Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu

Někteří dávají přednost klasice, jiní zase preferují modernější montáží klíče, se kterými se lépe pracuje. Pokud jde o odolnost, mezi těmi běžně dostupnými jasně kraluji jednodušší řešení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu

7.11.2018 | Mirek Mazal

Někteří dávají přednost klasice, jiní zase preferují modernější montáží klíče, se kterými se lépe pracuje. Pokud jde o odolnost, mezi těmi běžně dostupnými jasně kraluji jednodušší řešení.

Předpoklad úspěšného provedení jakékoli práce na autě je kvalitní nářadí. Mezi základní vybavení podle nás patří zvedák na auto a montážní klíče a podobný názor zjevně sdílí i lidé z kanálu Hydraulic Press na Youtube. Ti zkouší odolnost věcí s pomocí hydraulického lisu schopného vyvinout tlak až 40 tun a v posledních dnech se podívali na zoubek obojímu zmíněnému.

Zátěžový test čtyř druhů automobilových heverů jsme tu měli nedávno, dnes se můžeme podívat na výdrž montážních klíčů. Kdo se někdy pokoušel uvolnit zarezlý šroub třeba na brzdiči, ví, že není nic horšího, než klíče pochybného původu, které se ohnou nebo „ožvýkají” při prvním pořádném záběru. Svoji pevnost před kamerou tak představí očkoplochý klíč, nastavitelný klíč, klíč s ráčnou a jednodušší nástrčný klíč.

První klasický klíč známý snad z každé sady nářadí nebo garáže odolával zatížení překvapivě dlouho, po zkroucení materiál povolil a polovina se rozletěla do okolí. V momentě poškození měřič tlaku ukázal zhruba 300 kilogramů, ale sám autor videa říká, že by tipoval ještě o něco víc kvůli nepřesnosti měření v tak nízkých hodnotách. Prasklina vedla přímo číslicí 24 označující velikost nástroje.

Nastavitelný, nebo také francouzský klíč není u profíků dvakrát oblíbený, ale doma ho pro jistotu máme všichni. Jeho zničení nebylo změřeno, protože uchycení pod lisem nedokázalo klíč správně udržet, což je také důvod jeho nepopularity. Nástroj zůstal neporušen včetně nastavovacího mechanismu velikosti klíče.

Třetí v řadě čekala na svoji chvíli slávy ráčna. Zde se slabým místem ukázala páka s jednosměrným záběrem, kritické tedy bylo spojení mezi nástavcem a samotnou ráčnou. I když materiál jinak vypadal nezdolně, spojení dvou klíčových částí vydrželo ze všech nejméně.

Naopak nejdéle odolával nástrčný klíč bez možnosti pouze jednosměrného záběru. Ani v jeho případě není možné zcela jednoznačně říci, kolik vydržel, jde ale o vysoké stovky kilogramů. Kdo by čekal tuny, mýlil by se, stále se bavíme o amatérském, „garážovém” nářadí, autoservisy používají odolnější a také dražší.

Z testu každopádně vyplývá, že pokud chcete opravdu odolné nářadí, ideálem je buď očkoplochá klasika, nebo nástrčný klíč bez složitých a tedy zranitelných mechanismů. Takové, pochopitelně náležitě kvalitní nářadí zřejmě při domácích opravách auta nemáte šanci utahat.


Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 1 - Test dilenskych klicu pod lisem 01Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 2 - Test dilenskych klicu pod lisem 02Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 3 - Test dilenskych klicu pod lisem 03Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 4 - Test dilenskych klicu pod lisem 04Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 5 - Test dilenskych klicu pod lisem 05Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 6 - Test dilenskych klicu pod lisem 06Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 7 - Test dilenskych klicu pod lisem 07Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 8 - Test dilenskych klicu pod lisem 08Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 9 - Test dilenskych klicu pod lisem 09Jaký typ nářadí nejen do auta vydrží nejvíce? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 10 - Test dilenskych klicu pod lisem 10
V testu pevnosti dopadly dobře ty nejklasičtější klíče s minimem flexibilních prvků

Zdroj: Hydraulic Press Channel@Youtube

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše