- -

Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku

Absolutního vládce trhu byste uhádli napoprvé i po láhvi Becherovky, řada dalších detailů ale dokáže zaujmout. Takto dnes vypadá český trh s ojetinami.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku

13.10.2016 | Marek Bednář | 5 příspěvků

Absolutního vládce trhu byste uhádli napoprvé i po láhvi Becherovky, řada dalších detailů ale dokáže zaujmout. Takto dnes vypadá český trh s ojetinami.

Tak jako i jinde, i u nás trh s ojetými auty je v ČR velice široký. Prodávají se auta zánovní, slušně udržovaná, ale také úplné vraky. Mají však jedno společné, ve srovnání s novými auty za ně zaplatíte méně. S koupí ojetiny se pojí řada rizik, mezi kterými vedou podvody s kilometrovým proběhem. To je ovšem na jinou debatu, tohle téma jsme otevírali už víckrát a často je vážně obtížné poznat, kolik to které auto mohlo najet.

Dnes tu máme statistiku trhu s ojetými auty za právě skončivší třetí kvartál letošního roku. Pochází od firmy Cebia, která trh s ojetinami sleduje dlouhodobě. Firma nabízí také ověření stavu tachometru, ovšem jsou případy, při kterých nemůže podvod odhalit, jako např. stočení ještě před první STK. I kvůli tomu ji ale „prochází rukama” spousta ojetých aut a její statistika zahrnují podobnou spoustu dat. My si posvítíme na ta nejzajímavější.

Původ prodávaných aut a jejich stáří

Jednak si můžeme udělat představu o tom, kolik a jakých aut se do České republiky dováží. Jen letos od ledna do září to bylo 123 837 ojetých aut, meziročně o 10 % více. Je to také vůbec nejvíce ve sledovaných obdobích a logicky to znamená pokles zastoupení ojetin s českým původem v nabídce, a to ze 70 na 68 %.

Dovážené auta jsou také stále starší - nyní tvoří 51,5 % auta se stářím nad 10 let. Je ale třeba si uvědomit, co takové auto může též představovat a proč je lidé vyhledávají. A nezapomínat na to, že průměrné stáří aut v ČR je podle posledních údajů 14,9 roku a 10letý vůz může pro leckoho představovat citelnou vzpruhu pro jeho autopark.

Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 1 - cebia report 3-2016 01 pocet import
Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 2 - cebia report 3-2016 03 puvodJaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 3 - cebia report 3-2016 02 stari import

Historie prodávaných vozů

Roste také počet ojetých aut, u kterých je udávaný kilometrový proběh nad 200 tisíc kilometrů, a to z 16 na 26 %. To může znamenat, že lidé častěji kupují auta s vyšším kilometrovým proběhem, snad i proto, že se začínají více dívat na konkrétní stav auta, nikoliv na číslo na displeji. V takové chvíli by se prodejcům přestávaly vyplácet podvody se stavem tachometru, a tak je také dělají méně, ale nebuďme naivní.

Tento trend může být také odrazem snahy lidí kupovat si větší a vybavenější auta, ovšem v takovém případě dosáhnou jen na starší a ojetější kusy. A také může být důvodem ekodaň, která nutí méně majetné zákazníky koupit si auto levnější o patřičnou částku, aby jim zbylo právě na onu ekodaň.

Víme ale, že celkový průměr udávaného stavu kilometrů je 161 tisíc km a pokud k tomu připočteme, že odhadem cca 40 % ojetých aut v ČR je stočeno průměrně o 100 tisíc km projděte si i německou statistiku), odhad průměrného skutečného kilometrového proběhu je 201 tisíc kilometrů. Servisní knížku má 54 % ojetých aut v nabídce, ovšem není jisté, že jsou všechny pravé, nezfalšované, pochopitelně. 53 % aut v nabídce je po prvním majiteli, to už se fixluje hůř.

Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 4 - cebia report 3-2016 04 km probehJaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 5 - cebia report 3-2016 05 serviskaJaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 6 - cebia report 3-2016 06 pocet majitelu

Nejvíce prodávané modely a neojoblíbenější barvy

Graf nejprodávanějších ojetých aut v ČR příliš nepřekvapí - na prvním místě je Škoda Octavia. Její podíl dokonce stoupl z 9,5 % na 10,2 % a je to jediný model, který jde do dvouciferných čísel. Druhá Fabia má 6,8 % a její podíl trochu klesl. Stejně tomu bylo i u Passatu a Golfu, přesto je třeba znovu žasnout nad oblibou Passatu na trhu ojetin. Zatímco prodeje ojetých Octavií, Fabií i většiny dalších aut více či méně reflektuje situaci na trhu nových vozů, Passat se vymyká. Mezi 100 nejprodávanějšími auty v ČR je aktuálně 12., to má ke 3. pozici opravdu daleko. Vzrostly prodeje Hyundai i30 a Kie Cee'd, které naznačují rostoucí důvěru lidí v korejská auta.

Nejprodávanější barvou aut je bílá s 19 %, šedá a modrá následují. Tenhle trend opět do značné míry logicky kopíruje prodeje nových aut, kde vede bílá s 29 % před šedou s 21 % a modrou se 14 %. Příliš velký zájem není o zelená ojetá auta, stříbrné a černé se naopak stále docela daří a červená jim je v patách.

Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 7 - cebia report 3-2016 07 nej modelyJaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 8 - cebia report 3-2016 08 nej barvy

Průměrná prodejní cena a rychlost prodeje

Průměrná prodejní cena ojetého auta v ČR za poslední kvartál mírně klesla. Ke konci června to bylo 192 200 korun, ke konci září to je 191 800 korun. Autoři statistiky za tím vidí pravděpodobný vliv prázdnin, které tvoří dvě třetiny třetího čtvrtletí - tehdy jsou auta nejlevnější, lovná sezóna začíná nyní. S menším odbytem logicky souvisí i nárůst průměrné doby, kterou trvá, než auto najde nového vlastníka, na 65 dnů.

Klesl podíl ojetin s cenou do 100 tisíc korun, stoupl však v kategorii od 100 do 300 tisíc korun. Nejprodávanější auta jsou v ceně od 100 do 200 tisíc korun, je jich 39 %.

Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 9 - cebia report 3-2016 09 cenaJaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 10 - cebia report 3-2016 10 doba prodeje

Mohlo by se tedy zdát, že pokud máte zájem o bílou Octavii od prvního majitele se servisní knížkou, bude potřeba si nejspíš připlatit. Tak to ale nutně být nemusí, hovoříme o absolutně nejprodávanějších autech, kterých se také nejvíce nabízí. Za těmi, která se v bazarech neohřejí, musíme jinam. I tak je to pozoruhodná sonda do hlubin duše českého zákazníka ojetin, alespoň v některých ohledech je to trochu jiný svět než trh s novými automobily.

Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 11 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 001Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 12 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 005Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 13 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 006Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 14 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 012Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 15 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 014Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 16 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 058
Vzhledem k pozici na trhu nových aut je mezi ojetinami pozoruhodně populární VW Passat

Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 17 - skoda octavia greenline bila ilu 01Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 18 - skoda octavia greenline bila ilu 02Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 19 - skoda octavia greenline bila ilu 03Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 20 - skoda octavia greenline bila ilu 04Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 21 - skoda octavia greenline bila ilu 05Jaká ojetá auta kupují Češi nejvíce? Projděte si statistiku - 22 - skoda octavia greenline bila ilu 06
Absolutně nejlépe prodávanou ojetinou je ale dle statistiky bílá Octavia

Zdroj: Cebia

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků