Reklama

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří

Hledáte ideální kompakt, rodinné auto či SUV mezi ojetinami? Tady je 45 vozů 15 tříd, se kterými byst měli zabodovat a nezruinovat svůj rozpočet.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří

25.11.2017 | Petr Prokopec | 14 příspěvků

Hledáte ideální kompakt, rodinné auto či SUV mezi ojetinami? Tady je 45 vozů 15 tříd, se kterými byst měli zabodovat a nezruinovat svůj rozpočet.

S novými automobily přichází do hry i nové technologie. Nejde přitom jen o pohonné jednotky, jež ztrátu objemu kompenzují různou formou přeplňování či elektrifikace, ale rovněž o modernější multimédia nabízející lepší konektivitu. Zmínit můžeme rovněž stále větší výčet asistenčních a bezpečnostních systémů, komfortní prvky známé dříve jen u skutečně luxusních vozů, ovšem nyní spárované s níže postavenými automobily, či exotičtější materiály použité při konstrukci.

S těmito finesami je ovšem spojen i jistý růst cen, jak můžeme ukázat třeba na vývoji takové Škody Octavia. Když v roce 2013 dorazila na český trh třetí generace, stála 334 900 Kč. V rámci výbavy jste toho sice mnoho nedostali, nicméně pod kapotou bylo možné počítat s 1,2litrovým motorem TSI. Dnes je základní jednotkou tříválec, který nenabízí prakticky nic hmatatelného navíc. Přesto si Škoda si za toto provedení účtuje nejméně 417 900 Kč. A nemalý cenový nárůst asi jen stěží ospravedlní zařazení klimatizace do standardu.

Ve výsledku tedy není nikterak překvapivé, že se řada lidí uchyluje k ojetinám. Spolu s nižšími cenami se mohou pochlubit méně komplexní technikou, která je sice již částečně opotřebovaná, ovšem zároveň i poněkud více prověřená, a tak lze i doufat v její delší výdrž. A mimo to právě u těchto aut můžete očekávat o trochu více pobavení za volantem, i proto, že vás vůz nechá o něco více řídit. Nicméně které auto vybrat, abyste nepořídili pojízdnou pokladničku, ze které ovšem již nikdy žádnou kačku nevymáčknete? Na to se ve své nejnovější studii zaměřil britský magazín WhatCar?

V rámci rešerše byly v potaz brány pouze vozy staré maximálně deset let, jež byly následně rozděleny dle stáří do tří kategorií - od jednoho roku do tří let, od čtyř do šesti let a od sedmi do deseti let. V každé kategorii došlo na souboj srovnatelných vozů v rámci dané obchodní třídy, načež kupříkladu šestiletá Octavia soupeřila se šestiletým Volkswagenem Golf. Následně pak ze tří vítězů vzešlých z věkových kategorií byl zvolen vítěz celkový, což možná nezní fér, nicméně jak záhy zjistíte, ne vždy zvítězil nejmladší vůz.

Tím považujme úvod za odbytý, přesunout se tedy můžeme k jednotlivým ojetinám, jež si probereme dle jednotlivých obchodních tříd od nejmenších k těm největším. Opomenuty pak nebudou ani SUV či sportovní vozy.

Městské vozy

Hyundai i10 (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Škoda Citigo (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Hyundai i10 (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 1 - Hyundai i10 2016 facelift prvni sada 02Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 2 - Skoda Citigo 2017 facelift prvni test 08Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 3 - Hyundai i10 2013 facelift

Klíčovým prvkem mezi nejmenšími auty na trhu je především chytré uspořádání jejich interiéru. Důraz je kladen rovněž na hbitost, s jakou se dokáží proplétat úzkými městskými uličkami, i schopnost zaparkovat na co nejmenším místě. Britové jako jednoho z favoritů doporučují Škodu Citigo, český vůz byl ale v rámci obchodní třídy poražen poslední generací Hyundai i10, která má být stabilnější při vyšších rychlostech. Navíc zadní sedadla neurazí ani dospělé, což v této kategorii není zrovna obvyklé.

Malé vozy

Škoda Fabia (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Audi A1 (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Ford Fiesta (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 4 - Skoda Fabia 10 TSI 2017 01Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 5 - Audi A1 Sportback produkcni nove 15Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 6 - Ford Fiesta 2015 maly facelift 03

Prioritou při koupi malých vozů je především nízká pořizovací cena a levný provoz, nicméně i přesto by nemělo být zapomenuto na bezpečnostní prvky či audio a multimediální systémy. Tyto požadavky dle Britů nejlépe splňuje Ford Fiesta, který je tak dle Britů celkovým vítězem této kategorie. Vůči Škodě Fabia má nabízet mnohem ostřejší řízení, ve srovnání s Audi A1 je praktičtější. V rámci pohonných jednotek pak WhatCar? doporučuje především litrový tříválec EcoBoost, ten však byl k mání až od roku 2013. My bychom přitom šli spíše po předchozí jedna-šestce Duratec.

Rodinné vozy

Seat Leon (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Kia Ceed (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Ford Focus (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 7 - Test Seat Leon 2013 14 TFSI 03Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 8 - Test Kia Ceed 2012 16 CRDi 004Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 9 -

Požadavky na vozy této kategorie jsou dané již v jejím názvu. Jinými slovy, jednat by se mělo o ta nejvšestrannější auta na trhu, jež zapůsobí prostorností interiéru, kompaktními venkovními rozměry, bezpečností, spolehlivostí i zábavou při řízení. Také by neměla být příliš drahá na pořízení a provoz. Tomuto zadání nejvíce vyhovuje Seat Leon, jehož cena ihned po pořízení výraznou měrou klesne dolů. Tím trpí jen první majitel, zatímco další z koupě ojetiny může těžit. Leon sice není tak prostorný jako Octavia, komfortní jako Golf a kvalitní jako Audi A3, nabízí ideální mix toho všeho za výrazně nižší částku.

Manažerské vozy

VW Passat (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
BMW řady 3 (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Ford Mondeo (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 10 - Test VW Passat B8 2008 exterier 10Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 11 - BMW 3 2015 facelift unik 01Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 12 - Ford Mondeo 2011 facelift dalsi 04

Pokud působíte na manažerském postu, ovšem místo firemního vozu užíváte vlastní, nejspíše budou ve vašem hledáčku vlastnosti jako zábava při řízení, vyšší kvalita materiálů, působivý design, jistý sociální status a samozřejmě i nižší provozní náklady. Chybou tedy nebude koupě BMW řady 3, zvláště pak stávající generace, kdy díky již delšímu pobytu na trhu jsou první exempláře z roku 2012 vcelku levné. Oproti Fordu Mondeo dostáváte zadokolku, Passat, Audi A4 či Mercedes třídy C poráží BMW pro změnu ostrostí svého řízení.

Luxusní auta

BMW řady 5 (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Mercedes-Benz CLS (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Mercedes-Benz třídy S (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 13 - Test BMW M5 F10 05Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 14 - Test Mercedes CLS 350 CDI 4Matic 008Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 15 - mercedes_benz_sklass_facelift_2009_21

V luxusním segmentu již není mezi prioritami jen objemný motor spárovaný se dřevem a jemnou kůží, ale především vlastnost vozu udělat svého majitele v očích ostatních někým výjimečnějším. Žádáno je tak prestižní logo doplněné elektronickými finesami, jejichž nákup a provoz vás ovšem nesmí zruinovat. Britové přitom dávají hlas hlavně BMW řady 5, jehož exempláře z let 2014 se dají na tamním trhu pořídit již okolo 300 tisíc korun. Spokojit se však musíte se čtyřválcem, menšími koly i nižším standardem uvnitř.

Kombíky

Seat Leon ST (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
BMW řady 5 Touring (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Ford Mondeo Kombi (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 16 - Seat Leon ST 2014 kombi nove 01Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 17 - BMW 5 F11 Touring M Performance 01Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 18 - Test Ford Mondeo Combi 16 EcoBoost 04

Kombíky sice v poslední době musí sklánět hlavu před rostoucí popularitou SUV, své fanoušky na trhu však stále mají. Zájemci přitom v jejich případě netouží jen po obřím zavazadelníku, ale rovněž po flexibilním a prostorném interiéru či uklidňující jízdě. Studie dala do jedné kategorie naprosto všechny zástupce dané karosářské verze na trhu, proto jsou mezi vítězi dle stáří diametrálně odlišné vozy. Prim mezi nimi pak hraje Mondeo, jehož předchozí generace ještě nebyla zatížena americkými neduhy a proto pobavila i za volantem. Do zavazadelníku pak pobere skoro vše, co doma máte.

Hot hatche

Ford Fiesta ST (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Honda Civic Type-R (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
VW Golf GTI (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 19 - Ford Fiesta ST200 2016 prvni sada 01Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 20 - Honda Civic Type R 02Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 21 - VW Golf GTI VI web 2

Pokud patříte mezi automobilové nadšence, pak ojetý hot hatch dost možná bude vaším vůbec prvním vozem. Jaké jsou požadavky? Prioritou jsou samozřejmě jízdní vlastnosti, za nimiž kráčí design, případně i aura daného modelu. Kromě toho je ovšem třeba, aby nabídl rovněž dostatečný komfort pro každodenní užívání. Jakkoliv my bychom nejspíše šli po posledním atmosférickém „CTR“, Britové na první místo postavili Fiestu ST. Ani to není špatná volba, zvláště když modrý ovál má Hondu válcovat poddajnějším podvozkem, zatímco Golf GTI nedokáže tak pobavit za volantem.

Sportovní vozy

Mercedes-AMG E63 (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Porsche Cayman (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Audi R8 (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 22 - Mercedes E 63 AMG a SModel 2013 11Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 23 - Test Porsche Cayman S 981 2013  004Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 24 - Audi R8 2012 novy set 02

Je asi zbytečné dodávat, co chtít od vrcholných sporťáků na trhu - je to především výkon a jízdní dynamika. Tyto vozy by vás měly vtáhnout do hry jako žádné jiné, zároveň ovšem není jejich primárním úkolem ruinování vašeho rozpočtu. Řada lidí naopak čeká, že se z jejich modelu stane novodobá klasika, jejíž hodnota půjde posléze nahoru a bude znamenat i výdělek. Největší šance má v tomto směru první generace Audi R8, neboť k mání byla jen s atmosférickými motory, jež bylo navíc možné doplnit manuálními převodovkami. Je však třeba počítat s tím, že i za slabší - ovšem celkově vyváženější - osmiválcové provedení dáte stále přes milion korun.

Kupé

Audi TT (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Audi TT (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
BMW 3 Coupe (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 25 - Test Audi TT 20 TFSI 2015 001Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 26 - Audi TT RS Plus oficialni 04Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 27 - BMW M3 E92 Frozen Limited Edition 01

U dvoudvířek je nákupním poradcem spíše srdce než rozum, nicméně to neznamená, že ani tentokráte nedojde na separaci zrna od plev. Pokud skrze síto požadavků, mezi něž patří výkonný motor, ovladatelnost, kvalita a komfort, prosijeme celý trh, víceméně nám vypadne hlavně jeden model, byť v několika generacích. Ano, řeč je o Audi TT, které sice v poslední době již nemá tak pozitivní image jako kdysi, stále s ním ovšem okouzlíte. Pokud navíc zvolíte předchozí generaci, můžete počítat s dostupnější cenou a kulatějším vzhledem, který již nebude tak rychle stárnout.

Kabriolety

Audi A3 Cabrio (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Mazda MX-5 (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
BMW Z4 (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 28 - Audi A3 Cabrio 2014 oficialni 02Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 29 - Mazda MX5 2012 evropska verze 01Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 30 -

S kabriolety je spojena především jízda „nahoře bez“ se sluncem ve vlasech a větrem ve tváři (i když turbulence v kabině zrovna žádány nejsou). České podnebí docela odpovídá tomu britskému, nezaskočí ani důraz kladený na schopnost vozu obstát při dešti či dokonce na sněhu. Navíc ona skládací střecha by neměla výrazně omezit praktičnost. Je proto možná překvapivé, že za lídra byl zvolen dvoumístný model, nikoliv čtyřmístný. BMW Z4 je ovšem nejblíže pojetí klasického kabrioletu, navíc jeho stáří již sráží ceny do přijatelných mezí. Doporučovány jsou přitom rané verze, u nichž ještě nedošlo na zmenšování objemu motorů.

Zelené vozy

BMW 330e (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Renault Zoe (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Honda CR-Z (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 31 - 2016 bmw 330e f30 oficialni 02Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 32 - Renault Zoe produkcni 01Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 33 - Honda CR-Z ofi 02

Elektromobily a plug-in hybridy jsou spíše módní záležitostí, jež má umocnit majitelův společenský statut. Nedokážeme si proto příliš představit, že by někdo v tomto směru toužil po ojetině. Nicméně přání lidí jsou různá, přičemž od zelených vozů je požadován hlavně „bezemisní“ provoz. S tím lze nejvíce počítat u Renaultu Zoe, který sice nenabídne reálně příliš velký dojezd, ovšem na toulky po městě to stačí. Francouzi navíc i u starších exemplářů garantují 75 procent originální kapacity akumulátorů - pokud se baterie dostanou pod tuto úroveň, Renault je opraví či vymění.

Malá SUV

BMW X1 (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Nissan Qashqai (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Škoda Yeti (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 34 - BMW X1 2016 prvni oficialni sada 01Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 35 - Nissan Qashqai 16 03Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 36 - Skoda Yeti bez starosti test 06

Pod pojmem SUV si dnes nejspíše již nikdo nepředstavuje těžkotonážní off-road, který nezbytně musí mít pohon všech kol. Zvláště od těch malých lidé požadují spíše vyšší posez, který má zaručit lepší výhled na silnici a s tím spojenou vyšší bezpečnost. Nejvíce pozitiv nabídne předchozí generace Nissanu Qashqai, zvláště pak provedení po faceliftu z roku 2010, které nabízí několik vylepšení v interiéru. Sazkou na jistotu je pak verze s 1,5litrovým turbodieselem, zvláště pokud je vaší prioritou spotřeba.

Velká SUV

Kia Sorento (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Mazda CX-5 (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Volvo XC60 (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 37 - 2015 kia sorento 08Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 38 - Mazda CX-5 2015 facelift EU verze 01Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 39 - Volvo XC60 2013 facelift 01

Právě toto je aktuálně nejrychleji se rozvíjející kategorie na trhu, největší sledovanost ze strany zákazníků ale také odpovídá nemalé náročnosti. Stejně jako rodinné vozy musí i větší SUV vyhovět prakticky každému členu posádky, a to zejména v rámci komfortu a různých vymožeností. Řidiče pak mají okouzlit skvělou ovladatelností i schopnostmi mimo asfalt, důraz je kladen i na vyšší bezpečnostní výbavu a spolehlivost. Proto se vlastně ani nedivíme, že to u Britů vyhrála Mazda CX-5, neboť je nadmíru pohledná, dokáže pobavit za volantem a většina předchozích majitelů šla v rámci volby bezpečnostních prvků pomalu až do extrému.

Luxusní SUV

Audi Q7 (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
BMW X5 (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Volvo XC90 (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 40 - Audi Q7 2015 prvni oficialni sada 02Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 41 - BMW X5 BluePerformance 04Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 42 - Volvo XC90 2012 02

Co jsme zmínili v rámci předchozí kategorie, lze zopakovat i tentokráte. Jen s tím rozdílem, že stejně jako ve filmových pokračováních je i tentokráte třeba „všeho více“. Jinými slovy, jízda musí být ještě komfortnější a zároveň více vtahující, posádku pak musí obklopovat více technických vymožeností i kvalitnějších materiálů. Očekávána je pak sice díky tomu i vyšší cena, což nakonec vede k vítězství stávající generace Audi Q7, jakkoliv ta je na trhu krátce a ještě nestihla tak klesnout. Nicméně právě proto, že je modernější než soupeři, zákazníci neváhají sáhnout do kapsy o trochu hlouběji.

MPV

VW Touran (vítěz kategorie vozů ve stáří od jednoho roku do tří let)
Ford S-Max (vítěz kategorie vozů ve stáří od čtyř do šesti let)
Citroën C3 Picasso (vítěz kategorie vozů ve stáří od sedmi do deseti let)

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 43 - VW Touran 2015 prvni sada 05Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 44 - Ford S MAXNejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 45 - 08200010

Pokles zájmu o vozy MPV je ještě větší než u kombíků, jakkoliv jejich nezměrná flexibilita může někoho lákat. V tomto směru je přitom třeba vyzdvihnout především francouzské Picasso, které i přes délku lehce přesahující čtyři metry nabízí dostatek prostoru celé posádce, přičemž cestující vzadu mají k dispozici posuvnou lavici. I přes její přítomnost je ale zavazadelník objemnější než u Volkswagenu Golf, bohaté prosklení pak nebude hlavně z dětí dělat klaustrofobiky. Pokud navíc sáhnete po voze s menšími koly, nebudete mít na místních cestách rozhodně problém s pohodlím.

Celkový vítěz

Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 46 - Test Seat Leon 2013 14 TFSI 01Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 47 - Test Seat Leon 2013 14 TFSI 19Nejlepší ojetá auta podle Britů: favorité patnácti tříd třech stáří - 48 - Test Seat Leon 2013 14 TFSI 27

Jsme v samotném závěru studie, ze které vzešel i vůz, který vám Britové doporučují nejvíce bez ohledu na třídu. Má ostře řezaný zevnějšek doplněný relativně dobře vybaveným i seskládaným interiérem a zábavným řízením. Stranou nezůstává ani celková flexibilita a prostornost. Seat Leon mimo to zaujal i vysokou spolehlivostí, se kterou tak příliš nekoresponduje poměrně nízká cena. V zahraničí lze nyní poměrně levně pořídit hlavně diesely, dostupné jsou ale již i varianty Cupra, pokud spíše než na rodinnou stránku budete tlačit na tu sportovní.

Zdroj: WhatCar?

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 14 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše