Reklama

Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není

Někteří lidé používají na silnicích blinkry tak málo, až nad tím zůstává rozum stát. Dělají to snad kvůli úspoře? Pokud ano, smysl to opravdu nemá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není

15.8.2017 | Marek Bednář | 37 příspěvků

Někteří lidé používají na silnicích blinkry tak málo, až nad tím zůstává rozum stát. Dělají to snad kvůli úspoře? Pokud ano, smysl to opravdu nemá.

Jistě na cestách pravidelně potkáváte řidiče, kteří blinkry používají extrémně laxně nebo vůbec. „Ideálně” v hustém provozu ve složité mimoúrovňové křižovatce. Proč lidé nejsou schopní dávat ostatním včas jasný signál, co hodlají v nejbližší době udělat, nám není jasné. Lenost? Ignorace? Neschopnost zvládat více věcí najednou?

Možná cokoli, možná všechno z toho, ale možná je to snaha ušetřit, napadlo člověka stojícího za kanálem Chapter S na YouTube. Však jedním z argumentů proti celodennímu svícení je šetření paliva i komponent auta, tedy ve výsledku peněz. A blinkry také svítí, tak třeba se lidé jejich nepoužíváním též snaží ušetřit.

Proto se dotyčný pokusil spočítat, kolik peněz se dá ušetřit na palivu nepoužíváním blinkrů. Blikání žárovek spotřebovává elektřinu, kterou auto musí vyrobit z benzínu pomocí motoru a alternátoru. Kolik jí je třeba, je u každého auta jiné - podle toho, jaké žárovky používá a kolik jich na každé straně je.

Chapter S počítá s 30W žárovkami v předních a zadních blinkrech a s 10W žárovkami v bočních blinkrech, což by znamenalo 70 W na každou stranu auta. Některá auta ale vůbec nemá boční blinkry, další používají třeba dvě žárovky na každé straně a jiné zase, zejména ty modernější, mají v blinkrech LEDky s mnohem menším odběrem, takže to berte jen jako hrubý odhad.

Budete-li blikat v průměru 10 vteřin - opět, velmi hrubý odhad -, žárovky z toho budou svítit 5 vteřin. Za tu dobu spotřebují 0,08 W. Na výrobu této elektřiny spotřebuje benzínový motor v průměru 0,00005 litru paliva, počítáme-li s 25% efektivitou motoru a 70% efektivitou alternátoru.

Kdybyste tedy jeden rok jezdili denně a nepoužívali blinkry, ušetřili byste 29 centů (6,42 Kč) ve státech USA s nejdražším benzínem, 21 centů (4,65 Kč) ve státech USA s nejlevnějším benzínem a mezi 24 a 52 euro-centů (6,27-13,58 Kč) v Evropě. V ČR to vychází na 10,72 Kč za rok, je-li aktuální průměrná cena benzínu 29,38 Kč.

Tato čísla navíc zohledňují auta s blinkry s obyčejnými žárovkami. Pokud byste měli auto s kompletně LEDkovými blinkry, tyto náklady se sníží na šestinu. A pokud auto dokáže lépe pracovat s rekuperací brzdné energie, nemusí to být také nic. Samozřejmě, není v tom započteno opotřebení alternátoru a žárovek, ale i tak si troufneme říci, že nepoužíváním blinkrů se nic podstatného ušetřit opravdu nedá, nic, co by stálo za riziko nehody a všechno s ním spojené. Prosíme, používejte blinkry, jak se patří, i kdyby náhodou vaší motivací k laxnosti bylo něco úplně jiného...

Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 1 - blinkry naklady na palivo 01Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 2 - blinkry naklady na palivo 02Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 3 - blinkry naklady na palivo 03Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 4 - blinkry naklady na palivo 04Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 5 - blinkry naklady na palivo 05Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 6 - blinkry naklady na palivo 06Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 7 - blinkry naklady na palivo 07Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 8 - blinkry naklady na palivo 08Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 9 - blinkry naklady na palivo 09Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 10 - blinkry naklady na palivo 10Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 11 - blinkry naklady na palivo 11Kolik peněz lze ušetřit nepoužíváním blinkrů za jízdy? Mnoho to vážně není - 12 - blinkry naklady na palivo 12
Za rok ušetříte neblikáním jen drobné, pokud vůbec něco

Zdroj: Chapter S@YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 37 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše