Reklama

Jak šíře pneumatik mění jízdní vlastnosti auta? Spousta lidí žije ve velkém bludu

Mnozí žijí v přesvědčení, že když si na svůj vůz dají o něco širší pneu, bude výsledkem rychlejší auto. Může to tak být, realita je ale komplikovanější.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak šíře pneumatik mění jízdní vlastnosti auta? Spousta lidí žije ve velkém bludu

25.6.2018 | Petr Prokopec | 47 příspěvků

Mnozí žijí v přesvědčení, že když si na svůj vůz dají o něco širší pneu, bude výsledkem rychlejší auto. Může to tak být, realita je ale komplikovanější.

Řada lidí zastává názor, že širší pneumatiky činí auto rychlejším. Své přesvědčení často staví na technických parametrech supersportů, v jejichž případě může obutí na zadní nápravě dosahovat šířky i hodně přes 300 milimetrů. Právě tyto vozy pak dosahují nejlepších časů na okruhu, za čímž dle všeobecného povědomí stojí právě mohutné černé sudy zajišťující větší styčnou plochu mezi vozem a vozovkou. A proto je montují i na svá rodinná přibližovadla.

Pravdou je, že s větší šířkou skutečně přichází lepší opora pro váš vůz v zatáčkách. Zároveň je ale třeba si uvědomit, že se tím zároveň navyšuje také valivý odpor. Pokud tedy nedojde k zásahům pod kapotou, můžete se ve výsledku dočkat i horších časů na okruhu než s užším sériovým obutím. Že nejde jen o prázdná slova, dosvědčuje srovnání Jonathana Bensona z Tyre Reviews, který otestoval hned několikerou šíři pneumatik na tomtéž voze.

Konkrétně tu máme BMW 320i, které má pod kapotou přeplňovaný benzinový dvoulitr naladěný na 184 koní. To není úplně málo, zvláště v kombinaci s 1 505 kilogramy. Nepřekvapí proto sprint z klidu na stovku za 7,2 sekundy či nejvyšší rychlost 235 km/h. Těchto hodnot má vůz dosahovat na 17palcových litých kolech, kromě nich ovšem mnichovská automobilka nabízí také osmnáctipalcové či devatenáctipalcové provedení.

Nás dnes zajímá poslední zmiňované, v případě menších velikostí je totiž menší i nabídka pneumatik. U devatenáctek však můžete sáhnout po šířce až 255 mm vpředu, respektive 285 mm vzadu. Jonathan dále sáhl po pneu o šířce 225 mm a 255 mm (jejich kombinace s 225 mm vpředu a 255 mm vybral i jako referenční, u BMW je nakonec hodně obvyklá) a použití všech těchto pneumatik různě kombinoval na obou nápravách.

S jakousi kompromisní kombinací 225 mm vpředu a 255 vzadu dosáhl na suchém okruhu času 1:39,12, který je z pětice testovaných konfigurací třetím nejlepším (či nejhorším, podle toho, jak se na svět díváte). Nejlépe na tom byla kombinace 255 mm vpředu a 285 mm vzadu s časem 1:37,85, což zdánlivě potvrzuje tradovanou pravdu o pozitivním vlivu širších pneu. Jenže realita je trochu složitější.

Na mokrém okruhu mohlo nejširší obutí na výhru zapomenout, širší plocha totiž logicky vede k horšímu odvádění vody - 255 a 285 mm znamenalo daleko nejhorší čas 1:08,19, nejužší kombinace 225 a 255 mm naopak bodovala s nejlepším výsledkem 1:06,34 a kombinace 255 a 255 mm byla jen o něco málo horší. Tato volba byla navíc i druhá nejrychlejší na suchu, i když ji BMW oficiálně nepoužívá.

Jde tedy pro BMW 320i o ideál? V podstatě ano, napovídají tomu i výsledky z brždění, kdy tato kombinace oproti standardu vyžaduje o 0,2 metru kratší vzdálenost na suchu a o 0,4 metru kratší vzdálenost za mokra. Ještě o chlup lépe jsou na tom přední dvěstěpětapadesátky doplněné zadními dvěstěpětaosmdesátkami, nicméně jak jsme zmínili, za mokra se tato kombinace chová celkově už příliš problematicky.

Jak je tedy vidět, více není vždy více, a to se pořád pohybujeme v mezích rozměrů schválených samotnou automobilkou - někteří jsou schopni dát si na auto pneumatiky ještě širší. Je třeba pečlivě vážit, pro jaké primární využití pneu vybíráte, jaké počasí u vás obvykle panuje či v jakém vám lepší schopnosti vozu budou příjemnější. A důležitý bude pochopitelně také výkon vozu - testované BMW 320i je jakýmsi kompromisem, u extrémů se rozdíly projeví ještě více, ať už půjde o šestiválcovou M3 nebo o tříválcovou 318i. Ideálem pro většinu lidí obvykle bývá některá z prostředních cest, jak nakonec ukazuje i tento test...

Jak šíře pneumatik mění jízdní vlastnosti auta? Spousta lidí žije ve velkém bludu - 1 - Pneumatiky sirka a rychlost 2018 videoscreen 01Jak šíře pneumatik mění jízdní vlastnosti auta? Spousta lidí žije ve velkém bludu - 2 - Pneumatiky sirka a rychlost 2018 videoscreen 02Jak šíře pneumatik mění jízdní vlastnosti auta? Spousta lidí žije ve velkém bludu - 3 - Pneumatiky sirka a rychlost 2018 videoscreen 03Jak šíře pneumatik mění jízdní vlastnosti auta? Spousta lidí žije ve velkém bludu - 4 - Pneumatiky sirka a rychlost 2018 videoscreen 04
Přichází s širšími pneumatikami automaticky vyšší rychlost? Není to vždy tak jednoznačné

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 47 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše

Reklama