Reklama

Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test

(+ videa) Jako nadšenci se kartáčovým i jiným mycím linkám raději vyhýbáme a auta myjeme ručně. Jenže jiné řešení nemusí být automaticky lepší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test

9.11.2016 | Marek Bednář | 6 příspěvků

(+ videa) Jako nadšenci se kartáčovým i jiným mycím linkám raději vyhýbáme a auta myjeme ručně. Jenže jiné řešení nemusí být automaticky lepší.

Mytí auta je činnost důležitá nejen v létě. I přes zimu je potřeba vůz zbavovat soli a bláta, které se na něj dostanou, a to i z podvozku a podběhů, kde může začít karoserii snáze nahlodávat koroze. Psali jsme nejednou, že běžná kartáčová či textilní mycí linka může napáchat velké škody na laku vašeho auta.

O něčem podobném hovoří nové video na kanálu Vehicle Virgins na Youtube, které si můžete pustit úplně dole. Autor zpoza volantu svého Mercedesu vypráví, jak mu myčka s pásem táhnoucím auto skrz vážně poškrábala kola jeho BMW M5, protože byla poškozená plastová ochrana kovových částí pásu, ve kterém bylo auto vedeno.

Něco takového se samozřejmě může vždycky stát a je to jeden z důvodů, proč mycí linky v oblibě opravdu nemáme, proč volíme radši ruční mytí, ať už svépomocí na dvorku či v mycích boxech, nebo svěříme auto profesionálům. Tyto typy mytí ale nemusí být automaticky spásou - mají svá úskalí, lak auta mohou také poškodit, a to i snáze než mycí linka.

Nejlépe to vykreslili kolegové z britského Fifth Gearu, kteří vzal tři stejné Vauxhally Astra s kapotami ošetřenými vysoce kvalitním voskem. Jeden pak navštíví normální mycí linku, druhý jede do samoobslužného mycího boxu a třetí je svěřen ruční myčce. Nakonec se k vozům postaví odborník s mikroskopem a UV lampou a hledá poškození na kapotách.

Kdo by čekal nejhorší výsledek u auta z mycí linky, mýlil by se. Na téhle kapotě jsou v podstatě viditelné jen zaschlé kapky vody, třebaže ztratila lesk, který měla po navoskování. Odborník dal výslednému poškození známku 5 z 10 - čím vyšší číslo je, tím je poškození větší a výsledek horší.

Vůz, který moderátor sám myl v boxu, je na tom hůře - na kapotě jsou viditelné škrábance a je jich tam opravdu hodně. Vznikly v důsledku používání kartáče na tyči, který je v boxu samozřejmě jeden pro všechny. To znamená, že se na něj nachytají drobné kamínky, prach a všelijaké další nečistoty z karoserie a kol - a pochopitelně, že na více znečištěných místech, třeba na spodní části karoserie, každý přitlačí, aby je umyl lépe.

Když pak auto čistíte tímhle kartáčem, všechny tyhle nečistoty jezdí po laku s ním. Výsledek je vidět - po jediném mytí má kapota jasně rozeznatelné škrábance. Chcete-li se tomuto nebezpečí vyhnout, lze zkusit wapkou kartáč před použitím pořádně vystříkat, pokud to je v daném mycím boxu technicky možné. Anebo zvolit takovou ruční myčku, která žádný takový kartáč vůbec nemá a myje jen tlakem vody, to je podstatně šetrnější řešení. Takto dostal výsledek nejhorší hodnocení - 9 z 10.

Poslední vůz byl svěřen ruční myčce, která, pravda, nebyla zrovna špičkou v oboru. Ale pokud myjete běžné auto a hledáte alternativu k automatické myčce, asi nezvolíte mytí za čtyřmístné částky. Tady cena činila 10 liber, tedy asi 304 korun, což je na ruční mytí nízká cena i na české poměry, natož v Británii, kde je minimální hodinová mzda 7,20 GBP (219 Kč).

Postup byl přesto relativně dobrý, pracovníci používali žínky, nikoliv houby, což je pro ruční mytí auta základ, jak jsme psali mimo jiné v článku o chybách při mytí auta. Jenže pak přišla pohroma - auto bylo sušeno gumovou stěrkou, označenou odborníkem za „zbraň hromadného ničení”. Právě ta, resp. miniaturní kamínky v ní zachycené, zanechala na laku škrábance. Výsledkem je hodnocení 7 z 10, tedy druhé nejhorší.

Ze těchto třech způsobů mytí tedy vyšla vítězně mycí linka, a to nijak těsně. To je něco, co by leckdo možná neočekával. Pochopitelně to neznamená, že kartáčová myčka je najednou superskvělá věc, kterou máme všichni najednou začít vyhledávat. Nikoli, hodnocení 5 z 10 je pořád jen průměrné, ukazuje ale, že myčky vyvíjené firmami s dekádami zkušeností v oboru (pochopitelně, ne každá myčka je taková) umí nabídnout ještě přijatelný kompromis mezi vyčištěním a poškozením. Takže pokud vám na autě zase tak moc nesejde a do myček jezdíte, můžete to dělat dál, ona „zbraň hromadného ničení” to prostě není.

Nic to ale nemění na tom, že jsou i lepší cest. Je škoda, že do testu nebylo zahrnuto také zcela bezkontaktní mytí, ať už automatizované nebo ruční. A nebo opravdu kvalitní ruční mytí, které by jistě vyšlo násobně dráže, výsledek by ale mohlo být také násobně lepší.

Takto je třeba mít na paměti, že ruční mytí nemusí být automaticky lepší, šetrnější než mycí linka. Ta nabízí jakýsi „průmyslový standard” - po lepším řešení je třeba se pachtit nebo si jej odpracovat, nepřichází samo...

Srovnání třech způsobů mytí obrazem

Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test - 1 - myti auta fifth gear video 01Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test - 2 - myti auta fifth gear video 02Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test - 3 - myti auta fifth gear video 03
Mycí linka tentokrát napáchala nejmenší škody, i když na autě zůstaly zaschlé kapky - míra poškození laku vyjádřená 5 body z 10 byla nejnižší

Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test - 4 - myti auta fifth gear video 04Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test - 5 - myti auta fifth gear video 05Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test - 6 - myti auta fifth gear video 06
Vlastnoruční mytí auta v boxu skončilo nejhůře kvůli smetáku, který lak poškrábal nachytanými nečistotami, výsledek je mizerných 9 z 10

Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test - 7 - myti auta fifth gear video 07Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test - 8 - myti auta fifth gear video 08Kartáčová myčka aut není až takové zlo, ukázal srovnávací test - 9 - myti auta fifth gear video 09
Levné ruční mytí také nebodovalo, vše dorazilo pokazilo gumovými stěrkami vody, výsledek 7 z 10 má od kartáčové myčky pořád daleko

Zdroje: Fifth Gear a Vehicle Virgins na YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše