Reklama

Letní kolony na silnicích vznikají často úplně zbytečně, může za ně jediná chyba

V těchto dnech není problém narazit na silnicích a dálnicích na kolony, které nejsou způsobeni uzavírkami ani nehodami. Prostě moc aut? Ne tak docela, i tak jim lze zabránit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Letní kolony na silnicích vznikají často úplně zbytečně, může za ně jediná chyba

28.7.2018 | Mirek Mazal

V těchto dnech není problém narazit na silnicích a dálnicích na kolony, které nejsou způsobeni uzavírkami ani nehodami. Prostě moc aut? Ne tak docela, i tak jim lze zabránit.

Od stolu se těžko popisuje zoufalost řidičů, kteří v tuto chvíli smutně stojí na některé z ucpaných silnic. Bezradnost je nekonečná a člověku nezbude nic jiného, než hypnotizovat auta před sebou, aby se konečně pohnula z místa. Po nedobrovolném parkování se konečně kolona rozjede, ale frustrace úplně nezmizí. Nikde totiž nebyla žádná překážka, který by kolonu mohla způsobit. Jak je to možné?

Na silnicích vznikají zácpy bez nehod či uzavírek kvůli řidičům, kteří neumí odhadnout okolní provoz. Začíná to u nedodržení rozumného odstupu, aby člověk nemusel zbrkle reagovat na každou změnu rychlosti. Hned v závěsu navazuje neschopnost plynule jet konstantní rychlostí. Tato chyba tvoří umělé zácpy na volných silnicích, protože řidiči nejsou schopni jet stálým tempem a na jakékoliv přibrzdění před nimi reagují o trochu intenzivnějším brzděním. Takto každý další řidič zpomalí trochu více, až ten poslední je nucen zastavit na místě a nenáviděná situace je na světě.

Zbytečné zdržení obtěžovalo i lidi z Fordu a snažili se najít jeho řešení. Shodli se, že tento problém je způsoben hlavně řidiči, kteří často brzdí, aby udrželi rafičku raději pod rychlostním limitem. Bezdůvodné zpomalování je způsobeno špatnými jízdními návyky, kam jednoznačně patří špatné odměření vzdálenosti a nesprávný odhad dopravní situace.

Celý problém tak dokáže vyřešit už jedna věc - ACC a jeho používání. Nejde o tabletku proti kašli, ale adaptivní tempomat. Systém pomocí radaru v přední části vozu automaticky udržuje zvolenou vzdálenost a samostatně reguluje rychlost vozidla, čímž eliminuje náhlé brzdění. Známá věc, která se pomalu dostává i do nižších výbav nejen Forů. Odborníci si myslí, že kdyby všechny automobily jezdily s aktivovaným adaptivním tempomatem, umělé dopravní zácpy by se staly věcí minulosti.

Tvrzení se opírá o praktický test. Společnost provedla testy na uzavřené trati s 36 řidiči s použitím ACC a bez aktivace této technologie. I když jen jeden z trojice řidičů využil moderní systém, provoz byl podstatně plynulejší. Ford k tomu říká: „Během demonstrací byly testovány 3 pruhy po 12 vozidlech na uzavřeném vysokorychlostním oválu, který simuloval silnici. Vodicí vozidla v každém pruhu zpomalovala z 97 km/h na 64 km/h a tím napodobovala dopravní problémy. Bez ACC řidiči brzdili stále více, což vedlo k brzdné vlně s pozitivní zpětnou vazbou.“

Ne každý se může nechat vést za pomoci samočinného zařízení, ale z výše popsaného je zjevné, že stačí mít dostatečný přehled o dění před vozidlem, jet plynule a rozumné chování nahradí jakoukoliv přídavnou funkci. Zrovna v současně rozkopaném Česku se každá ušetřená minuta v koloně hodí, takže... zkusme jezdit aspoň tak plynule jako počítače a bude lépe.


Letní kolony na silnicích vznikají často úplně zbytečně, může za ně jediná chyba - 1 - Ford pomoci ACC bojuje proti kolonam 01Letní kolony na silnicích vznikají často úplně zbytečně, může za ně jediná chyba - 2 - Ford pomoci ACC bojuje proti kolonam 02Letní kolony na silnicích vznikají často úplně zbytečně, může za ně jediná chyba - 3 - Ford pomoci ACC bojuje proti kolonam 03Letní kolony na silnicích vznikají často úplně zbytečně, může za ně jediná chyba - 4 - Ford pomoci ACC bojuje proti kolonam 04Letní kolony na silnicích vznikají často úplně zbytečně, může za ně jediná chyba - 5 - Ford pomoci ACC bojuje proti kolonam 05Letní kolony na silnicích vznikají často úplně zbytečně, může za ně jediná chyba - 6 - Ford pomoci ACC bojuje proti kolonam 06Letní kolony na silnicích vznikají často úplně zbytečně, může za ně jediná chyba - 7 - Ford pomoci ACC bojuje proti kolonam 07Letní kolony na silnicích vznikají často úplně zbytečně, může za ně jediná chyba - 8 - Ford pomoci ACC bojuje proti kolonam 08
Ford v reklamním videu ukazuje, jak ACC umí držet stejnou rychlost a zbytečné nebrzdí. Tím se minimalizuje vznik bezdůvodných štrúdlů aut

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama