jistěji s pneumatikami označenými vločkou.

Sami se na to můžete podívat na videích níže. To první se věnuje výhradně automobilům s přenosem výkonu na přední nápravu, druhý snímek se zaměřuje na auta 4x4. Rozdíly jsou znatelné a dokládají výhody používání zimních kol ve specifických podmínkách.

Pokud tedy chcete být „králi zimy”, bez zimního obutí to nepůjde. Současně je ale třeba dodat, že podmínky testu jsou opravdu extrémní a hladký led se na komunikacích objevuje velmi zřídka. Pokud tedy máte možnost vybrat si, kdy v zimě s autem nevyjedete, podobným srovnáním se nemusíte trápit. Pokud takovou možnost nemáte, je velmi vhodným připomenutím, že šetřit na zimním obutí se nevyplatí a ani to celoroční se nedokáže jeho schopnostem v extrémních podmínkách blížit.


Jak si vedou celoroční pneumatiky proti zimním? Podívejte se na přímé srovnání - 1 - Srovnani pneu na lede 01Jak si vedou celoroční pneumatiky proti zimním? Podívejte se na přímé srovnání - 2 - Srovnani pneu na lede 02Jak si vedou celoroční pneumatiky proti zimním? Podívejte se na přímé srovnání - 3 - Srovnani pneu na lede 03Jak si vedou celoroční pneumatiky proti zimním? Podívejte se na přímé srovnání - 4 - Srovnani pneu na lede 04Jak si vedou celoroční pneumatiky proti zimním? Podívejte se na přímé srovnání - 5 - Srovnani pneu na lede 05Jak si vedou celoroční pneumatiky proti zimním? Podívejte se na přímé srovnání - 6 - Srovnani pneu na lede 06Jak si vedou celoroční pneumatiky proti zimním? Podívejte se na přímé srovnání - 7 - Srovnani pneu na lede 07Jak si vedou celoroční pneumatiky proti zimním? Podívejte se na přímé srovnání - 8 - Srovnani pneu na lede 08
Tire Rack nabízí porovnání celoročních pneumatik se zimními. Disciplína zrychlení, brzdění a zatáčení vždy ukáže přednosti zimních gum. Výsledky jsou jasné, ale jak často potkáváme led přes celou silnici?

Zdroj: Tire Rack@Youtube

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama